כיצד תוכלו לזהות התמכרות?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כיצד תוכלו לזהות התמכרות?התמכרות היא מצב בו אדם הופך להיות תלוי בחומר מסוים או בהתנהגות מסוימת עד שהוא אינו מסוגל עוד לתפקד ללא הדבר לו הוא מכור. מאפיין נוסף של ההתמכרות הוא הצורך להעלות את המינון של הדבר לו מכורים ככל שחולף הזמן. ישנם סוגי התמכרות רבים ( לסיגריות, לסמים, לאלכוהול, להימורים, לאכילה, התמכרות למין ועוד).

לכל סוג של התמכרות יש פגיעה כזו או אחרת בבריאות (הגופנית או הנפשית) ובתפקודים שונים (התפקוד היום יומי, המישור התעסוקתי, הזוגי, המשפחתי, החברתי, הנפשי ועוד).

פעמים רבות אדם אינו שם לב מתי הוא הופך ממצב של הנאה מדבר מסוים למצב של התמכרות לאותו דבר. לרוב, גם הסביבה הקרובה, מתקשה לחבר את הסימנים ולהבין שהאדם האהוב הפך להיות מכור למשהו. בדרך כלל הכרה במצב מגיעה בשלבים מאוחרים כאשר ההתמכרות כבר השתרשה וקשה לצאת ממנה.

לתהליך ההתמכרות ישנם סימני זיהוי. אם האדם עצמו או הסובבים אותו ערניים מספיק, יתכן שניתן יהיה לזהותה בזמן, ואז הגמילה מן ההתמכרות תהיה קלה יותר, והנזק שהיא גורמת יהיה קטן יותר.

סימנים חיצוניים

 • שינויי משקל קיצוניים: הרזיה או השמנה קיצוניים, תוך פרק זמן קצר.
 • הזנחה חיצונית חריגה: אי שימת לב לשמירה על היגיינה, הופעה חיצונית אסתטית, בגדים נקיים, שיער מסורק וכדומה.
 • עייפות: עייפות, שינה במשך שעות רבות משעות היום, ערנות בלילה ושינה מרובה במשך היום. דווח של האדם על חולשה, אין כוח, תחושה של סמרטוט. ולחילופין: פתאום נראה מאד ערני וחיוני, חסר שקט.
 • סימנים על הגוף: בהתמכרויות כמו סמים יכולים להופיע סימנים על הגוף, כמו סימני הזרקה.
 • ריחות: חלק מההתמכרויות הן בעלות ריח. למשל: אדם שמדיף ריח של אלכוהול, בעיקר אם מדובר בריח המורגש בשעות הים או הבוקר ולא רק לאחר אירוע חברתי בערב.

סימנים התנהגותיים

 • שינויים במצב הרוח: מצב רוח דכאוני או רגוז באופן קבוע. היעדר שמחת חיים.
 • מיומנויות ותפקודים רגשיים: אדישות כלפי אנשים אהובים (הורים כלפי ילדיהם, בני זוג כלפי בני זוגם, מתבגרים כלפי הוריהם או בני משפחתם).
 • תוקפנות: סוגים מסוימים של התמכרות עלולים לגרום להתקפי זעם ותוקפנות כלפי הסובבים, גם אצל אנשים שאינם תוקפניים בבסיסם או מטבעם.
 • חוסר שקט: כאשר האדם מתחיל להיות חסר שקט בשעות מסוימות במשך היום, דבר שלא אפיין אותו בעבר.

סימנים תפקודיים

 • פגיעה בתפקוד היום יומי: אנשים שמאבדים עניין בעבודה או בלימודים, מתקשים להתעורר בבוקר, משדרים חוסר אכפתיות או חוסר מחויבות כלפי דברים שהיו מאד חשובים להם קודם לכן. נשירה מעבודה או לימודים, אדם שאיבד עבודה ולא מחפש עבודה חדשה.
 • היעדרות מהבית: מתבגרים אשר נעדרים שעות ואף ימים מהבית. אדם מבוגר שנעדר בלילות או בשעות לא מקובלות כמו שעות הלילה, או שעות רבות במשך היום.

סימנים אחרים

 • כספים שנעלמים: חלק מן ההתמכרויות כרוכות בהוצאה רבה וחריגה של כספים: סמים, הימורים ואפילו אלכוהול כרוכים בהוצאה כספית לא מבוטלת. בני משפחה החשים שכספים החלו להיעלם מארנקם, או שכספים נעלמים מחשבון הבנק ללא סיבה מובנת.
 • תלות: כאשר אדם מתחיל בשימוש בחומר או בהתנהגות מסוימת (שימוש בסם, שתייה, הימורים וכדומה), ובשלב מסוים הוא מרגיש שאינו יכול לתפקד עוד ללא מנות קצובות של אותו דבר. שהוא צריך לקבל שוב ושוב מנה מאותו "דבר".
 • צורך בכמות גדלה יותר ובתדירות הולכת וגדלה: צריכת החומר או השימוש בהתנהגות נדרשים בכמויות הולכות וגדלות, כאשר כמויות שהספיקו בעבר, אינן מספיקות עוד.

סימנים אלה צריכים להדליק נורה אדומה בקרב האדם עצמו או בקרב הסובבים אותו. במידה ועולה החשש כי אדם הוא מכור, מומלץ לפנות לייעוץ ועזרה מקצועית.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!