הקשר בין סרטן ריאות לעישון

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

סרטן ריאותסרטן הריאות הוא אחד המצבים אשר יכולים להתפתח כתוצאה מעישון, אשר נחשב לסיבה השכיחה ביותר לסרטן הריאות.

הסיכון לפתח את סרטן הריאה עולה ככל שמעשנים יותר, וככל שתקופת העישון ארוכה יותר. עם זאת, חשוב לציין שהפסקת עישון (גם אם לאחר שנות עישון רבות) מפחיתה תוך מספר שנים את הסיכון לסרטן הריאות באופן משמעותי ביותר.

שאיפת קרצינוגנים גורמת להתפתחות גידולים

בסיגריות ניתן למצוא כ-4000 חומרים רעילים, אשר נשאפים אל הריאות וגורמים לנזק רב.

בעשן הסיגריה ניתן למצוא חומרים קרצינוגנים – חומרים אשר מעוררים תהליכים גידוליים, ועל כן עישון סיגריות מעלה באופן משמעותי את הסיכון לסרטן הריאות.

סרטן הריאות שכיח לא רק אצל מעשנים אלא גם אצל מעשנים פאסיביים, וחשיפה ממושכת לעשן סיגריות יכולה בסופו של דבר לגרום להתפתחות סרטן הריאות. במקרים אלה, הקרצינוגנים אשר מצויים בעשן הסיגריה חודרים אל מערכת הנשימה של האנשים השואפים אותם, ובמשך השנים מתפתח סרטן הריאות.

יש אנשים הסבורים שמעשנים פאסיביים נמצאים אף בסיכון גבוה יותר מאשר מעשנים אקטיביים, מכיוון שאצל מעשנים אקטיביים העשן מגיע לריאות דרך פילטר, אשר מסנן חלק מהרעלים.

אנשים שבסיכון לפתח סרטן ריאות על רקע עישון פאסיבי הם בני זוג של מעשנים, אנשים אשר עובדים בפאבים או במקומות אפופי עשן וכו'.

התהליכים הסרטניים מתחילים באופן תיאורטי כבר בפעמים הראשונות בהן מעשנים, כאשר החומרים הקרצינוגנים מגיעים מעשן הסיגריה אל הריאות. בשלבים ההתחלתיים, הגוף עוד מצליח להתגבר על השינויים הסרטניים על ידי מנגנוני תיקון מתקדמים, אך לאחר שנים רבות של חשיפה לעישון, מתחילים להופיע בהדרגה גידולים ממאירים.

תסמינים של סרטן הריאות

ברוב המקרים, סרטן הריאות גורם להופעת תסמינים רק בשלבים מאוחרים שלו, כאשר המחלה כבר נרחבת ומפושטת.

גילוי של סרטן הריאה בשלביו המוקדמים הוא לרוב גילוי מקרי, ומופיע כאשר מבצעים צילום חזה מסיבות אחרות, כמו לדוגמא לאבחנת דלקת ריאות. בשלבים המתקדמים יותר, סרטן הריאות גורם בעיקר לשיעול כרוני אשר לא עובר.

בדרך כלל, המטופלים יתלוננו שהשיעול שונה מהרגיל (מעשנים מרבים להשתעל ומכירים את השיעול האופייני שלהם), ובחלק מהמקרים אף עשוי להופיע שיעול דמי. מלבד השיעול יכולים להופיע קוצר נשימה וצפצופים ולעתים גם כאבים בחזה.

בדומה למחלות ממאירות אחרות, סרטן הריאות יכול לגרום לירידה מהירה במשקל, וכאשר סרטן הריאות מפושט וגרורתי, יכולים להופיע כאבי ראש במקרים של גרורות למוח וכאבי גב ועצמות במקרים של גרורות לעצמות.

אצל מעשנים כבדים, במידה ומופיעים שינויים כאלה חשוב להתייצב במהירות אצל הרופא לשם בירור המצב. טיפול מוקדם יכול לסייע להתגבר על המחלה ואף להחלים ממנה.

השפעת הפסקת עישון על סרטן הריאות

עישון סיגריות מעלה את הסיכון לסרטן הריאות עד פי 20, ובמילים אחרות סרטן הריאות מופיע כמעט רק במעשנים (87% ממקרי סרטן הריאות הם במעשנים). הסיכון לפתח מחלות קשות כגון סרטן ריאות היא אחת הסיבות העיקריות שחשוב להפסיק לעשן.

מחקרים רבים מצביעים על כך שהפסקת עישון יכולה לגרום לתהליך שיקום בריאות ולהקטין את הסיכויים לפתח סרטן ריאות ומחלות אחרות כמעט לחלוטין.

גורמים נוספים לסרטן הריאות יכולים להיות גורמים גנטיים, סביבתיים, חשיפה לחומרים מסוכנים במקום העבודה (כמו אסבסט) וגורמים נוספים אך הגורם המוביל לסרטן הריאות הוא עישון סיגריות אקטיבי ופאסיבי.

הפסקת העישון גורמת כמובן להפסקת הגעת הקרצינוגנים אל הריאות ולהפסקת התהליכים הסרטניים.

הפסקת העישון מביאה לירידה משמעותית בסיכון לסרטן הריאות, ואחרי 10 שנים הסיכון לפתח את המחלה יורד בכמחצית. לאחר 15 שנים, הסיכון לסרטן הריאה יורד ומגיע כמעט לסיכון באוכלוסייה הכללית, וניתן להגיד שהפסקת העישון בגיל צעיר חיונית למניעת התפתחות סרטן הריאות.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!