התמכרות לאלכוהול

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות לאלכוהולאלכוהול הינו חומר, אשר נצרך באופן כמעט יומיומי על ידי אחוז ניכר מהאוכלוסייה, ברמה זו או אחרת, הן כצורת בילוי והן כשתייה חד פעמית באירועים וחגים מיוחדים. האלכוהול הינו חומר פסיכו-אקטיבי אשר משפיע על מערכת העצבים המרכזית, כאשר ההתמכרות אליו מתרחשת, בדרך כלל לאחר פרק זמן ארוך של שימוש ובאופן איטי.

פעמים רבות, אנשים מגיעים לטיפול גמילה לאחר שנות התמכרות רבות, של 10 שנים ויותר. ההתמכרות לאלכוהול פעמים רבות אינה תלויה בהכרח בכמויות השתייה. ישנם אנשים השותים לרוב, אך אינם מוגדרים כמכורים, ואילו אחרים, השותים הרבה פחות יוגדרו כך.

שתיית אלכוהול אשר אינה נורמטיבית תתרחש לרוב על רקע בעיות רגשיות ואחרות. השותה רוצה להתרחק מבעיותיו בהווה ופונה להרגעה בחסות האלכוהול. לכן, פעמים רבות, השתייה וההתמכרות עצמה הינם רק "קצה הקרחון" של בעיות המטופל הדורשות התייעצות והתערבות של מומחים.

כאשר השתיין אינו יכול עוד לשלוט בכמויות השתייה ומרגיש צורך תמידי לשתות, ללא קשר לזמני היום, אירועים מיוחדים או הרגשה רעה, כך שהשתייה משפיע על סדר יומו, מעשיו ופעולותיו הוא מוגדר כמכור.

השפעת האלכוהול על מצבי רוח

חוקרים רבים מצאו קשר בין דיכאון לשתיית אלכוהול, אולם לא ברור מה קודם למה. ישנם אנשים אשר מתחילים לשתות משקאות חריפים, בעקבות דיכאון, "שיברון לב" או אכזבה זו או אחרת מתחומי החיים הרבים. על פי נתונים סטטיסטים כשליש מהלוקים בדיכאון ישתו משקאות חריפים ברמה זו או אחרת.

מחקרים אמריקאים תומכים במספרים אלה, כאשר הם קובעים כי ילדים אשר נוטים לדיכאון או חיים בסביבת חיים ענייה ומרוחקת, יסבלו בבגרותם מהעדפה למשקאות אלה, לעומת ילדים לא מדוכאים. עם זאת, אנשים אשר לוקים בדיכאון וממשיכים לשתות אלכוהול, מסתכנים אף יותר בהחרפת בעיית הדיכאון עד כדי מחשבות ומעשים אובדניים.

מנגד, ישנם אנשים אשר בעקבות התמכרותם לאלכוהול ול"טיפה המרה" הם מתייאשים מעצמם, מרגישים חסרי אונים ומדוכאים. ההשפעה המרגיעה אשר יש לאלכוהול על כל מערכת הרגשות, יוצרת תלות מחד, ואכזבה ודיכאון על חוסר היכולת להפסיק ולצאת מהפלונטר מאידך. לפעמים, דווקא טיפול פסיכולוגי בסממני הדיכאון מאפשרים את החזרה לשתייה מבוקרת. עם זאת, יש לזכור, כי הגמילה מאלכוהול הינה דרך ארוכה וקשה אשר דורשת כוחות רגשיים ותמיכתיים גדולים ביותר.

סימני ההתמכרות

התמכרות לאלכוהול, נקראת גם "אלכוהוליזם". הגוף מפתח סיבולת לכמויות האלכוהול, כך שישנה דרישה מצידו לכמויות שתייה הולכות וגדלות בכדי להשיג את אותו אפקט מתבקש. ההתמכרות לאלכוהול תלויה במידת השפעתה על החיים בכלל.

מעבר לפגיעות הנפשיות והגופניות אשר התמכרות זו עלולה לגרום, היא מסכנת את תפקודו היומיומי של המכור בכל המובנים: מבחינת מקום העבודה, יחסים זוגיים, איבוד החברים והמשפחה. המכור סובל פעמים רבות מהתנהגות אלימה, בושה, תוקפנות מינית, הזיות, חרדות, התנהגות אובדנית, שיבושים בשיקול הדעת והפרת הסדר הציבורי כאשר מתבצעת נהיגה תחת שיכרות.

מבחינה גופנית, התמכרות לאלכוהול הינה התמכרות קשה ומסוכנת. היא עלולה להוביל לפגיעות בכבד, ירידה בתפקוד הכליות, פגיעות במערכת עצבים מרכזית עד כדי הדרדרות מוחית ולעיתים נדירות אף מוות. פעמים רבות, האדם יודע כי הוא מכור לאלכוהול, אולם לתהליך הגמילה עצמו דוחפים אותו בני המשפחה והחברים, אשר מרגישים ביתר שאת את המצב הולך ומתדרדר.

ככל שתהליך הגמילה יוכל להתחיל מוקדם יותר, כך המטופל יוכל להרוויח יותר. מצבו הכלכלי של המטופל יכול להיות קשה עקב השתייה, כך שהוא יכול למצוא את עצמו ללא פתרון אופציונלי אחר, מלבד הצורך בגמילה ותיקון המצב על ידי הפסקת השתייה.

ראו גם:
התמכרות למשקאות אנרגיה

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!