התמכרות לגראס

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

שימוש בסמים קלים, והתמכרות לגראס הפכו בשנים האחרונות למצב נפוץ ביותר. קנאביס ומוצריו, הנחשבים בעיני רבים לסמים קלים, הם בעלי אפקט התמכרות גדול, ולמרות שאנשים רבים חושבים ששימוש בסמים אלה אינו גורם נזק ולא ממכר, בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר אנשים ההופכים למכורים לגראס.

מתי השימוש בגראס הופך לממכר?

החומר הפעיל בגראס הוא THC, אשר נקשר לקולטנים קנבינואידים בגוף וגורם להשפעות המוכרות של הגראס. השפעות אלה כוללות אופוריה, רוגע, הרגשה טובה, שיפור השינה והקלה על כאבים, ובשל כך גראס נחשב לאחד הסמים הנפוצים ביותר בעולם. כאשר האדם המשתמש בגראס הופך לתלוי בו, ולא יכול לתפקד באופן תקין בלעדיו, מדובר בהתמכרות. התלות בגראס, מתחלקת לתלות פיזית ותלות פסיכולוגית:

  • תלות פיזית – תלות המתפתחת עם הזמן, כאשר הגוף מפתח סבילות ל- THC ולא מושפע ממנו בצורה טובה. במקרים אלה, האדם המשתמש בגראס נאלץ להשתמש בו יותר (כמות גדולה בכל פעם או שימוש בתדירות גבוהה יותר) על מנת לספק לגופו את האפקט שגורם הסם. מלבד זאת, התלות הפיזית גורמת לכך שהגוף לא מצליח להסתדר ללא הסם, ובכל נסיון גמילה מופיעים תסמיני גמילה אשר מונעים ברוב המקרים את הצלחת הגמילה.
  • תלות פסיכולוגית – לאחר שעישון הגראס גרם לחוויה חיובית, אנשים המשתמשים בו באופן קבוע מתקשים לחיות בלעדיו והופכים למכורים. הגראס מהווה עבור מכורים רבים לדרך להתמודדות עם בעיות בחיים, שיטה להירגעות או לפתרון בעיות אחרות, ובלעדיו הם נכנסים למצוקה.

תסמינים של מכור לגראס

לאדם אשר מכור לגראס קשה מאוד לתפקד בלעדיו, והכמיהה שלו לעישון הסמים משפיעה באופן משמעותי על אורח החיים. קיימים מספר תסמינים חשובים להתמכרות לגראס:

  • כפייתיות – אדם המכור לגראס יעשה הכל על מנת להשיג את מנת הסם שלו בזמן, כמו לדוגמא לצאת באמצע הלילה לקנות סמים, או לעזוב אירוע משפחתי או חברתי בשביל עישון הסם.
  • שינויים בסדר העדיפויות – אנשים המכורים לגראס ישנו את סדר היום וההעדפות שלהם על מנת להמשיך בשימוש בסמים, וימנעו ממצבים בהם לא יוכלו לעשן את הגראס.
  • בחירה בחברים מעשנים – מכורים לגראס יעדיפו שהמעגל החברתי שלהם יכלול גם כן אנשים מכורים, על מנת שיוכלו לעשן את הסם ביחד ולהרגיש חלק מקבוצה.
  • תסמונת חוסר המוטיבציה – מתבטאת באדישות רבה ובחוסר עניין בכל פעילות אחרת שאינה קשורה לעישון הגראס (כמו לימודים או עבודה).
  • תסמיני גמילה – במידה ולא יעשנו את הגראס בזמן, יסבלו המכורים מתסמיני גמילה הכוללים עצבנות, אי שקט, חוסר יכולת להתרכז וסימנים נוספים.

אבחון של התמכרות לגראס

האבחון של התמכרות לגראס מתבסס בעיקר על הופעת התסמינים השונים ותסמיני הגמילה. במקרים רבים, אנשי מקצוע שונים יבקשו לבצע "תקופת מבחן" בה ינסו המכורים להתמודד עם חיים ללא גראס, והופעת תסמיני גמילה תאשש את החשד שמדובר בהתמכרות. כמו כן, קל יותר לאבחן התמכרות לגראס אצל אנשים שאינם מצליחים בחיים, ולעומת זאת אצל אנשים מצליחים ההתמכרות יכולה "להסתתר" ולא לגרום להופעת תסמינים כלשהם.

תהליכי הגמילה

בניגוד לסמים קשים, הגמילה מהגראס מתבצעת לרוב בבית, ואינה דורשת מרכזי גמילה (מכיוון שתסמיני הגמילה אינם קשים עד כדי כך). עם זאת, חשוב להיות בסביבה תומכת, אשר תספק את הצרכים בתקופה הקשה של הגמילה. בדרך כלל, הגמילה נעשית על ידי שיחות עם אנשי מקצוע וקבוצות תמיכה, אשר יעזרו להתמודד עם התקופה הקשה של תסמיני הגמילה.

כמו כן, רצוי לבצע שינוי באורח החיים הכולל – מציאת עבודה מסודרת, בחירה בחוג חברים אשר אינו מעשן ובחירה בתחביבית אשר ידאגו לתעסוקה ויפחיתו את הרצון לעשן. תהליך הגמילה הוא תהליך ארוך הנמשך מספר חודשים עד שנים, אך בסיומו מכורים רבים יכולים להפוך לנקיים מסמים.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!