דיני נפשות: הכל על רשלנות רפואית בטיפול נפשי

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

דיני נפשות: הכל על רשלנות רפואית בטיפול נפשי

אולי לא הינו רוצים לחשוב כך, אבל קשיים והתמודדויות נפשיות נפוצות מאוד בישראל. רק מספר האנשים המוכרים על ידי גופים כמו ביטוח לאומי ומשרד הבריאות (עקב אחוזי נכות נפשית גבוהים), מוערך בכמה מאות אלפי בני אדם.

ועוד לא דיברנו על כאלו המתמודדים ומטופלים עקב קושי נפשי קל יותר (ועדיין לא הגיעו לביטוח הלאומי) או כאלו המבקשים מחמת בושה (בלי שיפוטיות חלילה) להסתיר את מצבם הנפשי ולהתמודד לבדם. והנה עוד חדשות רעות: עולם ההתמודדות עם הקושי הנפשי לא הולך לקראת "מיתון". אולי להפך. הקורונה, המלחמה האחרונה וצרות אחרות – ייתנו עוד את אותותיהם בעתיד.

לצד העובדה שמקרי התמודדות נפשית גוברים, מתקיים חוסר אדיר באנשי טיפול מיומנים ומקצועיים כמו פסיכולוגים או פסיכיאטרים. לפיכך, במקרים רבים, אלו הזקוקים לכך הכי הרבה, נוכח מצבם הנפשי העדין, לא זוכים לטיפול מיטבי ובמקרים חמורים יותר נגרם להם נזק בל ישוער, עקב רשלנות רפואית בטיפול.

דין אחד בעניין רשלנות רפואית לכלל הרופאים והמטפלים

הטיפול הנפשי אצל מטפלים כמו פסיכולוגים ופסיכיאטרים, כרוך בחשיפה אישית קשה ורגישה. אנו סומכים עליהם שיקלו או יסייעו לנו בהתמודדות, רגע לפני ההתדרדרות הקשה באמת. גם מטפלים אלו, עוסקים למעשה בצורה מקצועית בתחום הבריאות.

משום כך, וכמו רופאי משפחה, כירורגים, אורתופדים וכל סוג אחר של התמחות רפואית מקצועית, גם פסיכולוגים ופסיכיאטרים מחויבים לעמוד בסטנדרטים הגבוהים והמקובלים במקצוע שלהם ולהעניק את הטיפול הרפואי המתאים והנכון למטופלים שלהם. במקרה והם אינם נוהגים כך, הם עלולים להיות אחראים על נזק שיגרם למטופל ויתכן ויהיה מדובר ברשלנות רפואית מצדם.

מתי תיתכן רשלנות רפואית בטיפול נפשי?

רשלנות רפואית בטיפול נפשי יכולה להתרחש לכל אורך התהליך הטיפולי. כן, כבר החל משלב האבחון שעלול להיות מוטעה ולהוביל לטיפול לא נכון או לחלופין להמליץ להימנע מטיפול. גם הטיפול עצמו יכול להיות לא מיטבי או שגוי או בסטנדרט לא מתאים ולגרום לנזק וכמובן מתן מרשם של תרופה פסיכיאטרית לא נכונה יכולה לגרום לפגיעה נפשית חמורה יותר או לתופעות לוואי.

רשלנות רפואית יכולה לכלול גם דברים נוספים, כמו התעללות פיזית או מילולית במטופל וגם דברים שהם לא חלק מהסשן והסטינג הטיפולי הרגיל, כמו אי הקפדה על השגחה הכרחית על מטופל, חשיפת מידע חסוי ומוגן עליו (שלא לצורך רפואי) ועוד.

רשלנות רפואית יכולה להיחשב ככזו בין אם מדובר בטיפול פרטי, ובין אם מדובר על טיפול נפשי מרפאתי (למשל בקופת חולים) וכן גם בטיפול המתרחש בבית חולים פסיכיאטרי. אגב, אולי בניגוד למחלות פיזיות אחרות, בתחום הנפש, הנזק עקב הרשלנות לא בהכרח יופיע באופן מידי אלא הוא יכול להופיע גם לאחר פרק זמן ממושך.

כיצד מוכיחים רשלנות רפואית בטיפול נפשי כחלק מהתביעה?

התמודדות עם קושי נפשי, קשה לחשיפה גם במקרים הרגילים. כאשר נגרם נזק בעקבות הטיפול, יכולות לצד קשיים טבעיים אלו, לעלות גם חרדות, תחושות בושה ואשמה, שימנעו מרבים להגיש את התלונה, ולפנות לייעוץ משפטי, שלעיתים כרוך בחשיפה אישית גבוהה יותר. יחד עם זאת, חשוב להכיר בעובדה, כי ייעוץ שכזה חשוב כדי לבסס את התביעה המשפטית ולהצליח בה.

באופן טבעי, גם תביעות רשלנות רפואית בטיפול נפשי, מורכבות להוכחה. ראשית צריך לברר ולהוכיח את רכיב הנזק ולהצביע על הקושי או הנזק החדש שנוצרו עקב הטיפול הלא מיומן או הלקוי. נדרש גם להוכיח את מרכיב ההתרשלות ולהוכיח כי המטפל או הרופא אכן התרשלו או נהגו באופן שאינו הולם את הפרקטיקה המקובלת בתחום.

לאחר הוכחת שני רכיבים אלו, נדרש לאגוד אותם ולהוכיח את ההקשר הסיבתי, קרי, הקשר שבין ההתרשלות לנזק וההוכחה כי הטיפול הלא נכון הוביל בהכרח לנזק. כאמור, מדובר בהליך מורכב, שייתכן ויגיע לבית המשפט אך במקרים רבים ניתן לסגור את הנושא בחוכמה ובאמצעות ייעוץ משפטי גם בהסכמות, הסדרים והליכי גישור.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!