גמילה מניקוטין – תהליך הגמילה והצלחתו

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

גמילה מניקוטיןהניקוטין בדומה לחומרים ממכרים אחרים, הינו חומר פסיכו אקטיבי המשפיע בין השאר על מערכת העצבים המרכזית. המשמעות של השפעה זו היא על מצבי הרוח הנחווים בעקבות עישון הטבק, כמו גם על חוסר היכולת לשלוט בהפסקת הפעולה.

הניקוטין נמצא בצמח הטבק, ונאסף במיוחד בעליו. כל מוצר המכיל טבק, מכיל גם רמות גבוהות של ניקוטין, כמו למשל סיגריות, סיגרים ואף נרגילה. מכיוון שהחומר הינו מעורר עקב השפעתו על שחרור הדופמין, כאשר מנסים להיגמל ממנו, מופיעים תסמינים הפוכים כמו למשל עצבנות, הפרעות שינה, חוסר ריכוז ועוד.

ההתמכרות נגרמת גם מכך שהגוף מפתח עמידות מסוימת לחומר זה. הכמות שהספיקה לאתמול, לא תמיד תספיק למחר, ויש להגדיל את המינונים על מנת לקבל את ההשפעה המקווה.

חשוב להזכיר כי בסיגריות למשל, או בכל חומר הכולל טבק, הניקוטין הינו החומר הממכר ביותר, אולם לא המסוכן ביותר. בדרך כלל מוסיפים עוד מספר רב של חומרים לסיגריות, אשר על פי מחקרים מזיקים אף יותר משאיפת אדי מנוע גז של מכונית עוברת.

תהליך הגמילה מניקוטין

הגמילה מניקוטין נעשית באמצעים שונים ומגוונים, על פי העדפתו הפרטית של המטופל. יהיו כאלה שיעדיפו גמילה עצמאית אשר הם עצמם המלווים העיקריים שלה, ויהיו שיעדיפו להיגמל במסגרת מובנית ותומכת אשר הם מתייעצים ומשתפים בכל שלבי התהליך כולו.

אלה וגם אלה, פעמים רבות, ירצו להשתמש בתחליפי ניקוטין אשר עשויים לתרום להצלת התהליך, ולספק לגוף את מנת הניקוטין אשר לו הוא זקוק, ללא הצורך בהתנהגות נלווית. תחליפים אלו יכולים להיות סוכריות, מסטיק ניקוטין, משאפים או מדבקות שונות.

עזרים אלה, מסייעים לאדם להתמודד עם הפן הפיסי של הגמילה, בכך שרמות הניקוטין הולכות וקטנות עם הזמן, עד לירידת הצורך בשימוש בחומר זה. המדבקות מגיעות במגוון מינונים, כך שיש צורך בהתאמה אישית.

תסמיני הגמילה הפיסיים, ברוב הפעמים הינם קלים ונסבלים. הם עלולים לכלול עצבנות, חוסר שקט ורצון לרגיעה. בדרך כלל תסמינים אלה חולפים מאליהם לאחר פרק זמן קצר יחסית של שבועיים עד שלושה שבועות. הגמילה הקשה יותר היא זו הנפשית, בה המטופל חייב להפסיק כל התנהגות הקשורה לעישון הטבק, ולהרגלים מהעבר. כוח הרצון והחוזק הנפשי יבואו לידי ביטוי בגמילה זו.

מה משפיע על הצלחת התהליך?

הצלחת התהליך כולו מותנית במוטיבציה ובכוח הרצון של המכור עצמו. על המטופלים להבין את מהות ההתמכרות בכדי שיוכלו להחזיק מעמד לאורך כל הגמילה עצמה. כל יום שעובר ללא עישון ניקוטין, הינו יום של הצלחה. רצף ההצלחות יימדד בסופו של דבר, עד לכישלון הראשון המשמעותי.

על האדם לזכור, כי יש להציב מטרות שהוא יוכל להצליח ולעמוד בהם. אין טעם להצהיר על גמילה "לכל החיים" כאשר הצעד הראשון רק נעשה. אורך התהליך כולו מאד תלוי באדם העובר אותו, ברצונו ובכוחות והתמיכות הניתנות לו. ישנם אנשים רבים, שרק לאחר פרק זמן ארוך יחסית, ירגישו דחף בלתי נשלט לניקוטין, אולם במידה והם יצליחו להחזיק בעתם, דחף זה יעבור עם הזמן.

המבחן האמיתי, ונקודות החולשה בתהליך, הוא באותם מקרים בהם המטופל פוגש בניקוטין ובאנשים אחרים העושים בו שימוש, ואינו יכול להתמודד איתו. במידה והצליח האדם להתמודד עם הצורך בשימוש, למרות הלחץ החברתי, הוא עשה כברת דרך גדולה.

מעבר לכך, כאשר נוטלים תחליפי ניקוטין, מכל סוג שהוא, יש לברר כי הם דורשים הפניית רופא ולהיזהר בנטילתן, על פי הוראות היצרן. גמילה מוצלחת תימדד גם כתהליך אשר לא כלל תופעות לוואי מסוכנות או אחרות.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!