הקשר ההדוק בין עישון מאסיבי לבריאות השיניים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

עישון, כידוע, הוא אחד ההרגלים המזיקים ביותר שיכולים להיות לאדם. סיגריות מגדילות את הסיכון לסוגים שונים של סרטן ובראשם סרטן הריאות הקטלני, גורמות למחלות שלי כלי הדם ושל הלב, מזיקות לדרכי הנשימה, פוגעות בפוריות של הגבר וגם ביכולת שלו לקיים יחסי מין, מובילות להתקמטות מואצת ובפרט של עור הפנים, ועוד בעיה שעלולה להיווצר כשמעשנים היא בריאות דנטלית ירודה. בכתבה זו תמצאו פרטים לגבי הקשר ההדוק בין עישון מאסיבי לבין בריאות השיניים והמלצות להתנהלות נכונה.

למה סיגריות פוגעות בבריאות השיניים?

עישון פוגע ביכולת הטבעית של גוף האדם להילחם בזיהומים שונים. החניכיים חשופות מטבען לזיהום, עקב הצטברות חיידקים ברוב הפלאק שעל השיניים וביניהן. כתוצאה מכך גם מעשנים שמקפידים על צחצוח פעמיים ביום ועל שימוש בחוט דנטלי עלולים לסבול מדלקת חניכיים, וזאת עקב הסיגריות.

מהם הנזקים שגורמת דלקת בחניכיים?

נזק אחד הוא רגישות מוגברת באזור, כולל תחושת כאב בזמן אכילת מזונות מסוימים (גם שתיית משקאות קרים או חמים). גם כשמצחצחים שיניים ייתכן כאב, ועוד תופעה בולטת היא דימום אחרי הצחצוח. נזק שני הוא מראה לא אסתטי בגלל הנפיחות והגוון האדום (במקום הצבע הוורוד הרגיל). ריח רע מהפה הוא עוד סיבה טובה למנוע דלקות חניכיים, וכדאי לדעת שככל שהדלקת נמשכת זמן רב יותר, כך החניכיים נסוגות, השיניים נחשפות, הפגיעה האסתטית מתגברת ונוצר עוד סיכון משמעותי: ככל שהשן חשופה יותר, כך האחיזה שלה בחניכיים נחלשת, עד כדי נשירה.

איך מאבחנים דלקת בחניכיים?

בשלבים המוקדמים שלה, דלקת בחניכיים עשויה להיות בלתי מורגשת. בהמשך כבר אי אפשר לפספס את הצבע האדום של החניכיים, את הרגישות, את הריח הרע והחל משלב מסוים גם את נסיגת החניכיים.

מעשנים עלולים כן לפספס את סימני האזהרה הנ"ל, וזוהי עוד סיבה לקשר ההדוק בין עישון מאסיבי לפגיעה בבריאות הפה: ראשית, הדימום יהיה מועט או אפילו לא קיים כלל, מפני שניקוטין מצמצם את זרימת הדם אל האזור. שנית, החניכיים של המעשנים מתאפיינות במקרים רבים בגוון אפרפר, ולכן לא תופיע אדמומיות. גם ריח רע מהפה הוא מצב כמעט קבוע בגלל שלל הכימיקלים שבסיגריות, כך שגם הסימפטום הנ"ל לא רלוונטי.

בהתאם מומלץ למעשנים להגיע לביקורות תקופתיות אצל רופא שיניים, שיודע כמובן לזהות דלקות כבר בשלב ראשוני, וכך למנוע מהן להתפתח ולגרום לכל הנזקים הנ"ל.

טיפול בדלקות חניכיים

שימו לב: דלקת חניכיים שלא מטופלת באופן מקצועי הופכת למחלת חניכיים כרונית, ובמצב כזה חיידקים עלולים לזלול מהפה לאיברים אחרים בגוף וגם לפגוע בלב.

הבסיס לנטרול הדלקת הוא היגיינת פה מושלמת, כולל ניקוי אצל שיננית. במקרים מסוימים נדרש גם טיפול שנקרא הקצעת שורשים – ניקוי עמוק ויסודי שמתבצע ע"י רופא שיניים. כמו כן ייתכן צורך באנטיביוטיקה כדי לפגוע במהירות ברובד החיידקים.

כל גורמי הסיכון לדלקות חניכיים, ד"ר ממריב מסביר >>

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!