גמילה מסיגריות – מהקשיים ועד הצלחת התהליך

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

גמילה מסיגריותגמילה מסיגריות, היא למעשה גמילה מהניקוטין אשר הוא החומר הממכר בעישון הסיגריה. ניקוטין, הינו חומר המופק בעיקרו מצמח הטבק. כיום, הניקוטין לסיגריות מופק באופן מלאכותי.

החומר הוא רעיל, אולם בשונה מגמילות לחומרים אחרים, גמילה מסיגריות היא גמילה מההרגלים אשר נלווים לעישון הסיגריות. העישון עצמו הוא, פעמים רבות, ההתמכרות עצמה. ההתמכרות למעמד החברתי, לפעילות הנלווית לארוחות, הרגיעה של אחרי הסיגריה וכו'.

התלות הנפשית אשר מפתחים המעשנים בסיגריות, היא התלות הקשה ביותר. פעמים רבות, הם משכנעים עצמם כי העישון מהנה ומועיל להם לרגיעה. אולם בשלב כלשהו, הם אינם מצליחים להתרחק מהסיגריה, ומרגישים צורך תמידי בעישון עצמו.

מכיוון שהסיגריות הינן מצרך ממכר, תהליך הפסקת העישון מוגדר כגמילה ומלווה בתסמיני גמילה. הגמילה עצמה יכולה להיעשות במספר מסגרות: מסגרת עצמאית, בה המטופל מחליט על הדרך והקצב, או במסגרת קבוצת תמיכה או אצל מטפל מקצועי אשר הם אלה המלווים את התהליך.

הליך הגמילה

גמילה מסיגריות יכולה להיעשות באופן חד ומהיר, קרי: הפסקה מוחלטת בעישון הסיגריות מרגע ההחלטה ובכלל, או בשיטה מדורגת והתפתחותית, כלומר ירידה משמעותית במספר הסיגריות ליום. שיטות אלה חייבות להתאים באופן אישי למטופל, אשר ייקח בחשבון את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן וכן את תופעות הלוואי האפשרויות מגמילה מעישון.

תהליך הגמילה המדורג הינו ארוך יותר ובעייתי יותר מבחינה פסיכולוגית. עם זאת, הוא עשוי להימצא טיפול קל יותר, כאשר הירידה שנעשית במספר הסיגריות המעושנות יורד ופוחת. הגמילה המהירה היא קשה יותר מבחינה פסיכולוגית, אולם משכה קצר יותר והיא מיועדת לאנשים מהירי החלטה. ישנם אנשים אשר מחליטים להשתמש בתחליפי ניקוטין, אשר עונים על הצורך של המטופל בסיגריות עצמן.

תחליפים להרגלי העישון יכולים להיות גם מציצת סוכריות או לעיסת מסטיקים או פעילויות אחרות אישיות אשר יכולים לענות על צורך זה. כמו כן, ישנן שיטות גמילה אשר מסייעות מבחינה פסיכולוגית תומכת, על מנת שהמכור ירגיש חלק מקבוצה דומה לו. בקבוצה זו נותנים כלים וטכניקות לחיי היום יום, אשר יכולים לעזור למטופל להתגבר על יצריו, ולתת לו תחליף הולם להרגלים מהעבר.

הצלחת תהליך הגמילה

הצלחת תהליך הגמילה יוגדר כאשר המטופל יוכל להמשיך בחוסר העישון למשך פרק זמן ארוך כמה שיותר. המבחן האמיתי הוא כאשר יושבים או מבלים במקום בו מעשנים אנשים אחרים, ועל המכור לעמוד על המשמרת ולא להיכנע לפיתוי.

מעבר לכך, ההתגברות על המנהגים הפסיכולוגים אשר היו נהוגים כטקסים יומיומיים, הם קשים ומחייבים כוח רצון חזק. אנשים רבים מפחדים מתהליך הגמילה מחשש כי יעלו במשקל ולכן מכשילים את התהליך כולו. חשוב לזכור כי עלייה במשקל אינה מחויבת המציאות, וגם במקרה של עלייה, סביר להניח כי לאחר מספר ימים, המשקל יתאזן והתיאבון יחזור לרמתו המקורית.

הצלחת התהליך כולו דורשת מהאדם לרצות לעשות את השינוי ולהיות אחראי על בריאותו ודרך חייו. המוטיבציה של המכור להפסיק לעשן תלויה בכך שהוא יידע כי יש לו רווחים ממשים מפעולה זו. רווח שכזה יכול להות כלכלי בעיקרו, או בריאותי.

מחירי הסיגריות המאמירים באופן תמידי, מסייעים לשכנע את אותם האנשים אשר זקוקים לשכנוע מסוג זה. לפעמים, מחלה קשה הפוקדת, או הימצאות בתנאים אשר לא מתאימים לעישון סיגריות יכולים אף הם לתרום לתובנה זו של האנשים. יש לזכור כי לגמילה מעישון יתרונות רבים, בכל גיל ובכל מצב. גם אנשים אשר ניסו טכניקות גמילה שונות ונכשלו בהם, יכלים ומוכרחים לעשות עוד ניסיון בכדי לנבות להפסיק את הרגל עישון הסיגריות.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!