מחקר מצא: די בסיגריה אחת ביום כדי להעלות את הסיכוי לשבץ

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ידוע כי עישון מעלה את הסיכון למחלות שונות. אסטמה, מחלות ריאה, סרטן, כל אלה יופיעו בקרב מעשנים בתדירות גבוהה יותרמחקר מצא: די בסיגריה אחת ביום כדי להעלות את הסיכוי לשבץ לעומת לא מעשנים. גם שבץ מוחי פוגע יותר במעשנים לעומת לא מעשנים. אבל כמה באמת צריך לעשן בכדי להיות חשופים לסיכון לשבץ? אם חשבתם שרק מי שמעשן כמה קופסאות ביום או לפחות קופסת סיגריות ביום מעלה מהותית את הסיכוי לשבץ, כדאי לחשב מסלול מחדש.

על פי ראיות שהוצגו לאחרונה, מסתבר שצריך לעשן מעט, אפילו מעט מאוד, כדי להקפיץ את הסיכון למחלות לב, לנזק לכלי הדם וגם – לשבץ. מחקר עדכני חושף ראיות לכך שאפילו עישון של סיגריה אחת ביום עלולה להביא לסיכון מוגבר לשבץ מוחי. ועוד דבר מעלה המחקר. אם בקרב גברים סיגריה אחת ביום מזיקה מאוד, בקרב נשים, מבחינת הסיכון לשבץ מוחי, סיגריה אחת משפיעה אפילו באופן הרבה יותר משמעותי. אספנו את הנתונים והרי הם לפניכם.

יותר סיגריות ביום מעלות את הסיכון לשבץ באופן משמעותי

שבץ מוחי מוביל למקרי מוות או נכות רבים מדי שנה. זה ידוע ממחקרים רבים שנערכו בארץ ובעולם יותר מחצי מאה. שבץ כתוצאה מעישון פוגע ברקמות מוח וללא טיפול מהיר מאוד, הנזק גדל ועלול להסתיים במות החולה. מחקר מקיף ביקש לעשות סדר בנתונים מהרבה מחקרים קודמים ואחת ממסקנותיו שופכת אור חדש. על פי המחקר, שהקיף 100 מחקרים קודמים ומעל 300 אלף נבדקים, על כל 5 סיגריות נוספות עולה הסיכון לשבץ בעוד 12 אחוזים. בנוסף, נמצא כי אנשים שנחשפו לעישון פסיבי במידה רבה נמצאו בסיכון מוגבר לשבץ בקרוב ל-50 אחוזים. ניתוח תוצאות מחקרים רבים מגלה כי עישון מעלה את הסיכון לשבץ פי שניים עד פי 6 ביחס ללא מעשנים.

הסיכון? כבר מהסיגריה הראשונה!

העישון משפיע לא רק על תפקוד הריאות אלא גם על הדם ועל מחלות בכלי הדם. עישון, לרבות עישון פסיבי, מעלים את רמת הטסיות בדם, עישון עלול לגרום לכולסטרול גבוה יותר וירידה בכמות הכולסטרול הטוב. פגיעה בעורקים מסבירה גם היא כיצד עולה הסיכון לשבץ והיווצרות קריש דם במוח. העישון מעלה את הסיכון כתוצאה ממפרצת או דימום מוחי. העורקים נחלשים וחשופים יותר לקריעה. אך רק לאחרונה נמצא כי הסיכון המוגבר לשבץ מתחיל כבר מן הסיגריה הראשונה (והיחידה) ביום.

"נו, באמת כמה נזק יכולה כבר לגרום סיגריה תמימה אחת?" מחקר בריטי שופך אור

מחקר בריטי אסף נתונים מדעיים מעשרות השנים האחרונות. מטרת החוקרים הייתה לבדוק כמה סיגריות גורמות להגדלה משמעותית של הסיכון למחלות לב ולשבץ. הם החליטו להפנות תשומת לב לא רק למעשנים כבדים או בינוניים אלא גם לאנשים שמעשנים מעט מאוד, כך שלכאורה מצבם הבריאותי צריך להיות טוב למדי.

החוקרים עצמם הופתעו מכך שאפילו אנשים שמעשנים סיגריה אחת ביום ולא יותר חשופים לסיכוי גבוה מאוד לשבץ. הרבה יותר לעומת אלה שלא מעשנים כלל. אם גם אתם חשבתם שהנזק בסיגריה אחת ליום מינורי, שימו לב לממצא הבא. סיגריה אחת, לא יותר, מעלה את הסיכון למחלות לב בחמישים אחוז לעומת אפס סיגריות ביום. בגברים, הסבירות לשבץ עולה ב-25 אחוזים. בקרב נשים שמעשנות סיגריה יחידה, הסבירות לשבץ עולה בקרוב ל-60 אחוזים (!) ביחס לאישה שלא מעשנת כלל.
כלומר, הסיקו החוקרים, לא מספיק לשאוף לצמצם את כמות הסיגריות. על מנת לצמצם מאוד את הסיכון למחלות לב ולשבץ ולחיות בריא, כדאי להיגמל מעישון באופן מלא ומוחלט.

מקורות:
https://journals.lww.com/md-journal/fulltext/2019/03220/the_relationship_between_smoking_and_stroke__a.22.aspx#:~:text=Smokers%20had%20an%20increased%20risk%20of%20overall%20stroke%20compared%20with,%E2%80%931.81)%20for%20former%20smokers.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928253/

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!