קנאביס רפואי – האם זה ממכר?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות לקנאביסמחצית מהאנשים המקבלים טיפול הכרוך בצריכת מריחואנה רפואית, הם מתחת לגיל 25. ומחקרים רבים מראים כי למרות סגולות הריפוי שלה, היא אכן חומר ממכר. תסמיני ההתמכרות למריחואנה רפואית זהים לתסמיני ההתמכרות לכל חומר ממכר אחר, וכוללים דפוס שלילי של שימוש, שאינו תואם את ההנחיות הרפואיות, ומתבטא בהחמרה משמעותית של הבעיות הרפואיות או הסבל.

תסמיני התמכרות למריחואנה רפואית

התסמינים כוללים:
סובלנות – המתבטאת בירידת השפעות המריחואנה לאורך הזמן, או הצורך בהגדלת הכמות המשמשת להשגת ההשפעה הרצויה.
נסיגה – תסמינים אופייניים המתרחשים כאשר השימוש במריחואנה נמנע למשך מספר ימים.
כמיהה – צורך מתמיד להשתמש במריחואנה, ובעיות שליטה בשימוש.
פגיעה בחיים החברתיים – ירידה משמעותית בעיסוקים או פעילויות חברתיות, חינוכיות ופנאי, או נטישה כוללת שלהם, כתוצאה מהשימוש במריחואנה.
המשך השימוש למרות הסיכון – למרות ההשפעות הפיסיות או הפסיכולוגיות המתמשכות או חוזרות ונשנות, אדם אינו מפסיק להשתמש במריחואנה הרפואית,
תסמיני הגמילה זהים לתסמיני הגמילה מחומרים ממכרים אחרים, במיוחד תרופות וטבק. תסמינים אלו מתחילים בדרך כלל כיומיים לאחר השימוש האחרון במריחואנה, וכוללים עצבנות, כעס, דיכאון, נדודי שינה, תשוקה לסם, וירידה בתיאבון.

תסמינים אלו מפריעים לניסיונות להיגמל ולהפסיק את השימוש המופרז במריחואנה הרפואית ועלולים להוביל לשימוש מוגבר גם בסמים אחרים על מנת לחוות את ההקלה. תסמיני הגמילה נוטים להגיע לשיאם בתוך ארבעה עד שישה ימים ונמשכים בין שבוע לשלושה שבועות.

טיפול בהתמכרות למריחואנה רפואית

רוב האנשים הסובלים מהתמכרות למריחואנה רפואית, מטופלים במסגרת אשפוז. תכנית הטיפול היא מורכבת ויעילה וזהה לטיפול בהתמכרות לחומרים ממכרים אחרים כגון סמים שאינם חוקיים דוגמת קוקאין או הרואין.
טיפולים התנהגותיים, כגון טיפול לשיפור המוטיבציה (MET), טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT), וטיפול חירום (CM) כמו גם טיפולים משפחתיים, יעילים לתהליך גמילה מהתמכרות למריחואנה רפואית.

טיפולים לשיפור המוטיבציה מיועדים להפחתת ההתנגדות לשימוש לרעה במריחואנה, ומניעת הישנות הצורך המוגזם להשתמש בה. התערבות זו מיועדת אף להניע את המטופל לשינוי הדרוש. טיפול קוגנטיבי התנהגותי מלמד את המטופל להבין כיצד ההתמכרות מפחיתה את השפעות הריפוי ומסייעת לו להבין כיצד לשוב להרגלי צריכה הולמים.

המטופל נוכח לדעת כיצד הבעיות הבריאותיות מהן הוא סובל אינן משתפרות כתוצאה מההתמכרות והבנה זו מסייעת לו להפסיק את השימוש המוגזם. הוא לומד את השיטות להימנע מההתמכרות ולטפל בבעיות אחרות אשר עשויות למנוע ממנו תהליך מוצלח של גמילה. טיפול חירום בדרך כלל ניתן למכורים החווים תסמינים בריאותיים חמורים כתוצאה משימוש מוגזם לאורך זמן. כל הטיפולים מחייבים את השתתפות המטופל בגישה חיובית.

למרות שלא קיימת עדיין תרופה שהוכחה ביעילותה לטיפול ברור בהפרעות ההתמכרות למריחואנה רפואית, מחקרים מראים כי תרופות נוגדות דיכאון כגון פרוזאק מסייעות לחלק מהאנשים להתמודד עם תהליך הגמילה ולמנוע הישנות. תרופות לבליעה כגון דרונאבינול מסייעות בהקלת תסמיני הגמילה. גישות טיפוליות מוצלחות לטיפול בהתמכרות כוללות גם טיפולים לפיתוח מיומנויות התמודדות.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!