הפסקת עישון

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

הפסקת עישוןרוצים להפסיק לעשן? המאמר הבא הוא בשבילכם. הפסקת עישון כוללת יתרונות רבים והיא ניתנת לביצוע במספר שיטות שונות כמו סדנאות, תחליפי ניקוטין או תרופות. על הפסקת עישון נרחיב במאמר הבא. 

 

התמכרות לסיגריות

ההתמכרות לסיגריות היא התמכרות קשה ועוצמתית מאוד שכוללת התמכרות פיזית לניקוטין והתמכרות פסיכולוגית להרגלים שונים. הרגלים אלה הם חלק משגרת החיים של המעשנים וקשה מאוד להיפטר מהם. לדוגמא, הרגל בולט הוא עישון סיגריה לצד הקפה בבוקר או עישון סיגריה לאחר ארוחה. הסיגריות גם מלוות ישיבות חברתיות והופכות גם לחלק משמעותי מבחינה חברתית. ההרגלים הללו, הופכים לחלק מאורח החיים של המעשן ומהם קשה להיגמל אף יותר מהניקוטין. 

העישון כוללת פן פיזי שהוא למעשה הגמילה מהניקוטין שכוללת תסמינים שונים ופן רגשי שהוא למעשה גמילה מהרגלי העישון וההרגלים הנלווים אליו.  

 

קבלת החלטה על הפסקת עישון

קבלת החלטה על הפסקה היא אחד הדברים החשובים ביותר. מדובר בגמילה קשה שמצריכה כוח רצון רב ולכן קודם כל יש להחליט על הרצון להפסיק לעשן. כאשר מחליטים שרוצים להפסיק לעשן, הגמילה הופכת לקלה יותר וממשית יותר. לאחר מכן חשוב להחליט על מועד הפסקת העישון. 

בתהליך הגמילה וגם לאחריו, חשוב מאוד לא לעשן אפילו שאכטה אחת, מאחר שאתם עלולים לחזור לנקודת המוצא ולהתחיל לעשן מחדש. למעשה, אנשים שחזרו לעשן לא באמת חזרו לעשן אלא החלו לעשן מחדש. 

מה היתרונות של הפסקת עישון?

הפסקת עישון היא חשובה בראש ובראשונה על מנת למנוע בעיות בריאותיות חמורות ולשמור על בריאות הגוף. מעשנים, חשופים יותר לבעיות בריאותיות שונות באופן משמעותי מלא מעשנים. בין הבעיות הללו יש בעיות לב, סרטן במקומות שונים כמו הריאות, הושט, הלוע, הלבלב ועוד, קוצר נשימה ועוד רבות. 

בנוסף, הפסקת עישון מסייעת למעשנים לשמור על הסביבה שלהם. המעשנים פוגעים בסביבה הקרובה להם על ידי עישון פסיבי. העישון הפסיבי עלול לגרום לבעיות בריאותיות שונות ולכן, על מנת לשמור על בריאות הקרובים כדאי להפסיק לעשן. 

כמו כן, יתרון לא פחות חשוב של הפסקת עישון הוא החיסכון הכספי. עישון הוא הרגל לא זול והוא כולל הוצאות כספיות רבות. משנה לשנה המחירים עולים יותר וגם אם ניסיתם לחסוך על ידי מעבר לשקיות טבק, עדיין מדובר בהוצאות כבדות. על ידי הפסקת עישון ניתן לחסוך סכומים גבוהים מאוד בחודש. 

 

מה השיטות להפסקת עישון?

קיימות שיטות שונות להפסקת עישון. ריכזנו את המרכזיות בהן- 

 • סדנאות

שיטה אחת והבולטת שבהן היא הפסקת עישון על ידי סדנאות. קיימות סדנאות שונות של מגוון מרכזים שונים. בסדנאות אלה בדרך כלל מגיעים למפגשים קבוצתיים או אישיים, ומקבלים הסברים ודרכים לשינוי דפוס החשיבה. 

סדנה לדוגמא היא הסדנה של אלן קאר. סדנה זו כוללת מפגש אחד שאורך 6 שעות. במידה שהמעשן מרגיש שיש צורך בתמיכה נוספת לאחר הסדנה הוא יוכל לקבל שיחות טלפון או מפגשים קצרים ללא תשלום נוסף. 

סדנה נפוצה נוספת היא הסדנה של מכון אברהמסון. סדנה זו מציעה הפסקת עישון על ידי אנרגיות. בסדנה למעשה מבצעים שיחת הסבר וטיפול טבעי לניקוי אזורי ההתמכרות בהילה, ריפוי אנרגטי וקריסטלים. ניתן לבצע את המפגשים גם בבית. 

ניתן לקבל גם סדנאות שונות על ידי קופות החולים. סדנאות אלה מועברות על ידי רופאים ועובדים סוציאליים ומבוססות על גישה רפואית והתנהגותית. 

 • תחליפי ניקוטין

קיימים תחליפי ניקוטין שפועלים בצורות שונות ועוזרים להפסקת עישון. 

 • מדבקות ניקוטין- מדבקות המודבקות על הגוף, מפרישות ניקוטין ומסייעות בהפחתת הדחף לסיגריות. תופעות לוואי אפשריות הן גירוי בעור, הפרעות שינה או כאבי ראש. 
 • מסטיקים- מסטיקים המכילים תחליף ניקוטין. לעיסת המסטיקים מספקת לגוף ניקוטין בכמות שתפחית את הדחף לסיגריות. 
 • משאף- משאף המחדיר לגוף תחליף ניקוטין על ידי שאיפה. 
 • תרופות

ניתן להיעזר בתרופות שונות להפסקת עישון. תרופות אלה הן תרופות מרשם. לדוגמא זייבן. תרופה שמשפיעה על חלקים במוח הגורמים להנאה מניקוטין. מטופל שנוטל תרופה זו מרגיש ירידה בדחף לעשן. תופעות לוואי אפשריות הן חוסר שקט, כאבי ראש ובעיות במערכת העיכול. 

 • סיגריות אלקטרוניות

סיגריה אלקטרונית היא סיגריה המדמה את פעולה העישון בה שואפים חומרי טעם וריח. סיגריות אלקטרוניות לא מכילות ניקוטין ולא מוציאות ריח רע. הסיגריות האלקטרוניות מספקות חוויה כמעט אמיתית מאחר שקצה הסיגריה מאיר ובעת הנשיפה יוצא עשן מדומה. חשוב להחליף פילטר כל יומיים שלושה, בהתאם לכמות השימוש. הסיגריות האלקטרוניות נטענות בחשמל עם חיבור USB.

תסמיני הפסקת עישוןתסמיני הפסקת עישון

כאשר מפסיקים לעשן, הגוף מגיב להיעדר הניקוטין בדם. המצב הזה נקרא גמילה. כתוצאה מכך, ניתן לצפות לתסמינים שונים שהגוף יחווה. 

אלו תסמיני הפסקת עישון הנפוצים- 

 • השפעות על מצב הרוח- לניקוטין יש השפעה על הפרשת הורמון הדופמין במוח. הדופמין הוא הורמון שאחראי בין היתר על תחושת ההנאה. כאשר מפסיקים לצרוך ניקוטין, חלה ירידה ברמת הדופמין ועלולים להרגיש תחושת דכדוך, עצבנות וחוסר הנאה. 
 • הפרעות בשינה- כאשר אספקת הניקוטין יורדת ומצב הרוח יורד, עלולות להיגרם הפרעות בשינה, עייפות מתמשכת, קשיים להירדם ונדודי שינה. 
 • רעב- רוב האנשים שנגמלו מסיגריות מספרים כי הם חווים תחושת רעב מוגברת. הניקוטין גורם לפעילות מוגברת של בלוטת התריס, לשחרור גלוקוז וכך לתאבון מופחת ושריפת קלוריות מוגברת. כאשר מפסיקים לעשן ורמת הניקוטין יורדת, הדבר גורם לנסיגת סוכר והנגמלים צורכים את הסוכר במזון. כמו כן העישון מספק הרגל אוראלי ובגמילה מעישון מחפשים משהו שימלא את חוסר ההתעסקות בפה- בדרך כלל הפנייה תהיה למזון. 
 • עליה קלה במשקל- ניתן לצפות לעלייה קלה של 2-3 ק"ג בשבוע שבועיים הראשונים. בדרך כלל מדובר בעלייה זמנית שתחלוף לאחר מספר שבועות. 
 • שיעול וליחה- בדרך כלל נגמלים מעישון יסבלו משיעול וליחה בתחילת הגמילה. השיעול והליחה למעשה מעידים על פינוי שאריות הניקוטין מהגוף. 

 

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!