הפסקת עישון בגיל 30

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

הפסקת עישון בגיל 30רבים שואלים האם הפסקת עישון בגיל 30 היא אפקטיבית להפחתת הסיכונים והנזקים הבריאותיים של העישון. למעשה, הפסקת עישון היא אפקטיבית בכל גיל, אך כן יש לקחת בחשבון שעם השנים חלק מהסיכונים לא ייעלמו לחלוטין. על הפסקת עישון בגיל 30 נרחיב במאמר הבא. 

 

הפסקת עישון בגיל 30- איך זה עוזר?

במחקר שנערך בבריטניה עם יותר ממיליון משתתפות בדקו את הסיכונים שבעישון סיגריות. במחקר מצאו כי גם עישון של כמות מעטה של בין סיגריה אחת ל-9 ביום, מגדיל את הסיכון לנזקים בריאותיים שונים ולמוות מוקדם. כמו כן, במחקר מצאו שמי שהצליח להיגמל מעישון לפני גיל 30, הצליח להפחית כ-97% מהסיכונים הבריאותיים שנגרמו לו מהעישון. כלומר, ההבדל בין אדם בן 30 שהפסיק לעשן לעומת אדם בן 30 שלא עישן מעולם, לא יהיה כזה משמעותי. 

בנוסף, במחקר מצאו כי מי שהפסיק לעשן בין גיל 30 לגיל 40 הצליח להפחית את הסיכונים הבריאותיים ב-90%. 

הפסקת עישון בגיל 30- היתרונות

לא משנה אם אתם בני 30, לפני גיל 30 או אחרי גיל 30, הפסקת עישון יכולה לשפר את המצב הבריאותי ואת החיים שלכם בכל גיל. 

 • שיפור המצב הבריאותי- הפסקת עישון בכל גיל מסייעת בשיפור המצב הבריאותי ובהפחתת הסיכונים לחלות במחלות קשות, ביניהן בעיות לב, סרטן במקומות שונים כמו הריאות, הושט, הלוע, הלבלב ועוד, קוצר נשימה ועוד רבות.
 • שיפור הנשימה- אצל מעשנים, מערכת הנשימה נפגעת מאוד. העשן שנשאף לריאות שורף את הריסים המצפים את קנה הנשימה ומאט את תנועתם. כאשר מפסיקים לעשן נושמים טוב יותר, השיעול והליחה פוחתים וקיבולת הריאות משתפרת. 
 • שיפור פוריות- הפסקת עישון מאפשרת לשפר את הפוריות אצל גברים ונשים והופכת את הכניסה להריון לקלה יותר. הפסקת עישון אף משפרת את רירית הרחם אצל נשים ואת הזרע אצל גברים. 
 • שמירה על הסובבים אתכם- המעשנים פוגעים בסביבה הקרובה להם על ידי עישון פסיבי. העישון הפסיבי עלול לגרום לבעיות בריאותיות שונות ולכן, על מנת לשמור על בריאות הקרובים כדאי להפסיק לעשן.
 • שיפור מצב העור- להפסקת עישון יש השפעה חיובית על מצב העור. הפסקת עישון מאפשרת להאט את הזדקנות העור ולעכב את היווצרות הקמטים. העור של אדם לא מעשן יקבל יותר חומרים מזינים בהם חמצן. 
 • שיניים לבנות- הפסקת עישון מאפשרת להפוך את השיניים הצהובות ומלאות הכתמים לשיניים לבנות ואסתטיות. כמו כן, מעשנים נוטים לפתח מחלות חניכיים ולאבד את השיניים בטרם עת. הפסקת עישון עוזרת לשמור על בריאות הפה והשיניים. 
 • חיסכון כספי- עישון הוא הרגל לא זול והוא כולל הוצאות כספיות רבות. משנה לשנה המחירים עולים יותר וגם אם ניסיתם לחסוך על ידי מעבר לשקיות טבק, עדיין מדובר בהוצאות כבדות. על ידי הפסקת עישון ניתן לחסוך סכומים גבוהים מאוד בחודש. 

 

הפסקת עישון בגיל 30- תסמיני גמילה

אלו תסמיני גמילה מעישון הנפוצים- 

 • השפעות על מצב הרוח- לניקוטין יש השפעה על הפרשת הורמון הדופמין במוח. הדופמין הוא הורמון שאחראי בין היתר על תחושת ההנאה. כאשר מפסיקים לצרוך ניקוטין, חלה ירידה ברמת הדופמין ועלולים להרגיש תחושת דכדוך, עצבנות וחוסר הנאה. 
 • הפרעות בשינה- כאשר אספקת הניקוטין יורדת ומצב הרוח יורד, עלולות להיגרם הפרעות בשינה, עייפות מתמשכת, קשיים להירדם ונדודי שינה. 
 • רעב- רוב האנשים שנגמלו מסיגריות מספרים כי הם חווים תחושת רעב מוגברת. יש לכך סיבה פיזית וסיבה רגשית. הסיבה הפיזית היא היעדר הניקוטין. הניקוטין גורם לפעילות מוגברת של בלוטת התריס, לשחרור גלוקוז וכך לתאבון מופחת ושריפת קלוריות מוגברת. כאשר מפסיקים לעשן ורמת הניקוטין יורדת, הדבר גורם לנסיגת סוכר והנגמלים צורכים את הסוכר במזון. הסיבה הנפשית נוגעת להרגל אוראלי. העישון מספק הרגל אוראלי ובגמילה מעישון מחפשים משהו שימלא את חוסר ההתעסקות בפה- בדרך כלל הפנייה תהיה למזון. 
 • עליה קלה במשקל- כפי שציינו הניקוטין גורם לפעילות מוגברת של בלוטת התריס ולשחרור גלוקוז. לכן, ניתן לצפות שנגמלים מעישון יעלו מעט במשקל. בדרך כלל העלייה מתבצעת בשבוע שבועיים הראשונים לכ-2 או 3 ק"ג. בדרך כלל מדובר בעלייה זמנית שתחלוף לאחר מספר שבועות. כמובן שיכולים להיות נגמלים שעולים באופן משמעותי במשקל אך זה תוצר של אורח תזונתי לא נכון.
 • שיעול וליחה- בדרך כלל נגמלים מעישון יסבלו משיעול וליחה בתחילת הגמילה מסגריות. השיעול והליחה למעשה מעידים על פינוי שאריות הניקוטין מהגוף. 

הפסקת עישון בגיל 30- השפעות על הגוףהפסקת עישון בגיל 30- השפעות על הגוף

כאשר מפסיקים לעשן, חלים בגוף שינויים רבים לטובה. השינויים הללו חלים בשלבים כאשר כל תקופת זמן מסוימת תשפיע על אלמנטים אחרים. 

20 דקות לאחר הפסקת העישון קצב פעימות הלב והדם יורדים לרמה נורמלית. 8 שעות לאחר הפסקת העישון רמת חד תחמוצת הפחמן בדם לנורמה יורדת ורמת החמצן עולה לנורמה.

24 שעות לאחר הפסקת העישון פוחתים הסיכונים לחלות במחלות לב ו-27 שעות לאחר מכן חלה הרפיית סימפונות ושיפור בנשימה. כ-48 לאחר הפסקת העישון עצבי הטעם והריח יחזרו לתפקוד תקין. כ-72 שעות לאחר מכן רוב הניקוטין כבר יתפנה ממערכת העצבים והגוף. 

21 ימים לאחר הפסקת העישון התהליך הגופני של הגמילה יגיע לסיום ולגוף עצמו לא יהיה יותר צורך בסיגריות. כחודש לאחר הפסקת העישון יחול שיפור של 30% בתפקודי הריאות. 

3 חודשים לאחר הפסקת העישון יחול שיפור בזרימת הדם וביכולת ההחלמה של רקמות הגוף. 

9 חודשים לאחר הפסקת העישון תהיה הפחתה בעייפות ותחושה מוגברת של רעננות, הפחתה בשיעול, בקוצר נשימה, צמיחה מחדש של הציליה בריאות, הגנה מפני זיהומים וניקוי הריאות. 

שנה לאחר הפסקת העישון והלאה יורד הסיכון לחלות בסרטן הריאות ולאחר כ-15 שנים גם סרטן הלוע, הושט, הגרון, שלפוחית השתן והלבלב. התאים הפרה סרטניים מתחלפים בתאים בריאים. 

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!