התמכרות לסמים – מהם הגורמים?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות לסמיםהתמכרות היא מצב בו קיימת תלות בסם או בתרופה. במצבים אלה, הגוף חייב להשתמש בסם על מנת לתפקד באופן תקין, ומתפתחת תלות גופנית ונפשית. ההתמכרות לסמים פוגעת מאוד בחייהם של המכורים, והם מתחילים לפתח אורח חיים ששם במרכז את הסם. כאשר אדם מכור לסמים, הוא לא מצליח לשלוט בשימוש בסמים ולעשות זאת בצורה מבוקרת.

בנוסף, המכורים ימשיכו להשתמש בסמים למרות שהם מזיקים להם ולמשפחתם. כך לדוגמא נערים שנשרו מבית הספר בגלל שימוש בסמים ימשיכו להשתמש בהם למרות הכל, וכך גם אצל עבריינים שנכנסו לכלא בגלל הסמים או אצל כאלה שמשפחתם התפרקה.

התמכרות לסמים גורמת לכמיהה עזה לסם, ומכורים קשים יעשו הכל כדי להשיג אותו. הגמילה מסמים קשה ביותר, והתלות הפיזית והנפשית הופכת את הגמילה לכמעט בלתי אפשרית באופן עצמאי, ולשם כך קיימות תוכניות גמילה מסודרות.

התמכרות הדומה להתמכרות לסמים, זוהי התמכרות לסמי פיצוציות. סמי פיצוציות עוקפים את המגבלות החוקיות לממכר לסמים, והם נמכרים במסגרת החוק.

הגורמים להתמכרות

אצל אנשים רבים, שימוש מזדמן או חד פעמי הופך בהדרגה להתמכרות. חשוב לזכור שהנאה משימוש חד פעמי יכולה להוביל לשימוש נוסף, ובהדרגה לשימוש קבוע והתמכרות. פעמים רבות, ההתמכרות מתחילה דווקא בעידוד חברתי, והניסיון הראשון או השימוש המזדמן בדרך כלל נעשה באופן חברתי. אי לכך, אנשים חסרי ביטחון, שמנסים להוכיח את עצמם ולהיראות טוב ליד חבריהם נמצאים בסיכון גדול יותר לתחילת ההתמכרות.

השינויים הפיזיולוגיים שבהתמכרות

התלות הגופנית שבהתמכרות מתפתחת על רקע שינויים פיזיולוגיים שגורמים לכך שהגוף חייב את הסם על מנת לתפקד באופן תקין. התלות הפיזית מתחילה לאחר ששימוש קבוע בסמים גורם לשינויים בצורה בה המוח מרגיש רוגע והנאה. במקרים אלה, מתפתח תהליך שבו המוח "לומד" שהסם הוא זה שגרם לגוף הרגשה טובה, ומתפתח מצב בו יש צורך עז בשימוש נוסף בסם. וכך, כל שימוש בסם גורם לשיפור תהליך "הלמידה" והצורך בסם עולה.

אחת המערכות החשובות ביותר שמעורבות בתהליך ההתמכרות היא מערכת הפרשת הדופמין. לדופמין תפקיד חשוב מאוד כמתווך של עונג והנאה, והוא מופרש במצבים רבים כמו ארוחה טובה, יחסי מין או פעילות גופנית. שימוש בסמים גורם לגירוי יתר של מערכת הפרשת הדופמין, והצפת המוח בדופמין גורמת להנאה המוגברת מהשימוש בסם. הרצון לחזור על ההנאה הזו גורם ליצירת ההתמכרות.

יש לציין שקיימים סמים שגורמים לגירוי מהיר וחזק יותר, ולכן נחשבים לממכרים יותר. כך לדוגמא, קוקאין, אופיום והרואין ממכרים יותר מקפאין, ולכן גם הגמילה מהם קשה הרבה יותר.

גורמים נוספים המשפיעים על ההתמכרות

קיימים גורמים נוספים המשפיעים על תהליך ההתמכרות, ומאיצים או מאטים אותו. באופן כללי, קיימים אנשים אשר נוטים יותר להתמכרות, ולעומתם אחרים אשר לא מפתחים את ההתמכרות.

  • סביבה – גורמים סביבתיים שונים משפיעים על החשיפה לסם, משך השימוש בו וההתמכרות. במקומות בהם הזמינות של הסמים גדולה יותר, קיים לחץ חברתי ושימוש נרחב יותר בסמים, הסיכוי להתמכרות עולה. כמו כן, יכולת הסביבה להגיב לשימוש בסמים, משפיעה באופן משמעותי על התפתחות ההתמכרות – סביבה תומכת ומעורבת יכולה "לתפוס" את המתמכרים בשלב מוקדם ולמנוע מהם את הגישה לסם. לעומת זאת, בסביבה מנוכרת או בכזאת שאינה רואה חשיבות במניעת ההתמכרות, הסיכוי להתמכר גדול יותר.
  • גנטיקה – בדומה לדברים נוספים בחיים, גם כאן קיים המרכיב הגנטי המשפיע על אנשים מסויימים להתמכר יותר מאחרים. כמו כן, היסטוריה משפחתית של התמכרות לסמים מגבירה את הסיכון לכך, בין אם על רקע סביבתי או גנטי.
  • בנים מתמכרים יותר – מחקרים שונים הראו שבנים מתמכרים לסמים יותר מאשר בנות. ככל הנראה קיים קשר לאומץ והרצון להרשים הקיימים אצל בנים בשכיחות גבוהה יותר.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!