תסמונת גמילה

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

תסמונת גמילהתסמונת גמילה היא מצב המבטא תלות פיזית בסם. אנשים הסובלים מתסמונת גמילה הם בדרך כלל כאלה שמנסים להיגמל או שאין באמצעותם דרך להשיג את הסם. תסמונת גמילה גורמת להופעת סימנים שונים, כמו סימנים פיזיים, סימנים נפשיים ובמצבי קיצון עלולה להביא להופעת סימנים פסיכיאטריים.

תסמונת הגמילה מבטאת את הקושי הרב של המכורים להיגמל, ואי לכך חשוב לבצע את תהליך הגמילה בצורה מסודרת על מנת להימנע מהסיבוכים השונים של הגמילה.

תסמונת גמילה מאלכוהול

תסמונת הגמילה מאלכוהול מופיעה אצל אנשים ששותים כמות גדולה מאוד של אלכוהול ומפסיקים בצורה פתאומית. התסמונת יכולה להתבטא אצל אלכוהוליסטים שהחליטו להפסיק, או כ"האנגאובר", המופיע אחרי לילה רווי בשתיית אלכוהול.

הסימנים הקלים של גמילה מאלכוהול מופיעים תוך מספר שעות ויכולים להימשך יום-יומיים, וכוללים הפרעות בשינה, חרדה, חוסר תיאבון, כאבי ראש והזעות. כמו כן, עלולים להופיע שינויים בדופק ובקצב הנשימה. במקרים הקשים, עלולים להופיע סימנים נוספים כמו פרכוסים והזיות. סימנים אלה מופיעים תוך 12-48 שעות, ובעיקר אצל אלכוהוליסטים.

תסמונת גמילה מעישון סיגריות

אחת ההתמכרויות הנפוצות בעולם היא ההתמכרות לעישון סיגריות. בניגוד לסמים שגורמים נזקים קשים גם לטווח הקצר, עישון הסיגריות גורם בעיקר נזק בטווח הארוך וכמעט אינו משפיע בטווח הקצר, ולכן הפסקת עישון חיונית לבריאות הכללית. מחקרים רבים הראו שעישון סיגריות מגביר את הסיכון למחלות שונות כמו מחלות לב, שבץ מוחי, מחלות ריאה כמו נפחת וסרטן הריאה. מיליוני אנשים בעולם מנסים להפסיק לעשן, אך רק חלק קטן מהם מצליח לעשות זאת.

הסיבה לכך היא תסמונת גמילה המופיעה כמעט אצל כל המעשנים, ומונעת מהם להפסיק לעשן. תסמונת הגמילה מעישון מתבטאת בעיקר בהפרעות בשינה, מעצבנות יתר ומנטייה מוגברת לכעסים. האנשים שהפסיקו לעשן נוטים לריב עם הסביבה הקרובה אליהם, חסרי מנוחה ונוטים להתקפי תוקפנות ועצבנות. כמו כן, רבים מהם מתלוננים על הפרעה לחשוב בצורה צלולה והתפתחות של תחושת דכדוך היכולה אף להגיע לדיכאון הדורש טיפול תרופתי.

תסמונת גמילה ממריחואנה

מריחואנה היא אחד הסמים הפופולאריים והנפוצים בעולם, ותסמונת גמילה ממריחואנה מופיעה אצל רוב המכורים. הסימנים העיקריים כוללים עייפות ושינה מרובה, חשיבה איטית ותנועה מגושמת ודיכאון. בנוסף, הסובלים מתסמונת גמילה של מריחואנה מפתחים אי שקט, חרדה ועצבנות, שחולפים לאחר שתסמונת הגמילה חולפת.

תסמונת גמילה מקוקאין

קוקאין הוא אחד הסמים הנפוצים ביותר, הגורם לתחושת עוררות – הוא משפיע על מערכת העצבים, מעורר אותה ובכך גורם לתחושה של אנרגטיות, וחוסר צורך בשינה או אוכל. סימני הגמילה מקוקאין כוללים דיכאון וחרדה, הרגשת עייפות ובעיה בריכוז. כמו כן, גמילה מקוקאין יכולה לגרום להרגשת רעב, רעידות ופרכוסים וחוסר שליטה על איברי הגוף. תסמונת הגמילה מקוקאין יכולה להיות קשה מאוד, והמכורים ה"כבדים" סובלים מקריז ונאלצים לעבור טיפול רפואי בהתאם.

התמודדות

אחד האתגרים החשובים של המכורים לסמים, אלכוהול או סיגריות המנסים להיגמל הוא ההתמודדות עם תסמונת הגמילה. מכוני גמילה רבים בארץ ובעולם עדיין לא פיתחו את הנוסחה שגורמת להקלה משמעותית על תסמונת הגמילה, ולרוע מזלם של המכורים הם נאלצים לחוות את תסמונת הגמילה עד שגופם הופך לנקי מסמים. קיימות מספר דרכים להקלה על סימני הגמילה:

  • שימוש בתרופות – מטופלים רבים משתמשים בתרופות להקלה על סימני הגמילה עצמם או להקלה על תהליך ניקוי הסם מהגוף. שימוש במדבקות ניקוטין הראה יעילות מסויימת אצל נגמלים מעישון, וכך גם אמצעים אחרים העוזרים להקלה על תסמונת הגמילה.
  • תמיכה נפשית – תמיכה נפשית מהמשפחה, החברים, הרופא ואנשי צוות אחרים נחוצה על מנת לעזור למכורים לעבור את התהליך בשלום.
  • פעילות גופנית – פעילות גופנית עוזרת לספק לגוף אדרנלין, אנדרופינים וחומרים נוספים העוזרים לתחושה הטובה, ומפחיתים את הצורך בסם.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!