שלבי הגמילה – על פי שיטת איילת בן ארי

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כיצד עובדת השיטה המהפכנית של איילת בן-ארי? מהם השלבים לגמילה? ומה המשמעות של גמילה בתהליך שינוי קוגניטיבי-תפיסתי? כאן תוכלו לקבל קצת יותר מידע על האופן שבו מתבצעת הגמילה בתהליך המהפכני של בן ארי, וכיצד גם אתם יכולים להיגמל.

השלב הראשון: זיהוי ואפיון בעיית ההתמכרות

התמכרות הינה למשהו ספציפי, אך לפעמים ישנם כאלו אשר מכורים ליותר מידי דברים. זאת אומרת, לא לחומר או משהו אחד ספציפי אלא לקטגוריה שלמה של דברים. זו בעיה, מאחר וכשההתמכרות הינה רחבה מידי, ללא גבולות ברורים, קשה מאוד להצליח ולהיגמל ממנה.

זהו המקרה למשל בהתמכרות לסוכר, לכל מה שמכיל סוכר. לא רק סוכריות או עוגות, אלא מגוון עשיר של מוצרים, כמעט אינסופיים, של דברים המכילים סוכר. זו בעיה של ממש, מאחר ואי-אפשר באמת להיגמל מסוכר. אי-אפשר להיגמל באמת מכל הדברים בעולם אשר מכילים סוכר. הגוף שלנו זקוק לסוכר, גם באם בכמויות קטנות או בצורות מסוימות של סוכרים. להיגמל מסוכר זה גזר-דין לגוף במובנים מסוימים.

לכן, השלב הראשון בתהליך הגמילה הוא לזהות את ההתמכרות שלכם. לתחום אותה, לאפיין אותה, להבין ממה בדיוק אתם נגמלים. רק כך אפשר להתחיל בתהליך גמילה אמתי.

השלב השני: ההחלטה להיגמל ומשמעותה

שיטת הגמילה המהפכנית של איילת בן ארי מבוססת על היכולת לקבל החלטה, את ההחלטה להיגמל. זה לא מיסטי, ולא מנותק מהמציאות – התמכרות היא קודם כל בראש שלנו, בתפיסות שלנו, באופן שבו אנחנו צורכים את החומר הממכר. מאחר וזה משהו שנובע מבפנים, "אנחנו מרגישים צורך", אזי אפשר גם לשנות את זה ולהמיר את תחושת חוסר השליטה ביכולת לקבל החלטה. זהו הבסיס של שינוי קוגניטיבי.

כמובן שלהחלטה להיגמל ישנן השלכות, ואי אפשר באמת לקבל החלטה – במלוא מובן המונח לקבל על עצמנו את ההחלטה – מבלי להבין מה היא אומרת. לכן בשלב הזה נתחיל בלהבין:

  • מה בדיוק זה אומר להיגמל;
  • איך גמילה נראית;
  • מה כלול בתהליך הגמילה;
  • איך נראים החיים לאחר תהליך הגמילה;
  • מה הוויתורים שאני עושה במהלך הגמילה;
  • ועוד

הבנה מעמיקה של תהליך הגמילה והשלכותיה יכולה להוביל אתכם לקבל את ההחלטה להיגמל. היא יכולה גם להוביל אתכם להבנה העמוקה של מה זה אומר להיגמל, וכיצד אתם הולכים לעשות את זה. זהו חלק מהותי בשינוי התפיסה שלכם לגבי ההתמכרות וכיצד להתמודד עמה.

השלב השלישי: הבאת ההחלטה שלכם להיגמל לכדי יציבות

לקחתם על עצמכם את ההחלטה להיגמל. הבנתם מה זה אומר, כיצד זה נראה ואיך אתם הולכים לעשות את זה, ועכשיו אתם מחליטים – זהו. אני נגמל. עד כאן. אבל מה עכשיו?

עכשיו מתחיל השלב האחרון של תהליך הגמילה, והוא להביא את ההחלטה שקיבלתם לכדי יציבות. הבעיה עם החלטות שאנחנו מקבלים היא שאם הן לא יציבות, אם אנחנו לא מתחייבים באופן מלא להחלטה שקיבלנו, אנחנו עלולים לשנות את דעתנו. פעמים רבות אנחנו שומעים על אנשים שעברו גמילה ואז נופלים שוב חזרה. למה זה קורה? מאחר וההחלטה להיגמל איננה איתנה ויציבה מספיק בהם.

מתי מתרחשת רגרסיה אל השימוש? כאשר ישנו פיתוי. ומהו הפיתוי? אותה מחשבה קטנה שמבלבלת אותנו לרגע בקונפליקט – "אולי רק הפעם? זה ממש בקטנה, זה לא נחשב…", מחשבות מהסוג הזה מבלבלות, מערערות, ומייצרות קונפליקט פנימי שמתנגש בהחלטה שקיבלנו. ברגע שמופיעה מחשבה כזו – אתם כבר בפיתוי.

לייצב את ההחלטה בתוכנו משמע להבין ולהכיר בכך שמרגע שהתקבלה ההחלטה – אין קונפליקטים. זה לא "רק פעם אחת", וזה לא "רק בקטנה", וזה לא "אולי…." – זה פשוט מאוד "לא!". החלטה יציבה היא כזו אשר לא ניתנת לערעור, וכדי להגיע למצב הזה עוברים תהליך שינוי קוגניטיבי מעמיק, אשר מאפשר לכם לקבל את הלא הזה, את ההחלטה שלקחתם על עצמכם, ולעשות זאת בפועל.

לפרטים נוספים על שיטת הגמילה המהפכנית של בן ארי, השאירו פרטיכם כבר עכשיו ביצירת קשר, וניצור עמכם קשר בהקדם האפשרי לקביעת פגישת היכרות. גם אתם יכולים להחליט לא להשתמש, להיגמל ולקחת את השליטה חזרה לידיכם. וזה מתחיל כאן ועכשיו.

מקורות מידע:

Psychology Today, “Addiction”

Drug Abuse, “Understanding Drug Use and Addiction”

Center on Addiction, “WHAT IS ADDICTION?”

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!