אלכוהוליסטים אנונימיים ותוכנית 12 הצעדים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אלכוהוליסטים אנונימייםאלכוהוליסטים אנונימיים הנו ארגון שפועל בכל העולם במטרה לעזור לאנשים מכורים לאלכוהול להיגמל מן ההתמכרות. באנגלית הארגון נקרא Alcoholics Anonymous והוא מוכר בראשי התיבות שלו- AA.

ארגון אלכוהוליסטים אנונימיים מקיים מערך שלם של קבוצות תמיכה שבמסגרתן המכורים מתנזרים לחלוטין מהטיפה המרה, מתוך מטרה לשקם את עצמם מבחינה נפשית ובריאותית, לשקם את מערכות היחסים שלהם עם המשפחות ועם החברים, ותוך כדי גם לגרום להטבה במצבם הרגשי של המכורים האחרים במפגשים (השיתוף בין החברים מסייע רבות לכולם).

פעילות הארגון

ארגון אלכוהוליסטים אנונימיים מקיים מפגשים קבוצתיים שבהם חברי הקבוצה- מכורים לאלכוהול, משתפים אחד את השני בתהליכי הגמילה אותם הם עוברים (ההצלחות, המעידות) במטרה להתמודד ביחד כקבוצה עם הקשיים שכולם חווים בתהליך.

ארגון אלכוהוליסטים אנונימיים דורש דבר אחד עיקרי מהחברים המשתתפים בקבוצות- הרצון להפסיק את צריכת האלכוהול. האנשים שמגיעים לארגון צריכים להביע נכונות להשתקמות בכך שיתחייבו להפסיק לשתות ויהיו נאמנים לדרך הגמילה, עם כל הקשיים שטמונים בה.

פעילויותיו של ארגון אלכוהוליסטים אנונימיים ממומנות על ידי תרומות פנים ארגוניות, והנגמלים אינם מחויבים בתשלום ובדמי חבר כדי להשתתף במפגשים. הארגון אינו מעורב ולא נוקט בעמדות שונות, לא בענייני דת, לא בענייני פוליטיקה ולא בענייני חברה, ואין בינו ובין מרכזי הגמילה מאלכוהול שום קשר. ארגון אלכוהוליסטים אנונימיים פועל על דעת עצמו ובכוחות עצמו.

תכנית 12 הצעדים

מדריכי הארגון שמתפעלים את קבוצות התמיכה לנגמלים פועלים בשיטת "תכנית 12 הצעדים" כדי לסייע לאנשים בתהליכי הגמילה. תכנית זו התחילה את דרכה בארגון אלכוהוליסטים אנונימיים וכך הארגון שימש מודל לקבוצות גמילה של מתמכרים לחומרים אחרים- "מכורים אנונימיים", "סקסו-הוליסטים אנונימיים", "מהמרים אנונימיים" ו"אכלני יתר אנונימיים".

התכנית פותחה כדרך התמודדות עם תופעת "חוסר האונים" שכרוכה בהפסקת שתיית אלכוהול, והיא כללית לצורך החלמה מהתנהגות כפייתית וממכרת. כל הצעדים שבתכנית הם נורמות התנהגותיות שמאפשרות את שמירת האנונימיות ואת תחזוקת קבוצות הנגמלים.

האלכוהוליסטים, משתפים את חבריהם בניסיונות הגמילה מאלכוהול, בתקוות ובכוח שיש להם. משתתפי הקבוצות מרגישים שהם מתמודדים עם מחלה שנקראת "התמכרות לאלכוהול" ולא עם דרך חיים רעה או עם הרגלים גרועים. את מחלת "ההתמכרות" מייחסים ל"אלרגיה" פיזית לחומרים הממכרים, שיוצרת רצונות עזים לאותם חומרים ומלווה בהתנהגויות כפייתיות שמובילות לשימוש חוזר ונשנה בהם ולהידרדרות המצב.

מאפיין מוכר של תכנית 12 הצעדים בארגון אלכוהוליסטים אנונימיים הוא העובדה שהמשתתפים המכורים מודים בפני כולם שקיימת אצלם בעיה, כשהם אומרים את המשפט המפורסם והידוע: "שלום, שמי___ ואני אלכוהוליסט". משתתפי הקבוצות חולקים עם חבריהם את ניסיונם, את האתגרים המוצבים בפניהם, את ההצלחות ואת הכישלונות, ובכך הם תומכים בחברים האחרים שרואים כי החיים בלי האלכוהול אפשריים.

הצעדים שבתכנית

להלן 12 הצעדים מן התכנית כפי שהגדירו אותם האלכוהוליסטים האנונימיים עצמם:

 1. הודאה בכך שאנחנו חסרי אונים אל מול האלכוהול, ושאיבדנו שליטה על החיים האישיים.
 2. אנו מאמינים שכוח גדול מאתנו מסוגל להחזיר לנו את שפיות דעתנו.
 3. קיבלנו החלטה למסור את חיינו ואת רצונותינו להשגחת האל, כמו שאנו מקבלים אותו (למרות האזכור של אלוהים, אין הכוונה לתכנית דתית. המתמודדים מוסרים את הקשיים לכוח עליון, כל אדם לפי אמונתו, תפיסתו והגדרתו את אלוהים).
 4. ערכנו חשבון נפש נוקב, מוסרי וחסר פחדים.
 5. ערכנו וידוי בפני האל, בפני עצמנו ובפני אדם נוסף על הפגמים שבנו.
 6. היינו מוכנים לשחרור מהפגמים על ידי אלוהים.
 7. ביקשנו מאלוהים בצניעות לשחרר אותנו מהחסרונות שבנו.
 8. כתבנו את שמות האנשים שפגענו בהם ושאנחנו מוכנים לבקש מהם סליחה.
 9. ביקשנו מחילה על מעשינו בכל מקום בו התאפשר הדבר, למעט מקרים שזה פוגע באחרים.
 10. המשכנו בעשיית חשבון נפש, וכשטעינו, מיד הודינו בכך.
 11. התפללנו לאלוהים (כל אדם לפי הבנתו) כדי לשפר את הקשר שלנו עמו וכדי לדעת מה רצונו מאתנו.
 12. כשעברה אלינו התעוררות רוחנית מאותם צעדים שנקטנו, ניסינו לבשרם לאלכוהוליסטים האחרים וליישם את העקרונות בכל תחומי החיים.

אולי יעניין אותך גם:

כיצד משפיעה התמכרות על התא המשפחתי?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!