האם סיגריות עלולות לגרום להפלה טבעית?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לנשים הרות לא כדאי לעשן. לא צריך להיות רופא ולא צריך לקרוא מחקרים בכדי להניח שזו עובדה שממש חקוקה באבן. אך האםהאם סיגריות עלולות לגרום להפלה טבעית? עישון, בין יתר הדברים המזיקים, עלול גם לגרום להפלה טבעית? אם את בהיריון או שאת מתכננת להיכנס להיריון הדברים הללו חשובים לך במיוחד. וגם אם לא, טוב לדעת מפני שאולי אשתך, או מישהי שאתם מכירים, תוכל להפיק תועלת מהמידע שלהן.

הסיכוי להפלה כמוטיבציה להפסיק לעשן

לפני שנתייחס לשורה של מחקרים שעסקו ספציפית על הקשר עם הפלות, נפתח עם משהו לא פחות חשוב. אין ספור מעשנים ומעשנות יודעים לספר עד כמה קשה להפסיק לעשן. וזה לא משנה שכולם כבר יודעים כי עישון מזיק לבריאות, מאוד. העובדה שצריך להתאמץ כדי להפסיק לעשן ידועה ובכל זאת, זה עדיין לא סיבה שלא להיפרד לשלום מההרגל המגונה. כל מוטיבציה שתוכל לעזור אפילו למישהו אחד, גבר או אישה, להפסיק לעשן, תחולל טוב בעולם. לכן, כבר כעת נמליץ להתייחס לסיכוי להפלה בעקבות סיגריות, בעישון פסיבי או אקטיבי, כגורם מחולל שינוי. אם אתם מעשנים בקרבת אישה הרה או שאתן מעשנות, אחרי שתמשיכו לקרוא, נקווה שתעשו צעד נוסף בדרך לגמילה ולחיים בריאים יותר.

עישון סיגריות מעלה סיכון להפלה

מחקר סקר מעל 10,000 נשים שעשרה אחוזים מהן ילדו במהלך תקופת המחקר. מתוך כלל המקרים שנבדקו נרשמו כ-350 מקרים של הפלות טבעיות (לא יזומות). החוקרים ביצעו ניתוחים סטטיסטיים והתייחסו למאפיינים שונים ובהם גם עישון לפני ו/או במלך ההיריון. החוקרים מצאו כי סיגריות גורמות לעליה בסיכון להפלה טבעית. ממצא חשוב נוסף העלה כי נשים שעישנו בעבר אך נגמלו מעישון לא הפילו מעבר לממוצע הידוע באוכלוסייה הכללית. דבר אחרון שהתגלה – ככל שמספר הסיגריות שעישנו הנשים במהלך ההיריון עלה, כך גדל הסיכוי לעבור הפלה לא רצויה.

מחקר בדק הפלות ומומים בעקבות עישון

מחקר מקיף יותר, שבדק קרוב ל-13 אלף הריונות, שהסתיימו בכ-10.5 אלפי לידות, ביקש לבדוק שתי השערות. השערה ראשונה היא שעישון סיגריות מהווה גורם סיכון להפלה טבעית. השערה שניה, עישון בזמן ההיריון עלול לגרום למומים קשים בעוברים. כתוצאה מאיסוף נתונים קפדני מצאו החוקרים כי נשים שנחשבו למעשנות כבדות והמשיכו לעשן בזמן ההיריון הגדילו את הסיכוי להפלה פי 1.7 לעומת נשים שלא נהגו לעשן. אם מוסיפים גם את הסיכון ללידת תינוק הסובל ממומים קשים, התמונה עגומה אף יותר. מעבר לסיכון להפלה טבעית קיים סיכון של יותר מכפול (2.3), ללידת תינוק עם מומים קשים.

מחקרים רבים גילו כי קיימים משתנים רבים אשר מעלים את הסיכון להפלה טבעית. לדוגמא, נשים מעל גיל 40 נמצאות בסיכון כפול להפלה ביחס לנשים בגילאי העשרים לחייהן. הפלות קודמות, מתוכננות או טבעיות, גם הן מעלות את הסיכון להפלה או ללידה מוקדמת. אולם, המחקרים מגלים בצורה ברורה שגם כאשר מנטרלים את המשתנים הללו, עישון וסיגריות אינם רצויים בזמן ההיריון.

עוד סיבות לא לעשן בהיריון

כל מה שאמרנו עד כה, זה לא הסיבה היחידה (הטובה כשלעצמה) להפסקת עישון. סיגריות מכניסות לגוף מספר עצום של רעלים וכימיקלים שונים. ואם לאם ישנה יכולת בחירה, הרי שלעובר אין יכולת כזאת. כשהאם מעשנת, היא מעבירה למחזור הדם של התינוק את אותם הרעלים. חלקם, גורמים לעובר מצוקה נשימתית. כמו כן, עולה הסיכון להיפרדות שיליה, משקל לידה נמוך ובעיות התפתחות. עוד נמצא כי תופעת המוות בעריסה נפוצה הרבה יותר בקרב תינוקות שנולדו לאם מעשנת.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!