התמכרות וגמילה מהימורים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות וגמילה מהימוריםרבים מאיתנו אוהבים להמר מדי פעם, בין אם מדובר על שליחת טופס לוטו או גירוד כרטיס חישגד בביתן הפיס המקומי ובין אם מדובר על משחקי קלפים ומכונות בקזינו, בעת הטיול בחו"ל. עם זאת, כאשר ההימורים יוצאים מכלל שליטה, ממלאים חלק נכבד משגרת היום ומשפיעים על כל תחומי החיים של המהמר, אז גמילה מהימורים היא הכרחית.

מהי התמכרות להימורים?

לפני שנבחן אילו דרכי גמילה מהימורים קיימות כיום, יש לבחון מהי אותה התמכרות? בעת התמכרות להימורים, המכור ישקיע זמן, אנרגיה ובעיקר כסף למשחקי הימורים שונים. אין זה משנה באילו משחקים מדובר, כאשר כל מהמר מתמקד בהימורים המועדפים עליו. מכורים רבים אף יהמרו בכל דרך, כל עוד הם יכולים להמשיך ולהמר.

התמכרות זו הנה התמכרות התנהגותית, שכן המכור אינו צורך חומרים נרקוטיים אלו ואחרים. אולם, ההימורים עצמם נעשים מנת הסם, כאשר ההתרגשות ותחושת ההתעלות המלווים את ההימורים, דוחפים את המכור להמשיך ולהמר בכדי לחוש בתחושות אלו שוב. מאחר והתמכרות זו משפיעה על כל תחומי החיים ועלולה לפגוע לא רק במכור עצמו, אלא גם בסביבה הקרובה, יש להחיש ולבצע גמילה מהימורים בהקדם האפשרי.

מודעות להתמכרות

השלב הראשון בתהליך הגמילה, ובמיוחד בעת גמילה מהימורים, הנו יצירת המודעות להתמכרות. ברגע שהמכור אינו מודע לכך שיש לו התמכרות המשפיעה עליו ועל סביבתו, אין הוא יכול או מסוגל לטפל בה. עם זאת, ברגע שהוא נעשה מודע אליה, אל השפעותיה השליליות ואל חסרונותיה הרבים, אז תהליך גמילה מהימורים יכול להתחיל ולהתפתח לטובה.

הפסקת ההימורים

גמילה מהימורים נעשית על ידי הפסקת השימוש במנת הסם המועדפת, קרי הפסקת ההימורים כליל. לכן, על המכור לסלק מחייו כל משחק הימורי שהוא, גם זה הקטן ביותר, ולהפסיק באחת ללכת למשחקי ההימורים השונים. גמילה מהימורים כוללת תופעות "קריז" כאלו ואחרות, כמו עצבנות, כעס, תסכול ואף תופעות גופניות הקשורות ללחץ. תופעות אלו עוברות לאחר זמן קצר.

טיפולים פסיכולוגיים

כדי לבצע גמילה מהימורים על הצד הטוב ביותר, יש להבין ולאבחן מהם המקורות להתמכרות, ומה ההימורים מדחיקים אצל המטופל. ישנו מגוון רחב של טיפולים פסיכולוגיים שונים, המאפשרים להבין ולנתח את ההתמכרות, כמו גם להעניק כלים להתנהגות חלופית, חיובית יותר, המתמודדת כהלכה עם האלמנטים המודחקים.

במרבית המקרים, תהליך גמילה מהימורים ייעשה בשיתוף בני הזוג, הילדים, המשפחה הקרובה והחברים. זאת בכדי לתמוך במטופל ולפתור אי-אילו בעיות שנוצרו בעקבות ההתמכרות. באמצעות ליווי זה, גמילה מהימורים תיעשה אפקטיבית יותר. זאת מאחר ותיווצר מערכת תמיכה מסועפת, שתסייע לנגמל להתמודד עם אותם אלמנטים בחייו שהעדיף להתעלם מהם, ולא לחזור שוב אל חיק אותה ההתמכרות להימורים.

מגוון הטיפולים בעת גמילה מהימורים יכולים להיעשות גם באופן קבוצתי. ישנן קבוצות תמיכה שונות, בין אם במסגרת מרכז גמילה מהימורים ובין אם במסגרות עצמאיות יותר, המורכבות ממשתתפים שהיו מכורים בעבר להימורים אך נגמלו. הקבוצה, המודרכת על ידי מטפל מוסמך, מהווה רשת ביטחון טובה לנגמל, מאחר והמשתתפים בה יודעים מה הוא עובר ויכולים לסייע מניסיונם.

שיקום כלכלי

בשל אופייה, התמכרות להימורים עלולה לפגוע באופן דרסטי בחיי המכור ולדחוף אותו לחובות אדירים. לכן, יש לכלול בעת גמילה מהימורים, גם שיקום כלכלי שיעזור מחד לבחון כיצד להחזיר את החובות ולמצוא פתרונות לבעיות הכלכליות שנוצרו בעקבות ההתמכרות, ומאידך יאפשר לאמץ התנהגות כלכלית נכונה יותר בעתיד.

לסיכום, ניתן לראות כי גמילה מהימורים כוללת אלמנטים רבים המאפשרים לנגמל להתמודד עם ההתמכרות ולצאת ממנה. באמצעות התמודדותו עם הבעיה ותוך תמיכת הסביבה הקרובה, הנגמל יוכל להמשיך ולהעצים את חייו.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!