גמילה מקפה – קפאין ממכר! גלו איך אפשר להיגמל לפי שיטת איילת בן ארי

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אתם יודעים שזה לא טוב לכם, אתם יודעים שזה פוגע בכם, אתם יודעים שזה עושה לכם רע – אבל אתם פשוט לא מצליחים להפסיק עם זה. לתופעה הזו יש שם, והוא לא קל או נעים להגייה – התמכרות.

קפה וקפאין הינם חומרים אשר בפני עצמם אינם מאוד ממכרים. עם זאת, הם בהחלט יכולים להיות אובייקט התמכרות של אדם.

משמעות צריכה עודפת של קפאין

צריכה עודפת של קפה היא אחד הדברים הנפוצים ביותר. אבל צריכה עודפת היא לא בהכרח התמכרות. בעוד בשני המקרים נראה השפעות שונות על הגוף – עוררות מוגברת עד עצבנות, לחץ דם גבוה, וכדומה – התמכרות היא הרבה יותר מסך השפעות פיזיות. התמכרות היא גם השפעה נפשית, פנימית, אשר מפעילה אותנו בראש ובראשונה למעלה – בראש.

מבחינה נוירולוגית, הקפאין ממריץ ומגרה את מערכת העצבים. צריכה תדירה של קפה יכולה להוביל לתלות קלה בקפה, במיוחד מבחינת התחושה הזו ש"צריך" את זה בכדי להתעורר, לתפקד, להשיב ערנות, וכדומה. אך אין זה ממש כך בפועל, ורוב הפעמים מספיק גם פרי או הליכה מרעננת כדי להשיב לעצמנו את הכוח והערנות.

כך או כך, התמכרות היא הרבה מעבר לתחושת הצורך הקטנה הזו. התמכרות היא מצב בו הצריכה הופכת לתלות של ממש, עם תחושות עזות, מחשבות בלתי פוסקות על הקפה הבא, על הכוס שמחכה לכם, תחושת סיפוק שכמו אין לה תחליף, וגם הבנה מסוימת שההתנהגות הזו פוגעת בכם, אולי אפילו הניסיון להפסיק – אבל מבלי להצליח. זה שולט בכם, אולי בלי מחשבה בכלל, רק עוד כוס קפה אחת.

התמכרות לקפה וקפאין יכולה להוביל לתופעות בריאותיות קשות: אינסומניה, לחץ דם, כאבי ראש, בחילות, עוררות יתר, וכדומה. היא גם יכולה להוביל לקשיים רגשיים, קוגניטיביים, ירידה בתפקוד, תחושת תשישות בין צריכה לצריכה, ועוד. בין השאר גם יכולות להתלוות לכך תחושות האשם שהזכרנו, עצבנות עד אגרסיביות, וקשת שלמה של מחשבות טורדניות הסבות סביב נושא הקפה.

השיטה המהפכנית של איילת בן ארי לגמילה מקפה

תאמינו או לא, אבל גם מקפה אפשר להיגמל. זה אפשרי, זה לא פשוט ולפעמים גם לא נעים – אבל זה אפשרי!

החיים שלכם יכולים להראות אחרת לחלוטין, וגם אתם יכולים להחזיר את השליטה לידיים שלכם. אל תטעו – יש לכם את הכוח לשלוט בהחלטות שלכם, ולבחור להמשיך לצרוך קפה זו החלטה לכל דבר ועניין. אם זו החלטה, זה אומר שאפשר להחליט אחרת.

להחליט אחרת זה לא עניין פשוט, במיוחד כאשר איננו מאמינים שאפשרות כזו קיימת עבורנו. להחליט אחרת זה יכול להיות מפחיד, מרתיע, אולי אפילו נשמע מגוחך. אם היינו יכולים להחליט אחרת, היינו עושים זאת מזמן! זה אחד התירוצים הנפוצים ביותר להמשיך ולשתות קפה, להמשיך בהתמכרות. זה גם תירוץ שהוא פשוט לא נכון.

לקבל החלטה, באמת לקבל החלטה – יכול להיות אחד הדברים הקשים ביותר. בתורת מנהל העסקים הקדישו תחום שלם (!) לנושא של קבלת החלטות, כיצד לקבל החלטות, כיצד להתמיד בקבלת החלטות, ומה קורה כאשר לא מחליטים. הקושי בקבלת החלטות מלווה אותנו בדרכים שונות, ובוודאי כאשר מדובר בתחום הקוגניטיבי.

התמכרות היא תוצר של סדרת החלטות, והמשך הצריכה זו החלטה לכל דבר. זה אומר שתהליך הגמילה עוסק בראש ובראשונה בעניין קוגניטיבי, בעניין תפיסתי. שינוי התפיסה יכול להוביל לשינוי החלטה, וכך גם לשינוי באורח החיים, ולבסוף בגמילה יציבה ומוצלחת. זה אפשרי וישים, וזה מתחיל שם – בראש שלנו.

גם אתם יכולים להיגמל מקפה ולהשיב את כוח הבחירה אל חייכם. לקבלת פרטים נוספים על השיטה המהפכנית של איילת בן ארי, וכיצד גם אתם יכולים להיגמל בהצלחה – השאירו פרטיכם בלשונית צור קשר ונחזור אליכם בהקדם לקביעת פגישת היכרות.

מקורות מידע:

WebMD, “Caffeine Myths and Facts”

Very Well Mind, “An Overview of Caffeine Addiction”

abc News, “Coffee addiction and why it could be worth shrinking your caffeine habit”

 

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!