גמילה מפייסבוק

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

המדיה החברתית משתלטת על מרחבי האינטרנט, זו תופעה ידועה ומוכרת לכל. בעוד עבור רוב המשתמשים פייסבוק וחברותיה הינן פלטפורמות בידור או תקשורת, אשר משמשות אותם מידי פעם, ישנם כאלו אשר מוצאים עצמם מכורים ממש לפייסבוק והשימוש בה. אבל מה זה בדיוק אומר "התמכרות לפייסבוק"? כיצד זה נראה? איך אפשר לזהות אותה? והכי חשוב – איך אפשר להיגמל בדרך הנכונה והיעילה ביותר?

כיצד נראית התמכרות לפייסבוק?

הרשת החברתית, ויש הטוענים כי במיוחד פייסבוק, הינה מוצר ממכר. היא מוגשת ובנויה בתצורה כזו אשר כמו תיצור מסגרת מגוונת ועשירה של אינטראקציות, מידע, תקשורת ותחלופה מהירה של כל אלו, על מנת למשוך ולעודד את המשתמשים לצרוך עוד ועוד דרכה ובה. כאן לא מדובר במגזין אינטרנטי עם מידע מתעדכן מפעם לפעם, מאחר והממד התקשורתי (באמצעות אינטראקציות שונות) מהווה כמו אלטר אגו, כמו אישיות וירטואלית שלך, אשר מאפשר לך להיות אתה אבל גם לא בדיוק מי שאתה – בו זמנית.

אפשר לזהות התמכרות לפייסבוק בדרכים שונות, למשל –

  • שימוש של שעות ארוכות ובלתי נגמרות בפייסבוק
  • דחף פנימי שרוצה עוד ועוד זמן על פייסבוק
  • מחשבות על הפייסבוק שאינן חדלות
  • התחושה שפייסבוק מהווה מקום "אחר", מוגן ובטוח יותר, תחליף לחיים מחוץ לפייסבוק
  • ניסיון או רצון אמתי להפסיק להשתמש כל כך הרבה בפייסבוק אשר פשוט לא מצליחים לעשות בפועל
  • השפעות שליליות (בעינך או בעיני הסביבה) של השימש בפייסבוק על העבודה, משימות ביום-יום, וכדומה

אך ישנה שונות בין אנשים שונים. עיקר הזיהוי של ההתמכרות הינו בתחושה האישית ובפער בינה לבין הסביבה. כאשר אתה יודע שאתה לא מצליח להפסיק, וזה גוזל ממך נתח משמעותי מחייך, ובעיקר – ישנו סבל. אך מה שמשותף לכל אלו הינו דבר אחד, והוא בדיוק שם, בראש, בידיעה, במחשבה – שם נעשה התהליך שמחזיר אותך פעם אחר פעם אל הפייסבוק.

הבעיה בחיים – ההתמכרות במחשבה

רוב בעיות ההתמכרות, במיוחד כאשר מדובר בחומרים אשר אין בהם מעורבות של התמכרות או תלות פיזיולוגית, הינה קוגניטיבית. זאת אומרת שאתה מכור במחשבה, בתחושה, בהרגשה – אבל זה מתחיל שם בראש.

הרי בעצם מה מושיב אותנו שוב ושוב, שעות על גבי שעות, מול מסך המחשב והפייסבוק? שום דבר לא מכריח אותנו באמת, אפילו אם זה מרגיש כך. מה שגורם להתמכרות הזו מתחיל שם בראש, בתהליכי המחשבה, בתפיסה הקוגניטיבית של מהו הפייסבוק עבורך.

אם הבעיה היא עניין קוגניטיבי, זאת אומרת – אם למעשה מה שמושך אותך למחשב והפייסבוק זה עניין של תפיסה, של מחשבה, אז למעשה צריך לעבוד עם הקוגניציה. לעשות שינוי תפיסתי. לקבל החלטה, ולדבוק בה באופן מלא – במעשה כמו גם במחשבה. במקום הזה, רוב תהליכי הגמילה נופלים.

גמילה מהתמכרות לפייסבוק על פי שיטת איילת בן ארי

תהליך הגמילה מתחיל בקבלת החלטה והבנה של מהי בדיוק אותה ההחלטה שאני מקבל. במילים אחרות, זה לא רק להגיד במילים ובפה – "אני מפסיק", זה גם להבין את ההשלכות של כך, ולקבל מבחינה תפיסתית את המשמעות של קבלת ההחלטה הזו.

השיטה המהפכנית של איילת בן ארי מתמקדת בראש ובראשונה בתהליך קבלת ההחלטה. להביא אותך ליכולת לקבל את ההחלטה להיגמל, להבין את משמעות ההחלטה הזו, ולתפוס באופן מלא ככל הניתן את ההשלכות של הגמילה על חייך. אחרי הכול, בלי זה – האם זו באמת החלטה? או אימפולס רגעי שהגיע ועוד רגע יכול גם להתחלף?

החלטה אינה אימפולס, החלטה היא תהליך. החלטה הינו תהליך קוגניטיבי מורכב עם השלכות מהותיות על החיים. ומרגע שקיבלת את ההחלטה להיגמל, לשנות את חייך, עכשיו מתחילה העבודה התפיסתית על כיצד להפוך זאת לעניין יציב, שאינו משתנה ומתהפך עם מצב הרוח. לשם כך אנחנו עובדים עם ההתנגדויות, האמונות המגבילות ומנגנוני ההגנה שבתוך נפשנו – אשר פעמים רבות גם מפריעים לנו לקבל את ההחלטה ולדבוק בה.

בניית היציבות של ההחלטה הינה עניין מורכב לא פחות מקבלת ההחלטה עצמה. אבל הרשו לי לגלות לכם סוד… זה אפשרי! זה לא קל, זה לא פשוט, אבל זה ניתן ליישום! וכשמצליחים לעשות זאת, כשבאמת מחליטים ומקבלים את ההחלטה להיגמל, זה עובד.

אז עזבו הכול, ובואו לקבל פרטים נוספים על השיטה המהפכנית של איילת בן ארי לגמילה מפייסבוק והמדיה החברתית. כל שצריך לעשות הוא להשאיר את פרטיכם בלשונית צור קשר, ואחד מנציגינו הבקיאים בשיטה יחזור בהקדם האפשרי ויזמין אותך לפגישת היכרות.

מקורות מידע:

Lifewire, “How to Kick a Facebook Addiction”

TechAddiction, “Facebook Addiction Disorder”

NCBI, “Facebook Addiction: Onset Predictors”

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!