התמכרות לקטמין – איך הפכה תרופת ההרדמה הוטרינרית לסם בשימוש נרחב?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

קטמין הוא למעשה סם הרדמה אך אחד מהמאפיינים שלו הוא דיסוציאציה, דבר אשר הפך את הקטמין לפופולארי ביותר בקרבהתמכרות לקטמין אנשים שצורכים סמים. לקטמין גם מאפיינים ממכרים והשימוש בו מסוכן גם ברמת השימוש וגם ברמת ההתמכרות אליו ופיתוח התלות בו.

מה זה קטמין? מהי התמכרות לקטמין? האם קטמין מזיק לבריאותו של המשתמש בו? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא של התמכרות לקטמין.

מהו קטמין?

קטמין הוא סם הרדמה ובדרך כלל משתמשים בו במרפאות וטרינריות כסם הרדמה או אלחוש. ישנן מדינות ברחבי העולם אשר מגדירות את הקטמין כסם מסוכן, וזאת על פי חוק, לדוגמה: ארצות הברית, בלגיה, צרפת, אירלנד ואוסטרליה.

בעולם הרפואה נעשה שימוש בקטמין כסם הרדמה ומשום שהוא מדכא את הנשימה בצורה פחותה יותר מסמי הרדמה אחרים, הוא נהיה פופולרי במקרים בהם אין לרופאים את מלוא המידע לגבי ההיסטוריה הרפואית של המטופל, למשל במקרה של תאונות דרכים כאשר מגיע אדם שלא ניתן עדיין לזהות אותו. במקרים מסוימים נעשה שימוש בקטמין בתור חומר מאלחש, זאת בדרך כלל בניתוחים שהם יחסית פשוטים.

בשנים האחרונות הראו מספר מחקרים שקטמין יכול גם לסייע לאנשים בהתמודדות זריזה כאשר הם חווים דיכאון, הפרעה טורדנית כפייתית או מחשבות אובדניות. מינונים נמוכים של קטמין, שהמטופל צורך באמצעות משאף או עירוי, נחשבים למעשה לתרופה נגד דיכאון מאוד טובה וככל הנראה כתרופה החדשנית ביותר מזה שנים רבות.

שימוש בקטמין כסם לשעות הפנאי

קטמין מוכר לאנשים שמשתמשים בו בתור סם בשמות רבים, למשל: ויטמין קיי, Special K, Cat valium, Blind squid ועוד.  לשימוש בקטמין כסם יש אפקט דיסוציאטיבי וכאשר משתמשים בו במינונים נמוכים או במינונים בינוניים יכולות להופיע תופעות הזיתיות, במיוחד כאשר ישנה ירידה בכמות הגירוי החושי. המשתמשים בקטמין כסם נכנסים בעצם למצב דיסוציאטיבי בו הם חווים ניתוק מהמציאות, מהתחושה של המציאות, ומאבדים את תחושת העצמי.

כאשר משתמשים בקטמין בכמויות מאוד גדולות, ובמיוחד כאשר משתמשים בכמויות גדולות המוזרקות לוריד, המשתמש יכול להגיע למצב שבו נוצר חוסר מודעות לגבי הזהות האינדיבידואלית והוא יכול לאבד לחלוטין תפיסת המציאות. משתמשים בקטמין מדווחים על הזיות עמוקות שקשה מאוד לתאר אותן, פעמים רבות הן מלוות בזעם ובתחושה מופרזת של חוזק גופני. משתמשים בקטמין כסם בדרך כלל מדווחים שהם הצליחו לשוחח עם אלוהים והם לרוב לא יזכרו בדיוק מה שעבר עליהם כאשר היו תחת השפעת הסם, אפשר לתאר זאת כחלום, כפי שלא זוכרים במדויק חלומות בבוקר.

מה מביא אנשים להשתמש בקטמין כסם?

קטמין מסייע לאנשים להגיע למצב שבו הם יכולים להתנתק מהמציאות ובנוסף לחוות השפעות פסיכדליות המשנות את התודעה ויכולות לגרום להזיות.  אנשים המשתמשים בקטמין כסם יעידו שהם חשים תחושת רגיעה מאוד נעימה ושהם כאילו יכולים לצאת מחוץ לגוף של עצמם.

לצערנו, קטמין הפך גם להיות אחד מסמי האונס בהם אנשים משתמשים למטרות של ניצול מיני, זאת משום שאחת התופעות שיכולות להיגרם משימוש בקטמין במינונים מסוימים היא התחושה של ניתוק. קטמין יכול אפילו לגרום למעין שיתוק זמני ולאובדן הכרה זמנית ואף לפגיעה בזיכרון. קטמין גם נטול ריח ונטול צבע דבר אשר גורם לכך שיהיה קל מאוד להכניס אותו לתוך משקה של קורבן.

קטמין כסם נרקוטי ממכר

כמו סמים רבים אחרים גם קטמין נמצא כחומר ממכר ואם משתמשים בו האופן קבוע עשויים לפתח תלות בשימוש בו. מדיווחים של משתמשים בקטמין ניתן לראות שישנה תלות ואף רצון עז להשתמש בקטמין פעמים נוספות, בדיוק כמו כל סם ממכר אחר. בנוסף, מדיווחים של משתמשים בקטמין אפשר לראות תסמיני גמילה מובהקים, שביניהם יש דיכאון וחרדה, כאשר צורכים את הכתמים במשך תקופות ארוכות ואז מנסים להפסיק.

האם קטמין יכול להזיק לבריאות?

קטמין נועד לשימוש כתרופת הרדמה או כסם מאלחש, כאשר משתמשים בו כסם הוא יכול להיות מסוכן משום שמי שלוקח אותו כסם יכול לקחת מינון גבוה מדי ביחס למשקל הגוף שלו או למצבו הבריאותי וכמו כן לערבב אותו עם סמים אחרים.  שימוש בקטמין יכול לגרום להתקפים של חרדה והתקפים של אלימות, להזיות, לדפיקות לב מואצות, לעלייה בלחץ הדם ואף להפחית את סף הרגישות של האדם לכאב. כאשר נוטלים קטמין במינון גבוה ובאופן קבוע יכולה להיגרם למשתמש תסמונת שלפוחית השתן שבעקבותיה הוא יחווה בריחת שתן, כאב בשלפוחית השתן וכמו כן כאבים.

הסיכון בצריכת קטמין במינונים גבוהים, ובמיוחד כאשר משלבים אותו עם אלכוהול או תרופות מסוימות, יכול להיות מסוכן מאוד משום שהוא עשוי לגרום לאדם לאבד הכרה ובמקרים מסוימים אף למוות.

אולי יעניין אותך גם:

התמכרות ל-LSD – סימפטומים להתמכרות ודרכי גמילה

התמכרות לסמים ואלכוהול – ייעוץ להורים ולבני המשפחה המתמודדים

התמכרות לסמים ממריצים – דרכי התמודדות וגמילה

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!