התמכרות לפורנו – כשצפייה במין הופכת לעיסוק המרכזי בחיים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

צפייה בפורנו היא דבר נורמטיבי שאנשים רבים עושים, כמו כן, התעסקות באירוטיקה ובמין. השיח הציבורי גם הוא עוסק במיניותהתמכרות לפורנו ואירוטיקה ושיחה על פורנו זה כבר לא באמת טאבו. אולם, נראה שבעשורים האחרונים, ובעיקר עם עליית עידן האינטרנט, ישנן התנהגויות מוגזמות הקשורות למיניות.

התמכרות לפורנו היא כמו כל התמכרות אחרת, המכור או המכורה חושבים שהם יוכלו להפסיק מתי שהם רק ירצו אבל kמעשה, בשלבים מתקדמים, ההתמכרות והצורך לצרוך פורנו הם למעשה אלה ששולטים בו. המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא של התמכרות לפורנו.

מתי צפייה בפורנו הופכת מהתנהגות נורמטיבית להתמכרות?

כמעט כולנו בשלב כזה או אחר צפינו בפורנו, אולי אפילו באופן קבוע או כאירוע חד פעמי בשביל לראות על מה כולם מדברים. אנשים אשר מפגינים התנהגות מוגזמת של התעסקות מוגזמת בפורנו, חושבים לעצמם, או אפילו אומרים לחבריהם, ״זה לא נורא, אני יכול להפסיק מתי שאני ארצה, עכשיו זה פשוט נוח לי״, ״זה לא שאני מכור להרואין, כולה קצת פורנו״, ״פורנו זה לא מזיק״ או ״נו באמת, הרי כולם רואים פורנו״.

אולם, ישנם מצבים בהם ההתעסקות בפורנו יכולה להפוך להתמכרות לפורנו. זה קורה כאשר אין לאדם שליטה על זה וקשה לו לשלוט על הדחפים שלו, כלומר, התנהגות כפייתית.

מהי התמכרות?

ישנם סוגים שונים של התמכרות, למשל: התמכרות לסמים, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לעישון, התמכרות לקניות, התמכרות להימורים, התמכרות לסקס וגם התמכרות לפורנוגרפיה. התמכרות יכולה להיות קשורה לחומרים (לדוגמה: אלכוהול וסמים) והיא יכולה להיות קשורה להתנהגות (למשל: התמכרות להימורים או לקניות).

התמכרות היא הפרעה כרונית, כלומר, מצב אשר נמשך לאורך זמן. התופעה שקורית היא שימוש חוזר ובכמויות גדולות יותר, בחומר או בהתנהגות, אשר גורמות להנאה ומניעה שלהם יכולה לגרום למצוקה. ההתמכרות גוררת התנהגות כפייתית וחוסר שליטה ויכולה להביא את המכור למצב שבו ההשלכות השליליות עולות על ההשלכות החיוביות.

כיצד התמכרות לפורנו משפיעה על חיי המכורים?

התנהגות כפייתית המובילה להתמכרות יכולה להשפיע קשות על חייו של הסובל מהתמכרות לפורנו. לעיתים הצורך לצפות בפורנו יכול להתגבר על הסובל מהתמכרות לפורנו והוא עשוי להיות זקוק לזה גם במצבים שאינם נוחים או תואמים להתנהגות חברתית נורמטיבית. קחו לדוגמה מקרה שבו אדם הסובל מהתמכרות לפורנו נמצא במקום העבודה והדחף הכפייתי מתגבר עליו. יכול להיות שהוא יהיה מוכרח לצרוך פורנו במשרד שלו, במקום העבודה, וזה כמובן יכול לגרור מצבים לא נעימים, לא נאותים ואם הוא יתפס אפילו לפיטורים ממקום העבודה.

מה ניתן ללמוד מהסטטיסטיקה על שיעור הצפיה בפורנו?

לא בטוח שזה מעיד בהכרח על התמכרות אבל על פי הערכות של גורמים שונים, המספר של הגולשים באתרים בעלי תוכן פורנוגרפי גדול יותר מאשר מספר האנשים אשר צופים בנטפליקס, טוויטר ואמזון ביחד.  כ-35% מההורדות של תכנים מהרשת מתרחשות באתרי פורנו. האתר הפופולרי ביותר בכל העולם לתכנים פורנוגרפיים, Purnhub, חשף שבשנה ישנן עשרות מיליארדי ציפיות דרך האתר שלהם.

ומה קורה בישראל?

בישראל, אולי תופתעו לשמוע, אבל כ-6.5% מהאוכלוסייה סובלים מהתמכרות לפורנו.

איך מטפלים בהתמכרות לפורנו?

כמו בהפרעות פסיכיאטריות אחרות, הטיפול בהתמכרות לפורנו יכול להיעשות בעזרת תרופות וטיפול פסיכולוגי וחברתי. אנשים אשר סובלים מהתמכרות לפורנו לעיתים חושבים שמדובר בהתמכרות יחסית קלה ופשוטה לניהול ושהם יכולים להפסיק את ההתנהגות הכפייתית באופן חד. אולם, נראה שהמצב אינו ככה ויש צורך בטיפול וגמילה שהיא הדרגתית על מנת לוודא שהבעיה מטופלת כראוי.

הטיפול בהתמכרות לפורנו הוא כמו כל טיפול אחר בהתמכרות. בשלב הראשון יהיה על המטופל להבין שיש לו בעיה ושהוא סובל מהתמכרות, רק כך הוא יוכל בעצם לעזור לעצמו ולהתחיל את הטיפול. לאחר מכן, יש להבין את הצורך הנפשי אשר ההתמכרות לפורנו מספקת וכן להבין באיזה התנהגויות ניתן להחליף אותה, כלומר, למצוא עבור הצורך הנפשי שהביא להתמכרות מענה אדפטיבי, למשל פעילות גופנית, תחביבים שונים וכדומה. בשלב הבא המטופל יתחיל לחזור לחיי השגרה באופן הדרגתי.

השיטות אשר בדרך כלל מומלצות לטיפול בהתמכרות לפורנו הן:

  • טיפול קוגניטיבי התנהגותי
  • השתתפות בקבוצות 12 צעדים
  • טיפול דיאלקטי התנהגותי בהתמכרויות
  • טיפול דינמי קצר מועד

אם אתם חוששים שאתם או מישהו קרוב אליכם סובל מהתמכרות לפורנו, מומלץ להכיר בבעיה, לשים בצד את הבושה ולפנות לטיפול אשר יסייע לכם, או לקרוב אליכם, בהתמודדות עם ההתמכרות לפורנו.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!