תלות פסיכולוגית

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

תלות פסיכולוגיתתרופות, סמים ואלכוהול מהווים חומרים אשר המשתמשים בהם יכולים להגיע למצב שנקרא בעגה הפסיכיאטרית המקצועית "שימוש לרעה בחומרים" (באנגלית- substance abuse). שימוש לרעה בחומרים מוגדר על ידי שני גורמים: סבילות (הצורך להשתמש בכל פעם במנה גדולה יותר של סם על מנת להגיע לאותן תחושות) ותלות.

התלות בסם יכולה להיות תלות פיזיולוגית (כלומר- הגוף זקוק לסם משום שהוא מפסיק לייצר בעצמו חומרים כגון אנדורפינים המשמשים כמשככי כאבים, ולכן ללא הסם הגוף נמצא חשוף לכאב באופן בלתי נסבל), או תלות פסיכולוגית, שבה נדון כעת.

חשוב לזכור, כי לשימוש בחומרים יש מספר רב של השלכות בריאותיות, נפשיות, חברתיות ותרבותיות. התלות הפסיכולוגית היא גורם המקשר בין כל ההשלכות הללו.

התלות הפסיכולוגית היא הרצון של המכור לחזור ולהרגיש את התחושות הטובות שהסם גורם לו. לעיתים קשה להבחין בין התלות הפסיכולוגית בסם לבין התלות הפיזיולוגית בו. התלות הפיזיולוגית היא הצורך של הגוף בסם, כפי שמתבטא בתגובות קשות ומכאיבות כאשר לא מתקבלת מנת הסם (קריז).

ברור שכאשר לאדם כואב הוא רוצה את מנת הסם שלו. אך תלות פסיכולוגית יכולה להתרחש גם כאשר אין תלות גופנית– בעיקר בשימוש בסמים "קלים", הגוף עשוי שלא לפתח תלות, ובכל זאת האדם רוצה, צריך ותלוי נפשית בסם.

איך נראית תלות פסיכולוגית

תלות פסיכולוגית היא תכנים רגשיים וקוגניטיביים שעשויים לעלות אצל המכורים. מכיוון שמדובר בתכנים פסיכולוגים, מובן שאצל כל אדם התוכן יכול להיות קצת שונה. ובכל זאת, התמה הנפוצה ביותר, והמשמעותית ביותר היא: "אני צריך את הסם". תלות פסיכולוגית היא יותר מרצון או החלטה להמשיך לצרוך סם. תלות פסיכולוגית היא מצב בו בחוויתו של המכור, הוא לא יכול להסתדר ללא הסם (למרות שלא מדובר בצורך פיזי).

תלות פסיכולוגית ומקומה בחברה

בהרבה מהדיונים לגבי שימוש בסמים הנחשבים לקלים, עולה השאלה האם הסם באמת גורם לתלות. בדרך כלל הכוונה היא לתלות פיזיולוגית, אך חשוב לזכור שגם לתלות פסיכולוגית יש משמעות לא פחות קטנה. תלות פסיכולוגית יכולה להיות הגורם לכך שאדם אינו יכול לתפקד ללא הסם, ומפתח סבילות גבוהה.

גורמים להתפתחות תלות פסיכולוגית

  1. כאשר אדם מתחיל להשתמש בסם על מנת להתנתק מהמציאות, או כדי לא להתמודד עם רגשות או אירועים קשים ומכאיבים, הוא עשוי להיות תלוי פסיכולוגית בסם כי הוא לא רוכש כלי התמודדות אחרים. בכל פעם שהשימוש בסם מופסק, האדם חווה את הכאב ממנו ניסה להימנע, והדרך היחידה המוכרת לו להתמודד היא באמצעות מנה נוספת.
  2. כאשר השימוש בסם מהווה חוויה חיובית בתחושתו של המכור, הפסקה בשימוש עשויה להחוות בפני עצמה כאירוע רע, ולכן המכור אינו מעוניין בה. כאשר הוא לא משתמש בחומר הוא חושב עליו, מחכה למנה הבאה.
  3. כאשר הסם גורם גם לתלות פיזיולוגית, בדרך כלל מלווה לכך גם תלות פסיכולוגית. הקשר בין הגוף לנפש הוא בלתי מנותק גם כאשר מדובר בהתמכרות לחומרים. כאשר הגוף זקוק לסם, גם הנפש זקוקה לו. הקושי להיגמל מהתמכרות לחומרים כוללת גם את תסמונות הגמילה, וגם את הקושי לוותר על ההרגל, לעמוד בכאב, לבנות חיים חדשים וכד'.

דרכי התמודדות

כאשר מכור מגיע לתהליך גמילה, בדרך כלל ההתמודדות הראשונה והבולטת ביותר היא עם התלות הפיזיולוגית. אך למעשה, ההתמודדות עם התלות הפסיכולוגית מתחילה עוד לפני שמתחיל תהליך הגמילה. כאשר הגמילה נעשית מתוך בחירה, למעשה המכור כבר התחיל להתמודד עם התלות הפסיכולוגית, ולהתמודד עם העובדה שיצטרך למצוא דרכי התמודדות אחרות ללא הסם.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!