האם אנשים מעשנים סובלים יותר מדיכאון בהשוואה לאנשים שאינם מעשנים? מחקר בדק

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

עישון איננו דבר בריא וקשה למצוא מישהו שיחלוק על כך. אף אחד לא יטען כיום כי עישון טוב לנו, שהוא משפר את תפקוד מערכתהאם אנשים מעשנים סובלים יותר מדיכאון בהשוואה לאנשים שאינם מעשנים? מחקר בדק החיסון או שהוא עדיף על ארוחת בריאות ופעילות גופנית. אולם שימו לב לעובדה מעניינת: בדרך כלל, מייחסים את ההשפעה השלילית של העישון על הבריאות הפיזית.אך מה לגבי הבריאות הנפשית? האם ידוע מהי משמעות שאיפת העשן עליה? חוקרים ביקשו לבדוק לאחרונה האם לעישון ישנה השפעה נפשית ניכרת, על מדדים כגון דיכאון ופגיעה ביחסים בין אישיים כתוצאה מכך. התוצאות מפתיעות ואפילו דרמטיות.

מעגל אינסופי: סיגריות גורמות לדיכאון או שדיכאון מוביל אנשים לעשן?

אנשים שנוהגים לעשן באופן קבוע טוענים שהסיגריות הן בעלות אפקט מרגיע. עובדה היא שמעשן שמנסה להיגמל נתקף פתאום תחושות לא נעימות, עצבנות, רגזנות, שינויים בתיאבון ועוד תסמיני גמילה. לכן, כל חוקר רציני שרוצה לבדוק האם העישון גורם לדיכאון חייב לבדוק שלא מתקיים קשר הפוך. כלומר, חשוב לשלול את האפשרות כי העישון הוא תוצאה של דיכאון ולא הסיבה. מחקרים שבדקו את השאלה הזאת בעת האחרונה שפכו אור בדיוק על נקודה זאת. העישון, כך נמצא, מעלה את הסיכוי לדיכאון בצורה יותר משמעותית מאשר להפך. ישנם אנשים שנמשכים לסיגריות מלכתחילה בשל חרדה או דיכאון אבל זה לא המצב הרווח. המצב ההפוך הוא יותר נפוץ ויותר ראוי לציון.

עד כמה העישון נחשב למחולל דיכאוןעד כמה העישון נחשב למחולל דיכאון?

כמה מחקרים נדרשו לסוגיה הבאה: ראשית, לבדוק שאכן אנשים מעשנים סובלים יותר מדיכאון. שנית, עד כמה בעצם עולה הסיכוי לסבול מדיכאון בגלל הסיגריות. חוקרים מבריטניה, מישראל וממדינות נוספות מצאו כי העישון מעלה פי שניים ואפילו פי שלושה את הסיכוי לסבול מדיכאון משמעותי. לא מדובר אך ורק על תחושה ירודה מעת לעת, שכל אחד חשוף לה. מדובר בסיכוי לסבול מתקופה ממושכת, מהותית, של ירידה במצב רוח, הסתגרות יתירה, אובדן של קשרים עם אנשים אחרים, רגזנות, עצבנות, שינויים בהרגלי השינה ועוד.

חשוב להדגיש כי החוקרים במחקר ניטרלו גורמים אחרים שעלולים לפגוע ברווחה הנפשית. מחקר גדול שכלל אלפים רבים של אנשים, מהם שליש מעשנים כיום או בעבר, העלה עובדות חשובות. כך למשל התייחסו החוקרים להשפעות אחרות כגון פעילות גופנית קבועה, תזונה, בריאות כללית. בהתייחס לכל הדברים הללו גם יחד, נמצא שבצורה מאוד ברורה, אנשים מעשנים יותר חשופים לדיכאון ולחוויות נפשיות שליליות אחרות.

כיצד גמילה משפיעה על מעשנים הסובלים מדיכאון?

לכאורה ניתן להניח שאנשים יתקשו להיגמל מסיגריות, בגלל השפעה נפשית בלתי מבוטלת. זה אומנם קיים, אבל המצב ההפוך הרבה יותר משמעותי. בשאלונים שחילקו לאנשים שמעשנים כיום או בעבר התברר עד כמה הגמילה בעלת השפעה. אמנם תוך כדי הגמילה עשויים לחוות אי אילו תחושות לא נעימות, אבל בסופו של דבר זה משתלם וכדאי. לאחר הפסקת העישון, תחושת הרווחה הנפשית משתפרת במידה מרשימה. זה עד כדי כך עוצמתי, עד שזה אפילו חזק יותר לעומת ההשפעה המרגיעה של תרופות מרשם לטיפול בחרדה ובדיכאון.

חשוב לציין כי אמנם לא הרבה מחקרים עסקו בקשר בין עישון לבין דיכאון, אבל הממצאים שנאספו מגיעים מכל העולם. עד כה, נתונים שתומכים במחקר מגיעים מהרבה מדינות בעולם המערבי. הדבר נבדק במדינות שונות כדוגמת בריטניה, מזרח אירופה, מערב אירופה ועוד. ככל הנראה, זוהי תופעה כלל עולמית. זוהי סיבה נוספת לעשות מאמץ להימנע מעישון. זו גם סיבה לא פחות טובה לעשות יותר על מנת להימנע מעישון פסיבי שנמצא כמזיק לא פחות.

מקורות:
https://www.nhs.uk/live-well/quit-smoking/stopping-smoking-mental-health-benefits/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/327449

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!