אבחון עצמי – האם אני מכור?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אבחון עצמי - האם אני מכור?פעמים רבות אנחנו בטוחים שאנחנו בעלי שליטה מלאה על המצב. אנחנו מכירים את עצמנו כאנשים עצמאיים, חזקים ולכן בטוחים שהמושכות נשארות בידנו בכל מצב, גם כשלא תמיד זה כך.

ישנן התנהגויות שמתחילים אותן כחלק ממשהו כייפי: שתייה עם חברים, עישון גראס עם החבר'ה, או סתם בשביל הכיף, משחקי הימורים כחלק מפעילות חברתית, או גלישה באתרי פורנו ממקום של סקרנות או בילוי של שעות הפנאי.

אלא שהמדרון בהתנהגויות אלה הוא מדרון חלקלק, ולפעמים קשה לעצור או להבחין בגבול שבין התנהגות קצת שובבה או מגניבה לבין התמכרות מסוכנת אשר עלולה לגרום להתדרדרות כללית. הנה כמה נקודות למחשבה ואבחון עצמי שיעזרו לכם לבחון את עצמכם, האם אתם מכורים?

תדירות

כל כמה זמן אתם עוסקים בפעילות זו או נזקקים לה? כל יום? כמה פעמים ביום? אחת לכמה ימים? בתדירות קבועה או משתנה? אם התדירות היא לעתים קרובות כמו כל יום או יותר מפעם ביום, ואתם מרגישים שאינכם יכולים להעביר יום ללא הפעילות הזו, זו נקודה אדומה.

האם חל שינוי בתדירות מאז שהתחלתם עם הנושא? האם אתם מעשנים יותר, מהמרים יותר, שותים יותר ממה שהיה בהתחלה? אם אתם עוסקים בפעילות לעתים קרובות ותכופות יותר ממה שהיה בהתחלה, יש מקום לדאגה.

כמות

האם אתם נזקקים ליותר מהחומר או ההתנהגות? האם אתם מעשנים יותר פעמים ביום? עולים בכמות המנות או המינון? שותים יותר כוסות או בקבוקים? מהמרים על סכומי כסף גבוהים יותר? יותר ויותר פעמים בשבוע? גולשים באינטרנט יותר ויותר שעות? אם יש עליה בכמות, זו עוד נקודה למחשבה.

שליטה

האם אתם מחליטים מתי להשתמש או מתי לעשות את הפעולה ומתי לא? האם אתם מסוגלים לעשות הפסקה ארוכה? האם כאשר אתם מחליטים על הפסקה אתם עומדים בכך? האם כאשר אתם מחליטים על כמות או מינון אתם עומדים בכך? אם אינכם מסוגלים לעמוד בהחלטותיכם או לשלוט בצורך לשתות, להשתמש או להתנהג בהתנהגות המסוימת, זו עוד נקודה אדומה.

תלות

האם אתם מרגישים שיש פעולות שאינכם יכולים לעשות ללא החומר או ההתנהגות? האם החומר או ההתנהגות הם אלה שמרגיעים אתכם? האם אתם חשים חוסר שקט או עצבנות אם אינכם משתמשים / שותים / מהמרים וכדומה? האם אתם מוצאים את עצמכם אוגרים חומר / בקבוקים כדי שלא יחסר? שלא יהיה מצב שתהיו בלי?

תפקוד

האם ההתנהגות או השימוש בחומר פוגעים באופן כלשהו בחיי היום יום שלכם? עבודה? לימודים? חיי משפחה? זוגיות? מצב כלכלי? האם החומר או ההתנהגות גרמו לשינוי באורח החיים שלכם? האם מאז שהתחלתם להגביר שימוש או התנהגות אתם מרגישים שהשתניתם?

מערכות יחסים

האם השימוש בחומר או ההתנהגות גורמים לקשיים במערכות יחסים קרובות? פגיעה בזוגיות כמו מריבות או ריחוק, פגיעה ביחסים עם חברים (התרחקות שלכם מחברים או התרחקות של חבריכם מכם?), האם חל שינוי במעגל החברתי שלכם ממעגל חברתי מגוון או ותיק, למעגל חברתי של אנשים העוסקים בפעילות זו? (שותים, מעשנים, מהמרים וכדומה).

תפקוד גופני או מצב בריאותי

האם אתם חשים בשינוי גופני בעקבות ההתנהגות? הפרעות שינה (עייפות יתר או חוסר שינה), הפרעות אכילה (אכילת יתר או אכילה מופחתת), השמנה או ירידה חדה במשקל?

מצב כלכלי

האם אתם מוציאים על החומר או ההתנהגות כספים יותר ממה שהוצאתם בעבר? האם אתם מוציאים על כך כספים בסכומים שהם מעבר ליכולתכם הכלכלית? האם השימוש בחומר או ההתנהגות גרמו לשינוי במצבכם הכלכלי?

אם התשובה לכמה מן השאלות היא חיובית, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע, כדי לבדוק האם מדובר בהתמכרות ולקבל עזרה.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!