עישון והשפעה על תהליכי ריפוי פצעים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

עישון והשפעה על פצעיםלמרות שאנשים רבים יודעים שעישון מזיק לבריאותם, קשה להם מאוד להפסיק. הכימיקלים בסיגריות הוכחו כמשפיעים על המוח באופן זהה לאופן שבו תרופות כגון הרואין גורמות להתמכרות.

כשמעשנים עומדים לעבור ניתוח, יש מספר דברים חשובים אותם עליהם להבין.

עשן סיגריות מלא בכימיקלים מזיקים, כולל ניקוטין, ציאניד, מימן ופחמן חד חמצני. עישון מגביר את הסיכוי למצב בו העצמות והרקמות לא יחלימו היטב, בשל זיהום, או שהמטופל יחווה כאב מוגבר לאחר הניתוח.

האופן בו עישון משפיע על תהליכי ריפוי פצעים

כימיקלים הנמצאים בעשן סיגריות גורמים לשינויים רבים באופן שבו הגוף מטפל בחמצן. המוגלובין, מולקולה הנושאת חמצן בגוף, אינה מסוגלת לשאת כמות גדולה של חמצן כפי שהיא מבצעת באופן שגרתי, כאשר היא נחשפת לעשן סיגריות. כלי דם זעירים בגוף הופכים להיות צרים, מה שמקשה יותר על ההמוגלובין והחמצן להגיע לרקמות.

בנוסף, עישון גורם לדם להיות סמיך יותר כך שהוא אינו זורם בקלות דרך כלי הדם הצרים. אזורים בגוף שעברו פציעה אינם מקבלים חמצן ומתקשים בתהליך ריפוי העור באזור הפציעה או הניתוח. אם בוצע ניתוח בעצמות כף הרגל או הקרסול, עישון עשוי למנוע את תהליך הריפוי של העצמות. מחקר מראה שמעשנים עשויים להימצא בסיכון של בין פעמיים לעשר פעמים לסבול מבעיות פצעים לאחר ניתוח.

קשיי מניעת זיהומים לאחר פציעה

מחקרים הוכיחו שעישון מקשה יותר על הגוף להדוף זיהום לאחר ניתוח. כימיקלים בעשן סיגריות מגבילים את פעילות תאי הלחימה הנקראים נויטרופילים, הנחשבים ל"שומרי הגוף" ומגנים על התאים. הם משחזרים סביבה בטוחה באמצעות היפטרות מגורמים שאינם שייכים, כמו חיידקים, לפני שבעיות בריאותיות נגרמות. ללא תפקוד נורמאלי של נויטרופילים, זיהום עשוי לגרום לפצעים העשויים לדרוש אנטיביוטיקה או אפילו ניתוח נוסף על מנת להירפא.

מחקרים הוכיחו שמעשנים נמצאים בסיכון של עד פי ארבע לסבול מזיהום לאחר ניתוח כף הרגל, בהשוואה לאנשים שאינם מעשנים.

עישון גורם לכאבי פצעים לאחר ניתוחים – מחקר חדש מראה שכימיקלים בעשן הסיגריות עלולים להגביר את הדלקת ולהשפיע על האופן שבו הגוף מפרש אותות כאב. מצב זה עשוי להגביר את כמות הכאב אותו חווים מעשנים, ולהימשך זמן רב לאחר ריפוי הפצע.

החדשות הטובות: הפסקת עישון מאפשרת ריפוי קל של פצעים!

מחקר מראה שאם מפסיקים לעשן לפני הניתוח, הסיכון לסיבוכים יורד. גם אם מספיקים לעשן למשך חודש עד חודש וחצי לפני הניתוח, וממשיכים את הפסקת העישון בתקופת ההחלמה, ניתן להפחית באופן משמעותי את הסיכוי לבעיות.

אך לעיתים אדם מעשן, הסובל משבר בקרסול, אינו יכול להמתין חודש וחצי לניתוח, ומחקרים הראו שבמצבים אלו, מטופלים מעשנים חווים יורת סיבוכים בהשוואה למטופלים שהפסיקו לעשן.

תהליך הפסקת עישון

ראשית, חשוב להבין שקיימות שיטות רבות המסייעות להפסקת עישון. ניתן לקבל סיוע של מאמן אישי, שעבר הכשרה מיוחדת בהפסקת עישון. הוא מנחה את המעשן בתהליך הפסקת העישון תוך שימוש במשאבים הזמינים, ומסייע לו לפתח תכנית גמילה. ניתן גם להתייעץ עם הרופא לגבי שיטות גמילה בטוחות ויעילות.

מחקרים הראו שייעוץ פסיכולוגי מגביר את שיעור ההצלחה בהפסקת עישון פי שלוש בהשוואה לתהליך גמילה המבוצע ללא פיקוח. הרופא המטפל בפצעים יכול לעבוד עם הרופא הראשי ולהציע תרופות שעשויות להגביר את הצלחת תהליך הפסקת העישון.

מעשנים צריכים לזכור שיש להם את הכוח לשנות, ולכן עליהם להניח לעצמם את הסיכוי הטוב ביותר להשיג תוצאות משמעותיות בכל הנוגע לרווחתם הבריאותית הכללית והקלת תהליך ריפוי הפצעים. יש לקבל את ייעוץ המומחים ולהתחיל את תהליך הגמילה.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!