צ'מפיקס (צ'נטיקס)

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

צ'מפיקס (צ'נטיקס)נזקי העישון לבריאותו של האדם ידועים כבר שנים רבות. מסיבה זו אנשים רבים מחליטים לשים קץ להרגל המזיק. הדרך לגמילה רצופה קשיים רבים, לכן מומלץ להשתתף בקבוצות תמיכה ולהיעזר בתרופות המסייעות לגמילה כמו הצ'מפיקס.

מהי תרופת צ'מפיקס

צ'מפיקס (צ'נטיקס) הינו כדור להפסקת עישון שאינו מכיל ניקוטין ומטרתו לסייע לנגמלים מעישון הסיגריות. תרופה זו קיבלה את אישור ה-FDA  האמריקאי בשנת 2006 ומאז ניתן לרכוש אותה באמצעות מרשם רופא גם באירופה ובארץ ישראל.

צ'מפיקס הינה למעשה התרופה הראשונה אשר נטילתה משפיעה על המוח- התרופה נקשרת לקולטני הניקוטין ומעקבת את שיחרור הדופמין במוח ועל ידי כך מפחיתה את ההנאה שסופגים האנשים מן העישון וכן ממעיטה את תסמיני הגמילה מן הניקוטין.

אופן נטילת התרופה

הצ'מפיקס מגיעה בצורה של טבליה המכילה 0.5 או 1.0 מ"ג. לפני תחילת השימוש בתרופה חשוב מאוד לקבוע תאריך לתחילת הגמילה, כאשר את הטיפול בתרופה יש להתחיל כשבוע לפני תאריך היעד. בשלושת הימים הראשונים של הטיפול יש לקחת כדור אחד של 0.5 מ"ג ביום, בארבעת הימים הבאים יש לקחת מינון של 0.5 מ"ג פעמיים ביום ובכל שאר הימים יש ליטול פעמיים ביום כדור של 1 מ"ג.

כל הטיפול נמשך כ- 12 שבועות. רופאים ממליצים למי שהצליח להפסיק לעשן בתום 12 השבועות לעבור מחזור טיפולים נוסף במטרה למנוע את סיכוני החזרה לעישון. על מנת להקל את השימוש בתרופה יצרה חברת פייזר קופסא מיוחדת ידידותית למשתמש המסבירה ומלווה את המשתמש לכל אורך הטיפול באופן ברור.

צ'מפיקס – תופעות לוואי

כמו כל תרופה, גם נטילת צ'מפיקס עלולה לגרום למספר תופעות לוואי. תופעת הלוואי הנפוצה ביותר הינה תחושת בחילה (30%). ברוב המקרים הבחילה עוברת עם הזמן, אך לעיתים היא קשה מאוד ומצריכה הפסקה של הטיפול. תופעות לוואי נוספות הן: הקאות, עצירות, נפיחות בבטן, עירנות יתר, בעיות שינה, הפרעה בחלומות, שינויים במצב הרוח ובהתנהגות וחוסר שקט.

קיימים מקרים של תגובה אלרגית לתרופה. השימוש בה אסור מתחת לגיל 18, לנשים בהריון או לנשים מניקות ומסוכנת לחולי סוכרת. כל תופעות הלוואי מצויינות בעלון המידע הרפואי המצורף לתרופה ומצריכה מעקב רפואי לפני, במהלך ואחרי השימוש בה.

תופעות לוואי חמורות

עד היום דווח על שתי תופעות לוואי המוגדרות כחמורות:

  • מחשבות אובדניות והתאבדות – על פי פרסום של ה- FDA, גם הצ'מפיקס וגם הזייבן (תרופה אחרת המסייעת לגמילה), עלולות לגרום לדיכאון ומחשבות אובדניות. השימוש בתרופה מומלץ, אך חשוב שיעשה תחת פיקוח רפואי ובמעקב צמוד.
  • תאונות דרכים – מדיווחים רבים עולה כי אנשים המשתמשים בצ'מפיקס נוטים להיות מעורבים בתאונות דרכים יותר מאשר אנשים אחרים.

עלות הטיפול

התרופה אינה כלולה בסל התרופות ולכן מכירה יקר יחסית. הטיפול אורך 12 שבועות ועולה בסך הכל 1650 שקל ללא השתתפות קופת החולים. מומלץ לברר האם קופת החולים יכולה להשתתף בעלות התרופה ולחסוך בהוצאות הכספיות (המידע נכון לשנת 2009).

טיפול משולב

מחקרים מראים כי הטיפול המשלב בין נטילת צ'מפיקס לבין תרופות המכילות ניקוטין גורם להגברה של תופעות הלוואי באופן משמעותי וב- 36% מן המקרים הובילה להפסקה של הטיפול. למרות כל זאת קיימים מטופלים אשר דיווחו כי טיפול משולב דווקא תרם להם.

חשוב לדעת

מומלץ לשלב את נטילת הצ'מפיקס ביחד עם סדנאות גמילה מעישון, או בייעוץ אישי. ידוע כי טיפול תרופתי ביחד עם טיפול פסיכולוגי והתנהגותי עשויים להוביל לשינוי וגמילה אמיתיים. לסיכום, צ'מפיקס הינה תרופה המסייעת לגמילה מעישון, אך מומלץ כבכל תרופה אחרת, להישאר עירניים אל מול תופעות הלוואי האפשריות.

אולי יעניין אותך גם:

האם חיישן יכול לעזור להיגמל מעישון אחת ולתמיד?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!