טיפול בהתמכרות בעזרת בעלי חיים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

בעלי חיים מלווים את המין האנושי מאז שחר ההיסטוריה. חלק מבעלי החיים מספקים לנו משאבים כגון מזון, צמר, אחריםטיפול בהתמכרות בעזרת בעלי חיים מספקים לנו ידידות וקרבה. אך לידידותם של בעלי החיים אין גבול וכיום הם מאפשרים למכורים להתמודד עם ההתמכרות – ולנצח.

אילו בעלי חיים משתלבים בטיפול בהתמכרויות?

במהלך האינטראקציה בין אנשים הסובלים מהתמכרות לבין בעל החיים נוצר קשר מאוד מיוחד. לרוב, יהיו אלה בעלי חיים שנבחרו במיוחד. הם בעלי יכולת אמפתיה ולעיתים גם מאומנים על מנת להגיב למטופלים. מרבית בעלי החיים המשמשים למטרות טיפוליות הם כאלה המשמשים בשגרה גם כחיות מחמד, אך לא כולם. כלומר, הם נחשבים לידידותיים מעצם טבעם וחלקם גם יכולים לתקשר, בצורה רגשית. מטפלים בעלי הכשרה מסייעים להליך טיפולי עם ליווי של חתולים, של כלבים, של סוסים ולעיתים של מכרסמים, בעלי כנף, זוחלים, דולפינים וחיות אחרות.

איזה ערך תרפויטי יש לבעלי חיים עבור נגמלים?

טיפול שגרתי במתמכרים כוללת שיחות ייעוץ ושימוש בתחליפי סם. בטיפול באמצעות בעלי חיים, המטרה היא לתמוך במטופל ברבדים נוספים או אחרים. זה לא בהכרח מחליף טיפול עם תרופות או השתתפות בקבוצות תמיכה. נמצא כי הקרבה לבעלי חיים מסוגלת לסייע לאנשים לשבור מחסומים וקשיים של אי אמון או חשדנות הקיימים לעיתים בקשרים עם בני אדם. אנשים שחווים תקופות של מצוקה, עשויים לסבול גם חרדה, חוסר ביטחון, אי אמון, התפרצויות אלימות. קרבה לבעל חיים ידידותי מעניקה סביבה תומכת ומרגיעה. לא תמיד נדרשות מילים, מספיק מגע, ליטוף. לפעמים מתן אחריות לנגמל, עם טיפול בבעל החיים או פשוט התקרבות ומגע, יוצרים פתח ואפשרות לשינוי.

טיפול משולב מביא לפחות נשירה ויותר סיפורי הצלחה

טיפול בהתמכרות שנעשה בשיטה כפולה, משיג בדרך כלל תוצאות ראויות לציון. כלומר, השילוב בין טיפול פסיכולוגי או טיפול התנהגותי, טיפול תרופתי או ייעוץ ביחד עם טיפול בבעלי חיים מוכיח את עצמו. בעיה מרכזית בטיפולי גמילה רגילים הינה שיעור הנשירה. כלומר, נגמלים עשויים להתקשות לעבור את כל השלבים ונחזית התדרדרות מחודשת. הטיפול עם בעלי חיים מוריד את שיעורי הנשירה מתוכנית הגמילה. כלומר, חשוב להבין שלא מדובר כאן במעשה קסמים ושהות בחווה טיפולית או בכל מרכז לטיפול עם בעלי חיים לא יהיה יעיל בפני עצמו. נחוצה תוכנית התערבות מגובשת, משולבת, עם מטרות, יעדים, לוחות זמנים. בעלי החיים משפרים את הסביבה הטיפולית ומעניקים את הכוח הדרוש, על מנת להתמיד, להתמודד עם האתגרים ולהשיג את המטרה הרצויה.

כיצד בעלי חיים משפיעים על רווחתם של הנגמלים?

נמצא כי טיפול באמצעות בעלי חיים מועיל מאוד לרווחה הנפשית של המטופלים, בכל גיל. אין כאן עניין של רקע סוציואקונומי או חברתי. כמעט כל אדם מגיב בצורה חיובית לטיפול עם בעלי חיים. זה מסייע מאוד להפחתת חרדות, לשיכוך התנהגות אגרסיבית, לשיפור הביטחון העצמי. חשוב שלא תהיה טעות – התמכרות לסמים ולחומרים ממכרים אחרים הרבה פעמים מתבססת על קשיים מאוד יסודיים. כאשר אדם הנגמל מסמים סובל מהפרעה נפשית, מקשיים רגשיים או אחרים, המגע הטיפולי עם בעלי החיים מסייע בשני כיוונים.

התמדה בתוכנית הגמילה וגם שיפור תהליכים נפשיים פנימיים, חיזוק ביטחון, שיפור יחסים בין אישיים, יותר ריכוז, פחות מתח וחרדות. לכל זה השפעה חיובית על ההתנתקות מהחומרים הממכרים או מהתנהגויות הרסניות אחרות. טיפול בבעלי חיים בבעיה של התמכרות יכול להתאים לאנשים רבים. הטיפול המשולב הזה יעיל למכורים בסמים כגון הרואין או קוקאין וכן לסובלים מהתמכרות לאלכוהול (אלכוהוליסטים). מתאים גם לטיפול בנגמלים מתרופות וחומרים מזיקים אחרים.

מקורות ולקריאה נוספת:
https://www.addictioncenter.com/treatment/animal-assisted-therapy/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6981395/
https://www.redoakrecovery.com/addiction-treatment-programs/animal-assisted-therapy/

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!