התמכרויות ופוסט טראומה

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

האם ישנו קשר בין התמכרויות ופוסט טראומה? הפרעת דחק פוסט טראומתית היא הפרעה פסיכיאטרית הקשורה לדחק וטראומה.התמכרויות ופוסט טראומה פוסט טראומה היא הפרעה שיכולה להשפיע אנושות על חייו של הסובל ממנה ויכולה לגרום אף למצבים של רצון לברוח מההתמודדות עם האירוע הטראומתי, דבר שיכול להוביל להתמכרות.

התמכרות היא בהמון מקרים תוצאה של מצב נפשי לא טוב, של קושי בהתמודדות עם מצבים מסוימים או סיטואציות מסוימות שקרו לנו בחיים. הקשר בין פוסט טראומה והתמכרויות קיים אך ניתן לגשת לעזרה מקצועית ולקבל טיפול שיקל ויסייע. רוצים ורוצות ללמוד עוד על הנושא של התמכרויות ופוסט טראומה? המשיכו לקרוא.

מה זה בעצם פוסט טראומה?

פוסט טראומה (PTSD) היא הפרעה פסיכיאטרית אשר מתפתחת בעקבות אירוע טראומתי (אירוע אשר שם בסכנה את השלמות הפיזית והנפשית של האדם). רבים מאתנו מכירים את המושג פוסט טראומה בהקשר הצבאי, אך פוסט טראומה יכול להיות גם מחוץ למסגרת הצבאית. אירוע טראומטי הוא דבר אינדיבידואלי אך ניתן לתת מספר דוגמאות לאירועים טראומתיים שיכולים לגרום לפוסט טראומה, למשל: שריפה, תקיפה מינית, תאונת דרכים קשה, לידה קשה, פיגוע טרור ושוד.

מה תסמיני פוסט טראומה?

התסמינים המלווים לפוסט טראומה יכולים להיות חרדה, פחד, חוסר אונים, הימנעות ממחשבה או מכל דבר שעשוי להזכיר את האירוע, זכרונות פולשניים, חוסר שלווה ודריכות. תסמינים נוספים שיכולים לעלות מפוסט טראומה ולהפריע לחייו של הסובל ממנה הם: מחשבות טורדניות, ריחות מהאירוע, הזיות וגם חלומות הסובבים סביב האירוע.

לצערנו, החברה הישראלית, רוויה במלחמות ובפעולות טרור, וישנם אנשים רבים אשר עשויים לסבול מפוסט טראומה, יום הזיכרון לחללי צה״ל, לדוגמה, יכול להיות יום קשה עבור רבים מהאוכלוסייה אשר איבדו את חבריהם מהצבא. לפי הערכה של גורמים שונים, ישנם בישראל עשרות אלפי אנשים אשר סובלים מתסמונת פוסט טראומה וכ-15% מהאנשים הללו סובלים מפוסט טראומה בעקבות אירוע או אירועים טראומטיים הקשורים למלחמות, לפעולות טרור ולפעולות איבה.

מהי התמכרות?

ישנם סוגים שונים של התמכרויות, לדוגמא: התמכרות לסיגריות, התמכרות לקניות, התמכרות לסמים, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לסקס, התמכרות להימורים, התמכרות לפורנוגרפיה ועוד. התמכרות יכולה להיות קשורה להתנהגות, כמו: התמכרות להימורים או לקניות, והיא יכולה להיות קשורה לחומרים, למשל: אלכוהול וסמים.

התמכרות נחשבת להפרעה שהיא כרונית, קרי, נמשכת לאורך זמן. התופעה העיקרית המתרחשת היא שימוש חוזר ובכמויות גדולות יותר, בהתנהגות או בחומר, אשר גורמות להנאה ומניעה שלהם יכולה לגרום לתחושה של מצוקה אצל האדם המכור. ההתמכרות יכולה לגרור התנהגות כפייתית ואי יכולת לשלוט על דחפים וכן התמכרות יכולה להביא את המכור למצב שבו ההשלכות השליליות הן כל כך גדולות שהן יכולות להחריב את חייו כפי שהוא הכיר אותם לפני ההתמכרות.

התמכרות כתוצאה מפוסט טראומה

ניקח את ארצות הברית לדוגמה, בארצות הברית רבים מהלוחמים במלחמת ויאטנם סבלו מהפרעה של דחק פוסט טראומתית, לפי מחקרים נראה שמדובר ביותר ממחצית הלוחמים, וישנה הערכה שכ-12%-20% מהם סבלו מהפרעה פוסט טראומתית. ישנם נתונים המראים שישנה נטייה לאנשים שהם הלומי-קרב וסובלים מפוסט טראומה לצרוך תרופות מרשם, אלכוהול ומריחואנה או חשיש. הנתונים בארצות הברית מראים שכ-20% מהחיילים הפוסט טראומטיים סובלים גם מהתמכרות כלשהי, בדרך כלל התמכרות לסמים או התמכרות לאלכוהול. בישראל, מחקרים שנעשו בקרב חיילים שנלחמו בלבנון וברצועת הביטחון נרשמו תסמינים הקשורים להלם קרב, כלומר לפוסט טראומה, אצל כ-16% מהחיילים ששירתו ביחידות צבאיות קרביות ולוחמות. עם זאת, ההערכה היא שהמספר האמיתי הוא גדול יותר.

לא ניתן להגיד כיום באופן מוחלט מהו הקשר בין התמכרויות לפוסט טראומה, אך סביר להניח שההתמכרות, בייחוד לסמים או לאלכוהול, מסייעת לסובלים מפוסט טראומה לעמעם את הכאב, לנסות להשכיח את מה שקרה, לתת מנוחה למוח החושב ולברוח מהמציאות שיכולה לעיתים להיות קשה מנשוא.

טיפול בהתמכרויות לצד הטיפול בפוסט טראומה

ישנן מספר דרכי טיפול מומלצות להתמכרויות ופוסט טראומה ויש לפנות לגורם מקצועי מוסמך בכדי להבין מה הטיפול הטוב ביותר בשבילכם. הטיפול שנמצא בדרך כלל יעיל לטיפול בהתמכרויות ופוסט טראומה הוא טיפול פסיכולוגי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) וגם תוכנית של 12 צעדים יכולה להיות גם יעילה לסוגיית ההתמכרות.

התמכרויות ופוסט טראומה הן לא נושא פשוט ויש לקחת את שתיהן ברצינות. מומלץ לפנות מוקדם ממאוחר לייעוץ מקצועי שיסייע לכם לטפל בעצמכם ולחזור לחיי השגרה.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!