תלות גופנית בסמים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

תלות גופנית בסמיםתלות גופנית היא מצב המאפיין מתמכרי סמים רבים, ובו גופם לא מצליח לתפקד ללא נוכחות הסם. קיימים לתלות הגופנית ביטויים רבים, כאשר הקשה והברור מכולם הוא תסמונת הגמילה, הגורמת לסימנים פיזיים ונפשיים המבטאת את המחסור בסם. במילים אחרות, תלות בסם היא מצב בו אדם חייב את הסם על מנת לתפקד באופן תקין, ובלעדיו לא יצליח לתפקד כשורה.

ביטוי של תלות גופנית בסמים

אצל אנשים המפתחים תלות גופנית בסמים, הסמים תופסים מקום מרכזי ביותר בחייהם, ולכן, נגרם שינוי באורח החיים על מנת לאפשר לסמים מקום מרכזי ככל שאפשר. כתוצאה מכך, נגרם שינוי דרסטי בהתנהגות, ביחסים החברתיים, בעבודה ובמשפחה. תלות גופנית בסמים מתבטאת בעיקר בשינויים הבאים:

  • חוסר תפקוד ללא מנת הסם – הביטוי העיקרי של התלות הגופנית הוא חוסר תפקוד ללא המנה. אצל אנשים הסובלים מתלות גופנית, נדרשת מנה קבועה בזמנים קבועים על מנת לספק את הגוף ולאפשר לו לתפקד.
  • בלבול – אנשים המפתחים תלות גופנית בסמים או בחומרים אחרים חשים בלבול, מכיוון שמחשבותיהם מתרכזות בסם. במקום להתרכז בעבודה או בלימודים, התלות הגופנית גורמת למכורים להתרכז בדרכים להשגת הסם או בשאלה האם הוא משפיע או שיש צורך בעוד מנה.
  • המשך בשימוש בסם למרות הוכחות שהוא גורם לפגיעה – התמכרות לסמים גורמת לפגיעה בבריאות, בעבודה, בחיי המשפחה ובעוד רבדים רבים של החיים. אנשים שפיתחו תלות גופנית לסמים ממשיכים להשתמש בהם למרות שהם יודעים שהם גורמים לפגיעה ולמרות בקשת המשפחה.
  • פיתוח עוינות כאשר מדברים על נושא הסמים – אנשים הסובלים מתלות גופנית בסמים מפתחים עוינות כלפי כל מי שינסה לגרום להם להיגמל. במקרים רבים, העוינות גורמת לקרעים במשפחה, פיטורין ממקום העבודה והרעה כללית במצב.
  • חוסר שליטה על השימוש בסם – מקרים של תלות גופנית גורמים לכך שאנשים לא מצליחים לשלוט בשימוש בסם וכבר לא עושים זאת בצורה מבוקרת. במקרים אלה, המכורים לא מצליחים להוריד את כמות השימוש או לעצור את ההתמכרות אפילו לא ליום אחד.
  • המצאת תירוצים לשימוש בסמים – אחד מביטויי התלות הגופנית בסמים הוא המצאת תירוצים רבים ויצירתיים הבאים לתמוך בשימוש בסמים. בשלב זה המכורים יודעים על ההתמכרות שלהם ומנסים להצדיק אותה ככל שהם יכולים.
  • היעדרות מהעבודה או הלימודים – מצבים של תלות גופנית בסמים גורמים ללא מעט ימי היעדרות מהעבודה ומהלימודים, בין אם בגלל מחסור בסמים או על מנת להשיג אותם. במקרים רבים לפני תחילת ההיעדרות אפשר לצפות בירידה בתפקוד הכללי בעבודה ובלימודים, ומורים ומנהלים מיומנים יודעים לזהות התמכרות של התלמידים או העובדים.
  • הזנחה – תלות גופנית מובילה להזנחה כללית בתחומים רבים: אוכל, היגיינה, השקעה בעבודה ובלימודים, משפחה וכו'. לאנשים הסובלים מתלות גופנית בסמים לא איכפת מהמראה הכללי שלהם או מהבריאות הכללית, והם מפסיקים לקחת חלק בפעילויות חברתיות או בתחביבים כפי שעשו בעבר.
  • התנהגות "חשאית" – תלות גופנית בסמים מובילה לכך שהמכורים יסתירו את הסמים שלהם, ויפתחו לכן אורח חיים חשאי. במקרים רבים, המכורים מוצאים או ממציאים לעצמם מקומות מחבוא ומתנהגים בצורה שאינה מאפשרת לאחרים להבין איפה הסם ומה הם עושים בזמן שהם נעדרים.
  • שימוש בסמים כשנמצאים לבד – התמכרות לסמים מתחילה בדרך כלל בגלל שימוש קבוצתי וכרצון להיות "אחד מהחבר'ה". אנשים המפתחים תלות גופנית משתמשים בסמים גם כשהם לבד. דבר זה בא לידי ביטוי במיוחד כאשר מדובר בסמים בהם משתמשים בצורה חברתית, כמו קוקאין, אלכוהול ומריחואנה.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!