גמילה מנייס גאי – סם הפיצוציות הפופולרי בקרב בני נוער

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

הנושא של התמכרות הינו נושא מוכר לרבים מאיתנו, התמכרות לסמים, לאלכוהול, שוקולד, סיגריות, תרופות, סקס ועוד. המכנהגמילה מנייס גאי המשותף לכל ההתמכרויות הינו שאותו גורם נותן מענה לצורך רגשי מסוים, כאשר בין היתר יש את האספקט של ההתמכרות הפיזית. בנושא של התמכרות לסמים לרוב מתייחסים לנושא של סמים לא חוקיים כמו קוקאין, הרואין, LSD ועוד – אלו חומרים פסיכו-אקטיביים הגורמים לאדם הצורך אותם לתחושה טובה, לתחושת עונג מה שגורם לרצון להרגיש עוד מזה שמוביל לשימוש הולך וגובר כדי להישאר כמה שיותר בתחושת ההיי.

משום שישנם סמים לא חוקיים, כאלו המופיעים בפקודת הסמים המסוכנים, אלו סמים אשר יותר קשה להשיג אותם, קיימת תופעה של פיתוח סמים אשר אינם כלולים בפקודת הסמים המסוכנים מה שמאפשר למכור אותם בפיצוציות, למשל כך גם הנייס גאי אשר במשך תקופה ארוכה אינו נכלל בפקודת הסמים המסוכנים ולכן היה קל לרכוש אותו, אך גם לאחר שהוסף לפקודת הסמים המסוכנים עדיין יחסית פשוט וקל לרכוש אותו.

מהו סם הנייס גאי? ואילו תופעות נלוות לשימוש בו?

נייס גאי הנקרא גם ספייס, מלשון תבלין – Spice, נקרא סם פיצוציות, הוא שילוב של תערובת צמחים המיועדת לעישון המכילה שילוב של צמחים רגילים וחומרים סינטטיים כולל קנאביס סינטטי. משום שהוא זול יחסית ונגיש הוא אטרקטיבי מאוד בקרב צעירים ובני נוער.

מדובר על שילוב של צמחים טבעיים לצד חומרים סינטטיים ולכן הנזקים הינם רבים יותר וכוללים בין היתר פגיעה נפשית שכן מדובר בהשפעה הדומה להשפעה של שימוש בסמים קשים, למשל נטיות אובדניות, דיכאון, היחלשות זיכרון, קושי בהבנה של דברים ומצבים, פגיעה באיכות השינה, מצבי רוח משתנים, הפרעות נפשיות שונות, פגיעה בתפקוד מערכת החיסון, אימפוטנציה, התפתחות סוכרת ומחלות לב וכלי דם ועוד.

כתוצאה מכל ההשפעות נוצר שינוי בתפקוד ובהתנהגות של האדם מה שמשפיע על הקשרים החברתיים ומערכות היחסים שלו עם הסובבים אותו, התפקוד בבית הספר, בתיכון ובעבודה עלול להיפגע מה שיכול לגרום לפיטורין ובמקצועות מסוימים עלול להביא לשלילת רישיון, במצבים קשים עלולה ההתמכרות לגרום לאדם המכור להסתבך עם העולם התחתון על כל המשתמע מכך.

האם ניתן להיגמל משימוש בסמים מסוג נייס גאי?

כמו בכל התמכרות בין אם מדובר בהתמכרות לסמים, אלכוהול, תרופות, הימורים וכדומה, תהליך של גמילה אפשרי במידה והאדם המכור מחליט שהוא מעוניין בכך ומשתף פעולה. במקרה של נייס גאי פעמים רבות משום שמדובר בקטינים יש חשיבות רבה לתפקיד ההורים, משום שהשימוש בסמים משפיע על פרמטרים שונים באדם ומוציאים אותו מאיזון גם פיזי וגם נפשי, ולכן ההמלצה היא בתחילת תהליך הגמילה להיעזר בפסיכיאטר לצורך השגת האיזון ורק לאחר השגת האיזון להמשיך בצורה מסודרת עם תוכנית הגמילה.

כיצד מתנהל תהליך הגמילה?

תהליך הגמילה מנייס גאי הוא תהליך מדורג, שכן הפסקה מהירה וחדה של השימוש בסם יכולה לגרום להתקף חרדה קשה בקרב המכור, לעורר תסמיני גמילה כמו הקאות, בחילות וכדומה. כדי לבצע תהליך גמילה נכון ויעיל חשוב להבין מה הגורמים אשר הביאו את האדם לצרוך את הסם ולהתמכר אליו כדי לעזור לו לטפל באותם דברים, מה שיעזור לו לחיות חיים רגועים ומאושרים יותר ולא להזדקק להשתמש שוב בחומרים דומים בעתיד.

חלק משמעותי בתהליך הגמילה הינו שילוב בני המשפחה והסביבה של הנגמל לצורך תמיכה ועידוד לאורך כל התהליך. תהליך הגמילה הוא שונה מאדם לאדם ומותאם אישית למצב בו הוא נמצא, לצרכים השונים שלו ולכן תהליך גמילה יכול לנוע ממספר חודשים בודדים ועד למספר חודשים.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!