עישון וסיכון לסרטן

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

עישון הוא ללא ספק הגורם המשמעותי ביותר להתרחשות סרטן. בזכות שנים של מחקר, הקשר בין עישון לסרטן ברור ביותר כיום, ומדענים קובעים שעישון אחראי לכמעט חמישית מכלל מקרי הסרטן. טבק היה אחראי ללמעלה ממאה מיליון מקרי מוות ברחבי העולם במאה העשרים.ארגון הבריאות העולמי מעריך כי אם יימשכו מגמות נוכחיות אלו, טבק עלול לגרום לתמותת מיליארדים מעשנים לאורך המאה ה-21. החדשות הטובות הן שרוב מקרי מוות אלו ניתנים למניעה באמצעות שיטות להפסקת עישון. יש להתייעץ עם הרופא או הרוקח לגבי שיטות הגמילה.

סוגי סרטן הנגרמים בגלל עישון

עישון ועישון פסיבי הם הגורמים העיקריים לסרטן הריאות, כששיעורי ההישרדות מסרטן זה הם הנמוכים ביותר מכל סוגי הסרטן. עישון מגביר אף את הסיכון של לפחות 13 סוגי סרטן אחרים, כולל סרטן הגרון, הוושט, הפה והלוע, שלפוחית השתן, הלבלב, הכליות, הכבד, הקיבה, המעי, צוואר הרחם, השחלות, הסינוסים, השד, ומספר סוגי לוקמיה.

האופן העיקרי בו עישון גורם לסרטן הוא באמצעות פגיעה ב-DNA, כולל בגנים מרכזיים המגנים מפני סרטן. רוב הכימיקלים הנמצאים בסיגריות הוכחו כגורמים נזק ל-DNA, וביניהם בנזין, פולוניום 210, ופירן.

המצב מחמיר יותר באמצעות חשיפה לחומרים כימיים אחרים בסיגריות

לדוגמא, כרום יוצר רעלים, ומגביר את הסיכויים לנזקים חמורים, וכימיקלים כגון ארסן וניקל מפריעים למסלולי התיקון של DNA פגום. כך שתאים פגועים אלו הופכים בסופו של דבר לסרטניים.

הסרטן מתפתח לאחר שנים רבות עד שמתרחש נזק ל-DNA כתוצאה מעישון. הגוף מתקשה להתמודד עם החומרים הכימיים המזיקים הנמצאים בעשן הטבק, ומפתח הרעלה. כל סיגריה גורמת לנזק ל-DNA בתאים רבים ובריאות, אך הפגיעה בתאים לטווח הארוך היא הגורמת לסרטן.

מחקרים הוכיחו כי כל 15 סיגריות גורמות לשינוי ב-DNA אשר גורם לתא להפוך לסרטני. מסיבה זו, ככל שמפסיקים לעשן מוקדם יותר, כך נהנים מהיתרונות המשמעותיים לטווח הארוך יותר.

מחקרים מקשרים בין עישון לבין סיכון לסרטן השד

חוקרים מהאגודה האמריקאית לסרטן מצאו סיכון מוגבר לסרטן השד בקרב נשים מעשנות, ובמיוחד בקרב נשים שהתחילו לעשן טרם ההיריון הראשון.

במסגרת המחקר החדש, שפורסם בפברואר 2013 בכתב העת המקוון של המכון הלאומי לסרטן, החוקרים ניתחו נתונים שהתקבלו מ-73,388 נשים שהשתתפו במחקר מניעת סרטן מטעם האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן.

המחקר עקב אחר קבוצת הנשים במשך למעלה מ-13 שנים, והחוקרים ספרו 3,721 מקרי סרטן שד פולשני, בשיעור הגבוה יותר ב-24% בקרב נשים מעשנות בהשוואה ללא מעשנות, וסיכון גבוה יותר ב-13% בקרב מעשנות לשעבר בהשוואה ללא מעשנות.

עישון מגביר באופן משמעותי את הסיכון לסרטן הכבד

מחקר חדש מחזק את הקשר בין סרטן הכבד לבין גורמי הסיכון של עישון. חוקרים מארצות הברית ואירופה עקבו אחר 125 חולי סרטן כבד, על מנת לקבוע מהם גורמי הסיכון התורמים למחלתם. הם השוו את הנתונים ל-229 אנשים ללא סרטן, אשר הותאמו לפי גיל, מין וגורמים אחרים.

החוקרים בדקו את התפקיד הביולוגי, התזונתי, סגנון החיים וגורמים סביבתיים, בהתפתחות סרטן ומחלות כרוניות אחרות. הם גילו שכמעט מחצית ממקרי סרטן הכבד במחקר, נקשרו לעישון.

היתרונות הבריאותיים המידיים בגמילה מעישון

היתרונות הבריאותיים המידיים המתרחשים בעקבות גמילה מעישון הם רבים וחיוניים:

קצב פעימות הלב ולחץ הדם – שהיו גבוהים באופן חריג במהלך העישון, מתחילים לשוב לשגרה, ובתוך מספר שעות, רמות חד תחמוצת הפחמן במחזור הדם מתחילות לרדת.

השפעות נשימה – בתוך מספר שבועות, אנשים שחדלו לעשן נהנים ממחזור דם משופר, מייצרים פחות ליחה ואינם משתעלים או סובלים מצפצופי נשימה בתדירות גבוהה.

שיפור בתפקודי ריאות – בתוך מספר חודשים, המפסיקים לעשן חווים שיפור משמעותי בתפקודי הריאות.

הפחתת הסיכון לסרטןבתוך מספר שנים מהגמילה מעישון, מופחת הסיכון לסרטן, מחלות לב ומחלות כרוניות אחרות.

בנוסף, אנשים שמפסיקים לעשן חווים שיפור בחוש הריח, ולמזונות יש טעם טוב יותר.

אולי יעניין אותך גם:

האם ניתן לגרום לסלידה מעישון? מחקר בדק

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!