ההשפעה הגנטית על התמכרות לעישון

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

עישון וגנטיקהעישון סיגריות גורם להתפתחות תהליכים שונים בגוף, אשר בסופו של דבר יוצרים תלות בניקוטין, התמכרות לעישון ותסמיני גמילה.

אל הגורמים הביולוגיים האלה, מצטרפים שינויים בביטוי גנים אשר משפיעים גם כן על התלות בסיגריות.

בשנים האחרונות, עם ההתקדמות בתהליך הבנת הגנום האנושי, חוקרים מתחילים להכיר את הגנים השונים המעורבים בתהליך ההתמכרות לעישון, והשילוב בין גורמים גנטיים, ביולוגיים וסביבתיים גורם בסופו של דבר להתמכרות הקשה.

מאפיינים פיזיים להתמכרות לסיגריות

הניקוטין המצוי בסיגריות הוא בעל השפעה רבה על הגוף, המתבטאת בעיקר כהשפעה פסיכואקטיבית – הניקוטין אשר מגיע אל המוח גורם לשינויים חיוביים כמו שיפור הריכוז, יצירת תחושת רוגע, הפחתת מתחים וכו'.

עישון הסיגריות גורם לשחרור דופמין ונוירוטרנסמיטורים אחרים אשר גורמים בסופו של דבר להשפעה של הסיגריות, ולהתמכרות לעישון. בסופו של דבר, מופיעים בגוף שינויים דינמיים הקשורים לתהליך הלמידה וההיכרות עם המאפיינים החיוביים של העישון, אשר מובילים להתפתחות תלות בניקוטין ויצירת תסמיני גמילה במקרים של מחסור בו.

עם הזמן, התלות בסיגריות עולה ומופיעים תהליכים ביולוגיים שונים אשר דורשים עישון של כמות סיגריות רבה יותר על מנת ליצור את ההשפעה הנדרשת. בנוסף לכך, מכיוון שאנשים בזמנים קבועים כמו לאחר ארוחה או עם שתיית קפה, נוצרת תלות בסיגריה על פי ההרגלים הקבועים, המופיעה לאחר שינויים המופיעים לאורך זמן.

הצורה בה מתמכרים לניקוטין

כאשר מעשנים סיגריה, הניקוטין מגיע אל המוח דרך זרם הדם תוך מספר שניות, וגורם להשפעה החיובית של הניקוטין – שיפור מצב הרוח, הרגעה ותחושת הנאה. לאחר עישון סיגריה אחת, רמת הניקוטין עולה במידה מסויימת, וכל סיגריה נוספת תעלה את רמת הניקוטין עוד יותר, עד הגעה לשיא בו הניקוטין משפיע בצורה האפקטיבית ביותר.

השפעת הניקוטין יורדת תוך בערך שעה, ועבור מעשנים כבדים "זהו הרגע" להדליק סיגריה נוספת על מנת לשמר את רמת הניקוטין הרצויה. המעשנים בעצם מכניסים לגופם מנת ניקוטין נוספת על מנת לשמור על הרמה הבסיסית של הניקוטין בגופם, ולמנוע את הירידה הטבעית ברמת הניקוטין ובכך לשמור על השפעתן של הסיגריות.

במידה ולא יעשנו את הסיגריה הבאה, המכורים לעישון יסבלו מתחילתם של תסמיני גמילה כמו רגזנות, אי שקט וקשיי ריכוז. במילים אחרות, הבסיס להתמכרות לסיגריות וניקוטין הוא הצורך לשמור על ההשפעה הפסיכואקטיבית של הסיגריות לצד הרצון להימנע מתסמיני גמילה, וכך בעצם אנשים מתמכרים לעישון.

גנטיקה של התמכרות לעישון

הגורם הגנטי נחשב למרכיב חשוב בהתמכרות לעישון, ומחקרים שונים הראו את הקשר התורשתי לעישון סיגריות. לדוגמא, מחקרים בתאומים הראו רמה דומה של תלות בסיגריות, וקשיים דומים בתהליך הגמילה. תהליך ההתמכרות לעישון מערב מספר גנים וגורמים סביבתיים רבים, ולכן קשה מאוד להבין מהם בדיוק הגנים הספציפיים המעורבים בתהליך העישון, אך כיום ברור כי קיים מרכיב גנטי מסויים בתהליך ההתמכרות ובקשיי הגמילה.

החוקרים מאמינים שביטוי יתר של גנים מסויימים, כמו גנים לקולטנים של ניקוטין, גנים הקשורים במערכת הדופמין, וקולטנים מסוג GABA, אופיואידים וקנבינואידים מעורבים בתהליך ההתמכרות לעישון.

כמו כן, קיימים גנים אחרים המשפיעים על ההתנהגות המובילה להתמכרות לעישון ובשילוב עם גורמים סביבתיים מתאימים מופיעה ההתמכרות לסיגריות וקשיי הגמילה מעישון.

בשנים האחרונות, הגנים המדוברים ביותר הקשורים לעישון סיגריות הם גנים מסוג a5/a3/b4 nicotinc cholinergic receptor genes, אשר מופיעים על כרומוזום 15. לטענת חוקרים, שינויים בגנים האלה קשורים לכמות הסיגריות אשר מעשנים ולסיכויי ההתמכרות.

מלבד הקשר לעישון, הגנים האלה יכולים לגרום לתחלואה נוספת, בגלל תהליכים שונים המתווכים על ידם כמו אנגיוגנזה (יצירת כלי דם), תהליכים דלקתיים ואפופטוזיס, מה שעלול להעלות את ההשפעה של ניקוטין על מחלות אחרות.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!