עד כמה תרופות להפסקת עישון יעילות? מחקר בדק

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מעשנים רבים אשר רוצים להפסיק לעשן בוחרים להשתמש בעזרים שונים להפסקת עישון. ישנן מגוון עזרים אשר יכוליםעד כמה תרופות להפסקת עישון יעילות? מחקר בדק לסייע למעשנים להיגמל מעישון למשל: מסטיקים, מדבקות וכדורים. אולם, עד כמה תרופות להפסקת עישון יעילות?

גמילה מעישון היא לא תהליך פשוט ולמעשה מדובר בגמילה מניקוטין. גמילה מניקוטין היא תהליך המלווה בהמון קשיים , בהצלחות אך גם בכישלונות. לכן, מעשנים רבים בוחרים להיעזר במגוון דברים שיסייעו להקל על התהליך. מה זה ניקוטין? איזה תחליפי ניקוטין ותרופות לגמילה מעישון יש ומה היעילות של תרופות אלו? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא.

מהו ניקוטין? והאם הוא מסכן את הבריאות שלנו?

ניקוטין הינו חומר אשר קיים בעיקר בצמח הטבק, אולם, הוא קיים גם בצמחים נוספים, למשל: תפוחי אדמה, חצילים, עגבניות ופלפלים ירוקים. ניקוטין הינו למעשה אלקלואיד וסם פסיכואקטיבי ממריץ. במוצרי הטבק (כמו: סיגריות וסיגרים), הניקוטין הוא החומר הפעיל. צריכת ניקוטין יכולה להשפיע על כל אחד ואחת בצורה אחרת, זה יכול להיות תלוי במגוון דברים, כמו: תזונה, גיל וכדומה.

הרבה אנשים טועים לחשוב שהדבר אשר מסוכן בעישון, כלומר בסיגריות, זה ניקוטין אך למעשה זה לא בדיוק כך. הנזק אשר מקושר לעישון למעשה נגרם מחומרים אחרים בסיגריה ולא מהניקוטין, אך הניקוטין תורם להתמכרות. הניקוטין בפני עצמו הוא אינו חומר מסכן חיים הבעיה היא שהוא חומר מאוד ממכר ולכן הוא גורם למעשן לרצות לעשן עוד ועוד וכתופעת לוואי הוא נפגע מהחומרים האחרים אשר נמצאים בסיגריה והם מסכנים את חייו.

גמילה מעישון

גמילה מעישון היא תהליך קשה וארוך בעיקר עבור אנשים אשר מעשנים המון שנים ומעשנים כבדים. הניקוטין אשר נמצא בטבק של הסיגריה יוצר תלות וצורך מנטלי ופיזי לעשן. כולם יודעים שהעישון מסוכן לגוף, העישון יכול לגרום ולתרום להתפתחות של מחלות וגם לפגיעה באיברים שונים בגוף (לדוגמא: עור הפנים). מי שמנסה להיגמל מעישון עשוי לחוות תופעות לוואי וקשיים גם ברמה הפיזית וגם ברמה המנטלית מסיבה זו מעשנים רבים אשר רוצים להפסיק בוחרים להשתמש בתחליפים לניקוטין אשר יכולים לסייע להם בתקופת המעבר.

תחליפי ניקוטין שיכולים לסייע למעשנים להיגמל מעישון מסיגריות מגיעים בצורה של מדבקות, מסטיקים וסוכריות אשר ניתן לרכוש ללא מרשם רופא. ישנן גם תרופות עם מרשם רופא, כמו: צ׳מפיקס וזייבן.

תחליפי ניקוטין

ישנם מגוון של תחליפי ניקוטין אשר ניתן להיעזר בהם כאשר מנסים להיגמל מעישון. נציין כמה מהם:

  • מסטיקים – בעזרת המסטיק הניקוטין נכנס לגוף דרך הפה. כאשר המעשן רוצה לעשן סיגריה, במקום זאת, הוא יכול להכניס את המסטיק לפה ולהתחיל ללעוס אותו.
  • סוכריות – כמו עם המסטיק, סוכרית הניקוטין יכולות לסייע למעשנים להיגמל מעישון סיגריות והניקוטין מתקבל דרך הפה. כאשר המעשן רוצה לעשן סיגריה, במקום להדליק סיגריה, הוא יכול להכניס את הסוכריה לפה ולמצוץ אותה (אסור לבלוע או ללעוס את הסוכריה). עם המציצה של הסוכריה משתחרר ניקוטין לגוף.
  • מדבקות ניקוטין – את המדבקה מדביקים על הגוף והיא משחררת באופן איטי ניקוטין לגוף דרך העור ולתוך זרם הדם. למרות שמדובר ברמות נמוכות יותר של ניקוטין (לעומת עישון) זה עדיין יכול לסייע בדיכוי החשק לניקוטין.

כדורים לגמילה מעישון

ישנם שני כדורים אשר ניתן לקבל עם מרשם רופא:

  1. צ'מפיקס – צ'מפיקס מסייעת בכך שהיא משפיעה על המוח ומשרה אפקט של ניקוטין בו, בנוסף, היא גם יכולה לחסום את האפקט של הניקוטין אם האדם חוזר לעשן סיגריות.
  2. זייבן – זייבן הוא תרופה זו היא תרופה בלי ניקוטין והיא מסייעת בכך שהיא יכולה לעזור לנגמל להתגבר על תחושת הצורך לעשן והיא גם יכולה להפחית את התסמינים הקשורים לגמילה (למשל: דיכאון, עצבנות, חרדה, כעס ועוד).

מהי מידת היעילות של תרופות להפסקת עישון?

במחקר שנערך על ידי צוות חוקרים מאוניברסיטת תל אביב, נמצא שהיעילות של תרופות הפופולריות המשומשות לצורך גמילה מעישון פוחתת בזמן השנה הראשונה של השימוש בהן.

ד״ר לאה רוזן, המובילה של המחקר, ציינה: ״עישון סיגריות הינו הגורם הנפוץ בעולם למוות מוקדם שניתן למנוע. אומנם שיעילותן של תרופות לגמילה מעישון הוכחה במחקרים קליניים מבוקרים, שנערכו לאורך תקופת זמן מוגבלת, תועלתן לאורך זמן נותרה בגדר שאלה פתוחה. אנחנו ביקשנו לבחון האם חלה ירידה בתועלת של מתן טיפול תרופתי במשך ההשתתפות בניסוי."

המשיכה וציינה ד״ר רוזן: ״על פי הממצאים שלנו, 8 מכל 100 מעשנים אכן הפיקו תועלת מהתרופות לגמילה מעישון, ועובדה זו מצדיקה את המשך המאמצים בטיפול תרופתי," מסכמת ד"ר רוזן. "עם זאת, ברור שלא די בכך. צריך לעשות הרבה יותר כדי להפחית את העישון בקרב האוכלוסייה, ולצמצם את הנזק העצום שהוא גורם."

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!