התמכרות לטיקטוק – כך תזהו ותטפלו בילדים שהתמכרו לאפליקציית טיקטוק

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות למסכים, בין אם מדובר בהתמכרות למשחק מחשב כזה או אחר כמו פורטנייט או ברול סטארס, צפייה בטלוויזיה, רשתותהתמכרות לטיקטוק חברתיות כמו פייסבוק או אינסטגרם או התמכרות לטלפון וכל מה שהוא כולל בתוכו, כולל אחת או יותר מהאפליקציות המלוות אותנו כמו טיקטוק, היא מצב מסוכן.

התמכרות דורשת התייחסות וטיפול, בטח כאשר מדובר בילדים ובני נוער אשר יכולים להיפגע מאוד מהתמכרויות בין אם מדובר על תוצאה ישירה של ההתמכרות וההשלכות שלה ובין אם כתוצאה מהשפעות גיל ההתבגרות אשר יחד עם התמכרות עלולות להיות מסוכנות פי כמה וכמה גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית ורגשית.

קצת רקע על אפליקציית הטיקטוק

טיקטוק, TikTok היא אפליקציה נפוצה מאוד בעיקר בקרב ילדים ובני נוער בעולם כולו. מדובר על סוג של רשת חברתית בה המשתמשים יוצרים סרטוני וידאו קצרים של עד 60 שניות, ניתן לשלב פילטרים ואפקטים מיוחדים, להעלות סרטונים ישירות מהטלפון האישי ועוד. הסרטונים הקצרים יכולים להיות סרטונים בנושא של אתגרים שונים, סרטוני ריקוד, קסמים או סתם סרטונים מצחיקים. לאור כך שילדים מבלים באפליקציה שעות, לעיתים הם נחשפים לתכנים בעייתיים ולא ראויים, ולכן השיקה האפליקציה כלים ייעודיים להורים בכדי לעזור להם להגביל את משך השימוש באפליקציה ולסנן תכנים מסוימים, אך השימוש בבקרת ניהול הורים טרם הגיע לישראל וכרגע לא ידוע אם ומתי יגיע.

מהי התמכרות? ומדוע התמכרות לטיקטוק נחשבת לבעיה?

ארגוני רפואה שונים בעולם מגדירים את תופעת ההתמכרות כבעיה רפואי מאוד מורכבת. זוהי בעיה הפוגעת באזורים שונים במוח ויש לה מאפיינים הכוללים גם פן ביולוגי – פיסי, פן פסיכולוגי ופן חברתי. התמכרות פוגעת בתפקודי מוח שונים בעיקר בכל מה שקשור לעונג והנאה, תחושת מוטיבציה, נושא של זיכרון ועוד, וכאשר מנסים להפסיק שימוש באותו גורם ממכר חווים תסמיני גמילה.

אספקט הפסיכולוגי של התמכרות רואים התעסקות כפייתית וקושי לשלוט בדחפים, צורך מתמיד לצרוך את אותו גורם ואי הבחנה בבעיות ובנזקים הנלווים לשימוש באותו גורם אליו מכורים. באספקט החברתי ההתמכרות משפיעה על מערכות יחסים בכל תפקידי החיים מול המשפחה, חברים ועוד. התמכרות לטיקטוק מהווה בעיה שכן משום שהיא מתמקדת בילדים ובני נוער ההשפעה שלה עליהם היא רבה ובין היתר פורסמו אתגרים מאוד מסוכנים אשר גרמו לפגיעות קשות בקרב בני נוער אשר לקחו בהם חלק. מעבר לכך קיים לחץ חברתי מה שגורם לפעמים לעשות דברים שלא מעוניינים באמת כמו למשל העלאת תכנים מיניים, או העלאת תכנים אשר מקבלים תגובות פוגעניות ובריונות מצד משתמשים אחרים באפליקציה מה עלול לגרום מצוקה נפשית חמורה.

כיצד ניתן להיגמל מהתמכרות לטיקטוק?

אז כמובן הדרך הטובה ביותר היא קודם כל לנסות ולהימנע מהגעה למצב של התמכרות ולהשתמש למשל באפליקציות או כלים העוזרים להגביל את זמן השימוש אך במידה והמצב הוא אינו כזה חשוב לדעת שהתמכרות לטיקטוק הינה התמכרות כמו כל התמכרות. לכן כאשר מדובר על גמילה מהתמכרות כדאי לעשות זאת בעזרת איש מקצוע ולא לבד בעיקר אם המצב כבר חמור. כמובן ששיתוף פעולה הוא חשוב ביותר, הגמילה צריכה להגיע ממקום שלם, מקום בו האדם בחר בכך ולא ממקום של כפייה ואילוץ אז יש סיכוי טוב שעם סיום תהליך הגמילה יחזור הנגמל להשתמש. חלק מתהליך גמילה כולל עבודה על אמונות שיש לאדם למשל אמונות הקשורות ליכולות שלו, עבודה על התנגדויות פנימיות. מאוד חשוב שגמילה תגיע ממקום של עבודה קוגניטיבית, הבנה של המצב מה שיאפשר יצירת יציבות לאורך זמן.

אולי יעניין אותך גם:

התמכרות לשופינג – אפשר לצאת מזה!

גמילה ממסכים – טלוויזיה, מחשב או פלאפון

 

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!