נזקי העישון לבריאות המשפחה

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כשאנשים מעשנים, הם אינם מזיקים לבריאותם בלבד. בריאות המשפחה נפגעת אף היא.

העישון עלול לפגוע בבני המשפחה באמצעות נשימת עישון פסיבי, הנובע משאיפת ונשימת העשן בבית והעישון העקיף שנובע הכפוי.

עישון עקיף עלול להזיק פי ארבע מעישון רגיל. בני המשפחה שבוחרים שלא לעשן, אך כפופים להשפעות השליליות של העישון הפסיבי, ולא מרצון, סובלים מנזקים בריאותיים משמעותיים רבים בעתיד.

עשן ועישון פסיבי

על פי דו"ח משנת 2011 של איגוד הריאות האמריקני, העישון הפסיבי הוא הגורם העיקרי למקרי מוות כתוצאה מסרטן ריאות מידי שנה, ואחראי לאלפי מקרי מוות הקשורים למחלות לב, כלי דם ואסטמה.

נתונים מתוך סקר בריאות ותזונה לאומי שנערך בין השנים 2007 ל-2008, מראים כי למעלה מארבעים אחוזים מהמעשנים הפסיביים בגילאי שלוש ומעלה, נמצאו עם רמות ניקוטין בדם, מה שמעיד על חומרת העישון הפסיבי במיוחד בקרב תינוקות. מספר זה עולה ל-54% בקרב ילדים בגילאי שלוש עד 11, שחיים עם הורים מעשנים.

הורים מעשנים משפיעים באופן ישיר על בריאות ילדיהם. עישון בהריון משפיע על משקל לידה נמוך, ונשים הרות שמעשנות, נמצאות בסיכון גבוה יותר להפלה, בהשוואה לנשים שאינן מעשנות, ותינוקותיהן נולדים לעיתים קרובות יותר עם נכויות התפתחותיות. למרות הסיכונים, דו"ח איגוד הריאות האמריקני מדווח כי עשרה אחוזים מהנשים ההרות עישנו בשנת 2008.

הנזקים המשפחתיים

כשאדם מעשן, הוא מציב את עצמו בסיכון למחלות ואף למוות, הבריאות שלו מתרופפת ומשפיעה אף על המשפחה, מבחינה רגשית ומבחינה כלכלית. מחקרים מוכיחים כי מחצית מכל המעשנים ימותו כתוצאה מעישון, ו-8.6 מיליון מעשנים יפתחו ברונכיטיס כרוני, נפחת ומחלות לב וכלי דם, כתוצאה ישירה מהרגל שלילי זה.

גברים מעשנים הם בעלי סיכונים משמעותיים יותר לפתח סרטן ריאות, בהשוואה לגברים שאינם מעשנים. גם נשים מעשנות נמצאות בסיכון זה, אך באחוזים מופחתים (אך משמעותיים ומסוכנים לא פחות!). חשוב שהורים יציבו דוגמה טובה לילדיהם, והתמכרות לעישון אינה מתקבלת על הדעת בסביבת ילדים.

אם אדם אינו מסוגל להפסיק לעשן, עליו להפחית את הסיכונים הבריאותיים של בני משפחתו כתוצאה מעישון פסיבי, באמצעות איסור על עישון בבית ובמכונית. צעדים אלו יסייעו לבני המשפה ויעודדו אף הפסקת עישון. לאחר העישון, יש לשטוף את הידיים ולהחליף בגדים לפני הטיפול בילדים.

יש להימנע מביקורים עם ילדים במקומות ציבוריים בהם מותר לעשן ולוודא כי הגנים ובתי הספר בהם לומדים הילדים מוגדרים כאזורים ללא עישון. זה מקובל לחלוטין לעמוד על כך כי אחרים לא יעשנו ליד בני המשפחה, בשל הסיכונים הבריאותיים של עישון פסיבי.

במקרים רבים, כשאחד מבני המשפחה מחליט להפסיק לעשן, הוא משמש בכך דוגמה טובה לבני משפחה אחרים שמעשנים, והם מתחילים את תהליך הגמילה בעקבותיו.

השפעות חברתיות

האיסורים וההגבלים ההולכים וגוברים על מעשנים, משנים לטובה את המצב, ולו במעט. כל אדם שמפסיק לעשן, גם אם בתחילה זה רק כתוצאה מחוסר יכולת לעשן במקומות ציבוריים רבים, משפר בכך את מצב הסביבה הקרובה.

השינוי מתחיל במרפאות משפחתיות, בהם ניתן למצוא עלונים, הסברים וממצאי מחקרים המתעדים את נזקי העישון בכלל ונזקי העישון הפסיבי בפרט. זהו מעגל ההולך ונפרץ ואנשים רבים מפתחים יותר ויותר מודעות לבריאות גופם ומחליטים להפסיק לעשן.

קראו עוד: עישון וסיכון לסרטן

אולי יעניין אותך גם:

מחקר מצא: די בסיגריה אחת ביום כדי להעלות את הסיכוי לשבץ

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!