התמכרות

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות

מאת: איילת בן ארי, מומחית לגמילה מהתמכרויות

התמכרות מוכרת לנו לרוב במובן של התמכרות לאלכוהול, לעישון, או לסמים, ששם יש אלמנטים גופניים להתמכרות ובזמן הגמילה יהיו תסמיני גמילה גופניים, אולם יש התמכרויות רבות נוספות.

למשל, ישנן התמכרויות בתחום החברתי של החיים (הימורים, התמכרות לטלוויזיה, התמכרות לאינטרנט, התמכרות לקניות), כלומר התמכרות להתנהגות מסויימת.

למרות ההבדלים שבין סוגי ההתמכרויות, אפשר לומר שהם בעלי בסיס פסיכולוגי משותף. כל התמכרות היא בעצם הרגל, אותו מבצע המכור "על אוטומט".

הרגל זה שולט במכור שאינו יכול להפסיקו גם כשמבין רציונאלית, שההתנהגות הזו פוגעת בו. הפגיעה יכולה להיות כלכלית, חברתית, גופנית, ובודאי שרגשית ונפשית

סוגי התמכרויות

  • התמכרות לסמים (חומרים פסיכו-אקטיביים): בקבוצה זו כלולות התמכרויות לסמים קשים דוגמת קוקאין, התמכרויות לקפאין, התמכרות לסמי פיצוציות, התמכרויות לאלכוהול ואף התמכרות למשככי כאבים. ישנן תרופות שמכילות חומרים פסיכו-אקטיביים, ממש כמו סמים, שגם הן ממכרות. התמכרות לסמים יכולה ליצור סבילות של הגוף לאותם החומרים כגון ירידה ברגישות הגוף לסמים, כך שצריכתם נהיית במינונים גבוהים יותר.

כאשר עוסקים בהתמכרויות לחומרים שמוכנסים לגוף, במהלך הגמילה תהיינה תופעות לוואי פיזיות, שיכולות להיות קשות ואף קשות מאוד. לא פעם גמילה תיכשל מאחר ולמכור אין מספיק כוחות נפש או תמיכה כדי להתמודד עם תופעות הלוואי של הגמילה.

אופי ההתמכרויות שונה בין סוגי הסמים ותלוי בחומר הפסיכו-אקטיבי ממנו הוא מורכב (סמים “קלים” וסמים “קשים”). ככל שהחומרים שמוכנסים לגוף קשים יותר, ניתן לראות שתסמיני הגמילה קשים יותר בהתאמה.

התמכרות התנהגותית: ישנם הרגלים ופעילויות שיכולים להיות מזוהים כהתמכרות התנהגותית כמו אכילה כפייתית, הימור פתולוגי, פורנוגרפיה, התמכרות ליחסי מין, התמכרות לאינטרנט, התמכרות למחשבים ולאינטרנט, התמכרות לספורט, התמכרות לניתוחים פלסטיים וכדומה. התמכרויות אלה מזכירות לפעמים את ההתמכרויות לסמים, על תופעות הלוואי השונות.

מנגנוני התמכרות

כל סוגי ההתמכרות קשורים להפעלתה של מערכת החיזוק במוח, שבה יש מסלולים עצביים שיוצרים תחושת עונג כשהגוף בא במגע עם גירויים, אותם הוא קולט כרצויים שיכולים להשפיע עליו בצורה חיובית.

כשמערכת החיזוק תקינה היא מהווה מנגנון עצבי חיוני שמעודד התנהגויות שמקדמות את מטרות האדם. למעשה, התמכרות גורמת לכך שמערכת החיזוק תופעל יתר על המידה, כך שגירויים מסוימים שנקלטים בה מקבלים חיזוק מוגזם, וההתנהגות שמשיגה אותו משתלטת על הפעילות המוחית. כך קורה שההתנהגות חוזרת על עצמה בצורה אובססיבית וכפייתית, מבלי להתחשב בהשלכותיה השליליות.

אמנם יש דמיון בין סוגי ההתמכרויות, אך קיים הבדל בולט בין התמכרות לסמים פסיכו-אקטיביים לבין התמכרויות אחרות, והוא טמון בעובדה שהסמים מפעילים את מערכת החיזוק באופן פיזי- חומרים פסיכו-אקטיביים חודרים דרך מחסום הדם במוח ומשפיעים באופן ישיר על פעילות המעגלים העצביים במוח. לעומת ההתמכרות לסמים, בהתמכרויות אחרות מערכת החיזוק במוח מופעלת בתהליך טבעי כתוצאה מכך שהגוף תפס גירויים חיוביים מבלי שתהיה כל התערבות של חומרים “זרים” מבחוץ שחודרים למוח.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!