הקורונה היא קריאת השכמה למעשנים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

את ההשלכות של משבר הקורונה כולנו עדיין חווים, כשממש לא ברור עדיין מתי – ואם בכלל – יהיה אפשר להפוך את הנגיף לנחלתהקורונה היא קריאת השכמה למעשנים העבר. הממצאים שהצטברו מכל רחבי העולם והמחקרים שנערכו מראים שרמת הסיכון לסבול מתסמינים חמורים של קורונה, ואף להיות בסכנת חיים מוחשית, עולה ככל שהאדם סובל ממחלות רקע (על אחת כמה וכמה כאשר אותו אדם הוא מבוגר).

אם היו חסרות לכם סיבות להפסיק לעשן או לעשות את כל המאמצים להיגמל, במקרה בו אתם כבר מעשנים, הקורונה באה והדגישה ביתר שאת עד כמה העישון עלול להיות מאוחר. אז מה הקשר בין קורונה לבין עישון? ומה מעשנים יכולים לעשות כדי להקטין את הסיכון עבורם?

האם עישון סיגריות מגביר את סיכוני הקורונה?

העובדות מראות שעישון מגדיל משמעותית את הסיכון לסבול מתסמיני הקורונה ביתר שאת. כשמתבוננים בתהליכים המתרחשים בגוף בזמן העישון וכתוצאה ממנו, אפשר להבין מדוע. שאיפה של עשן או אידוי סיגריות אלקטרוניות עלולות בין השאר ליצור תגובה דלקתית בגוף, להביא לפגיעה משמעותית במערכת הנשימה של האדם, להחליש את המערכת החיסונית שלו ולגרום לנזק משמעותי לריאות, שהן כידוע נפגעות מרכזיות מנגיף הקורונה. עובדה זו הופכת את המעשנים להיות קבוצת סיכון מרכזית לחוות קורונה בצורה משמעותית, על כל הסיכונים המשתמעים מכך. הרי ידוע שירידה בתפקוד הריאות, מחלת ריאות חסימתית ופעילות לקויה של המערכת החיסונית הם מגורמי הסיכון העיקריים לקורונה, גורמים שעלולים להפוך למציאות מוחשית עבור הרבה מאוד מעשנים.

יש לציין שכמו נושאים אחרים הנוגעים לנגיף הקורונה, גם במקרה של הקשר בין הנגיף לבין העישון תוכלו למצוא דעות מנוגדות – אולם אלו הן דעות נדירות בשיח הרפואי הקיים. כך למשל מחקר ישראלי מעניין הראה שאנשים המעשנים סיגריות נמצאים דווקא בסיכון מוקטן לחלות בקורונה ולחוות את המחלה בצורה משמעותית.

עם זאת, נכון לנקודת הזמן הנוכחית מדובר במחקר בודד, שלא עמד בפני ביקורת עמיתים (כבר כעת ברור שיש בו בעיות לא פשוטות בשיטת המחקר ובאיסוף הממצאים) ושלא זכה לפרסום במגזין רפואי נחשב עד כה. לכן, כל שנותר לנו לעשות הוא ליישר קו עם הגישה השגורה המסבירה שעבור המעשנים, הסיכון מנגיף הקורונה גבוה שבעתיים.

אז אפשר לעשות?

כפי שציינו קודם לכן, אפשר למצוא אלף ואחת סיבות להפסיק לעשן – ורצוי שעה אחת קודם. הנזק הבלתי הפיך לריאות, סכנת הסרטן המוחשית והתחלואה הנלווית אמורים לשכנע אנשים לחדול מעישון, אלא שמדובר במשימה מורכבת שנראית עבור רבים בלתי אפשרית. מנגנון ההתמכרות של הגוף לניקוטין או לעישון הוא מורכב להתמודדות, כאשר מדובר בעולם שקל מאוד להיכנס ממנו אבל קשה לצאת.

הצעד הנכון הוא להתבונן במשבר הקורונה הנוכחי כנקודה אפשרית לשינוי, כ"קריאת ההשכמה" אותה הייתם צריכים לקבל כבר מזמן. כולנו התרגלנו לאורח חיים שונה בחודשים האחרונים, והשינויים האלה יכולים בהחלט לכלול הפסקה של העישון, הירשמות למסגרת גמילה וכן הלאה.

צריך לזכור שיש דרכים אחרות לקבל את התמורות החיוביות שאנשים מייחסים לעישון. שיפור מצב הרוח – צורך מרכזי מאוד בעישון – יכול להיות מושג למשל דרך פעילות גופנית מותאמת אישית לאדם. יש כיום דרכים מגוונות להפחתת מתחים ולהתמודדות עם סטרס, כשאת חלק מהשיטות האלה תוכלו ללמוד או לתרגל אפילו דרך האינטרנט (בין אם במסגרת של סרטון יוטיוב, שיעור זום פרטי או מדריך מפורט).

לקריאה נוספת:
Smoking and COVID-19 – World Health Organization
Covid 19 and Smoking: Frequently Asked Questions

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!