כיצד עישון גורם לשבץ?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

עישון ושבץעישון סיגריות נחשב לגורם סיכון משמעותי ביותר לשבץ מוחי, ויכול להכפיל את הסיכון לפתח שבץ במהלך החיים.

עישון סיגריות תורם רבות לתהליך טרשת העורקים, אשר נחשב למשמעותי ביותר במהלך התפתחות השבץ המוחי, והפסקת העישון מפחיתה את התהליכים המדוברים ויכולה למנוע אירועים מוחיים בעתיד. שבץ מוחי גורם לתסמינים אופייניים הכוללים חולשת שרירים בצד אחד של הגוף, הפרעות בדיבור, הפרעות בראיה, בלבול וירידה במצב ההכרה.

מכיוון ששבץ מוחי גורם לפגיעה מוחית קשה ובלתי הפיכה, אנשים רבים סובלים מנכות כלשהי אחרי שבץ מוחי, המותירה אותם מוגבלים וסיעודיים. שבץ מוחי הוא אחת המחלות הקשות והמגבילות ביותר, ומכיוון שהפסקת עישון תורמת רבות למניעת התפתחות השבץ, מומלץ מאוד לפנות לתכנית גמילה מסודרת ולהפסיק עם עישון הסיגריות.

איך נגרם שבץ מוחי?

שבץ מוחי מופיע כאשר נגרמת פגיעה לאספקת הדם לחלקים שונים במוח. השבץ המוחי יכול להיווצר על רקע חסימה של כלי דם או דימום מוחי, אשר בסופו של דבר גורמים להפרעה קשה לאספקת חמצן ונוטריינטים למוח. כתוצאה מהשבץ, מתחילים להופיע תסמינים נוירולוגיים אשר קשורים לאזור המוחי הפגוע, ובמקרים רבים תסמינים אלה נותרים במשך זמן רב וגורמים לנכות קשה.

הגורם העיקרי והחשוב ביותר לשבץ מוחי הוא טרשת העורקים – תהליך המתפתח לאורך שנים רבות ובו דופן כלי הדם מתכסה בשכבה שומנית הקרויה "הפלאק הטרשתי".

טרשת העורקים גורמת להיצרות כלי הדם, מפריעה לזרימת הדם ויכולה במקרים מסויימים לגרום ליצירת קרישי דם אשר יכולים לחסום עורקים, ובין היתר לגרום לשבץ מוחי.

מדוע עישון גורם לשבץ מוחי?

עישון סיגריות תורם רבות להתפתחות טרשת העורקים, ונחשב לגורם סיכון משמעותי לשבץ מוחי. עישון תורם להתפתחות הטרשת במספר דרכים:

  • העלאת לחץ הדם ורמת הכולסטרול – עישון גורם לעליה בלחץ הדם, ולשינויים בערכי הכולסטרול ושומני הדם. שינויים אלה נחשבים בעצמם לגורמי סיכון לשבץ מוחי, וכאשר משלבים אותם עם העישון הסיכון לפתח שבץ עולה בצורה משמעותית.
  • גרימת שינויים בכלי דם – הניקוטין ושאר הרעלים המגיעים אל גופנו מהסיגריות גורמים לשינויים בכלי הדם ובעיקר לעיבוי הדופן והגברת טרשת העורקים. העישון גורם לפגיעה בתאים המצפים את כלי הדם, מקטין את רוחב העורקים ופוגע בזרימת הדם בגוף, ובכך משפיע בצורה משמעותית על הסיכון לפתח שבץ מוחי.
  • הגדלת הקרישיות – עישון סיגריות מגביר את קרישיות הדם, וגורם למצב אשר יכול לעורר הופעת קרישי דם. כאשר הפלאק הטרשתי אינו יציב, הוא עלול לגרום להתפתחות קרישי דם אשר גורמים לחסימת העורקים, ולשבץ מוחי.

ניתן לראות שעישון גורם לשבץ מוחי על ידי מספר מנגנונים, אשר משתלבים למנגנון ההופעה של שבץ מוחי, בו טרשת העורקים גורמת לחסימת כלי דם על ידי קריש דם. ככל שמעשנים יותר סיגריות במשך יותר שנים, כך הסיכון לפתח את השבץ עולה, ועל כן יש להפסיק לעשן מהר ככל שניתן.

הפסקת עישון מפחיתה את הסיכון לשבץ

הפסקת עישון מפחיתה באופן מיידי את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות קרדיווסקולריות אחרות. כאשר מפסיקים לעשן, השפעת העישון על כלי הדם, על לחץ הדם ועל גורמים נוספים פוחתת, וכתוצאה הסיכון להתפתחות שבץ מוחי יורד גם כן.

תוך מספר שנים מרגע הפסקת העישון, הסיכון לפתח מחלות הקשורות לכלי דם (כמו התקף לב ושבץ) יורד באופן משמעותי ביותר, ומתקרב לסיכון הכללי באוכלוסיה, ועל כן ניתן להבין שהפסקת עישון חיונית למניעת שבץ. על מנת להצליח להפסיק את העישון, מומלץ מאוד לפנות לתכנית מסודרת להפסקת עישון, הכוללת שימוש בתרופות, תחליפי ניקוטין וטיפולים קבוצתיים ואישיים, אשר שילוב בין כל דרכי הטיפול יכולה להשיג שיפור משמעותי בסיכויי ההצלחה להפסקת העישון.

אולי יעניין אותך גם:

כמה ישראלים מתים מנזקי העישון מדי שנה?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!