תהליך ההתמכרות

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

תהליך ההתמכרותהתמכרויות אינן נחלתן הבלעדית של אוכלוסיות בודדות בחברה דוגמת עניים או חסרי השכלה, אלא היא נחלתן הכללית של כל קצוות האוכלוסיות אשר קיימות בחברה.

גם האדם החלש ביותר וגם האדם החזק ביותר (מבחינה אישיותית, חברתית או בריאותית) יכולים ליפול אל תוך תהליכים של התמכרויות בתחומים שונים של החיים. ההתמכרות עלולה להזיק בכל מיני בחינות, אם זה מבחינה בריאותית ואם זה מבחינה התנהגותית כלפי עצמנו או כלפי האנשים שסובבים אותנו.

כל ההתמכרויות – התמכרות לקניות, לסמים, לאלכוהול, לאכילה כפייתית, ליחסי מין, להימורים, לגלישה באינטרנט ועוד, יכולות להיות מחזוריות, המשכיות או בצורה אקראית בחיים. ישנם אנשים אשר נוהגים להחליף התמכרות אחת בהתמכרות אחרת.

הכוח שמניע את ההתמכרויות השונות הוא תהליך ההתמכרות שכולל בתוכו את הצורך בחוויית תחושות של אופוריה, החיפוש האובססיבי אחרי עונג, בריחה מכאבים והכחשה מוחלטת של ההשלכות ההרסניות שעלולות להיות כתוצאה מההתמכרות, מבחינה פיזית, חברתית ורגשית.

התמכרות מוקדמת

בשלב מוקדם זה של תהליך ההתמכרות, האדם חווה הרגשה נפלאה והוא חושב שכך יהיה תמיד. הוא שרוי באופוריה מסוימת. אדם שמכור לסמים בטוח שסיפורי ההתמכרויות והנזקים שקורים בעקבותיהם כלל לא שייכים לעולמו. הוא נוטה לומר לעצמו "לי זה לא יקרה" או "זה לא שייך אליי".

התחושה של התרוממות הגוף והנפש גורמת לעונג רב ולהקלה של רגשות לא נעימים, של לחץ או של קונפליקטים פנימיים. האדם חש שהוא מתמודד בצורה טובה עם חייו והוא דואג להסתיר מפני אחרים את העובדה שהוא התמכר. תחושות ה"היי" הן דרך להימנע מכאב ומקושי, והמכור יעשה הכול כדי להשיגן. כשתחושות אלו עוברות, עולים מחדש כל הרגשות שהודחקו- חרדה, דיכאון, עצבות, כעס ובושה. כדי לא להיקלע למצבים שבהם יעלו אותם הרגשות, מתחילה הצפייה לסיבוב ההתמכרות הבא.

ההתמכרות מכרסמת

בשלב זה של תהליך ההתמכרות, המכור כבר מאבד את חופש הבחירה ואת התחושה כי הוא שולט בחייו. תופעות של שקרים, התחמקויות וגניבות הופכות להכרחיות על מנת לשמור על ההתמכרות. האדם מאבד את כושר השיפוט שלו וכל עקרונותיו אינם קיימים עוד. המתמכר עלול להפסיד את כל מה שהיה לו (רכוש, משפחה, עבודה) מבלי להיות מודע כלל לחומרת המצב.

ההרגשה הרעה

בשלב זה של תהליך ההתמכרות, האדם המכור מתחיל להרגיש ברע והוא מתקשה מאוד להסביר את תחושותיו. הוא מרגיש פתאום פחד בלתי מוסבר שמלווה באדישות, בשעמום, בפאסיביות, בדיכאון, במחשבות אובדניות או בתחושות שהוא לא יכול לצאת מהמצב אליו הוא נקלע.

כאשר מדובר בהתמכרות לסמים, המכור שנמצא בשלב זה של התהליך מתקשה להקשיב ולהתרכז, הזיכרון לטווח הקצר נפגע, הוא פועל ללא מחשבה ועלולה להיות לו פגיעה במערכת העיכול. בשלב זה חלק מהמכורים חושבים שהם שולטים במצבם וחלק מהם מתחילים להכיר בעובדה שהם נתונים בבעיה.

תלות מוחלטת

בשלב זה של תהליך ההתמכרות, האדם כבר מכור לחלוטין. במקרה של התמכרות לסמים, הוא מוכרח להשתמש בהם מדי יום על מנת שיוכל לתפקד בצורה תקינה. המכור כבר לא מסוגל לעשות דבר ללא הסמים. התלות מתאפיינת ביציאה מוחלטת ממעגל החיים (בית, עבודה, לימודים) וכל מה שמעסיק את האדם המכור הוא צריכת הגורם החיצוני הממכר.

כבר אין יותר תחושות של הנאה ועונג. המכור חש תסכול נפשי, דיכאון או כאבים ברגע שהוא מנסה להפסיק את צריכת הסם או את הצריכה של הדברים הממכרים האחרים. חלק מהמכורים עדיין יכולים להתכחש לבעיה והם לא מוכנים להודות כי הם מכורים.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!