מהם סיכוני העישון?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מהם סיכוני העישון?עישון הוא הגורם הראשי למספר מחלות כגון סרטן כרוני בדרכי הנשימה, מחלות לב ומוות בטרם עת. מחקרים מוכיחים כי מעשנים עלולים לפגוע גם בבריאותם של אנשים שאינם מעשנים, כתוצאה מחשיפה לעשן. מאמר שפורסם במגזין האינטרנטי לחדשות הרפואה, ב-30 במאי 2013 מציג נתונים לפיהם, בממוצע, מעשנים עלולים למות עשר שנים מוקדם יותר, בהשוואה לאנשים שאינם מעשנים.

עישון גורם לסרטן

תשעים אחוזים מהחולים בסרטן ריאות פיתחו את מחלתם כתוצאה מעישון. סרטן הריאות הוא אחד הגורמים השכיחים ביותר של מקרי מוות מסרטן בעולם.

מעשנים נמצאים אף בסיכון גבוה יותר באופן משמעותי לפתח סרטן מסוגים שונים: סרטן שלפוחית השתן, סרטן כליות, סרטן גרון, סרטן פה, סרטן וושט, סרטן הלבלב, סרטן קיבה, סוגים שונים של לוקמיה, סרטן האף והסינוסים, סרטן צוואר הרחם, סרטן המעי, סרטן השחלות ובמקרים מסוימים גם סרטן השד.

עישון מגביר אף את הסיכון לסרטן חוזר, ומדענים סבורים כי קיימים מעל ארבעת אלפים תרכובות רעילות בעשן הסיגריות, הפוגעים בתאי הגוף, וחלק מהם גורמים לסרטן.

עישון גורם למחלות לב

עישון מוביל להצטברות חומרים שומניים בעורקים, הידועים כטרשת עורקים, מחלה הנחשבת לגורם העיקרי למקרי מוות הקשורים לעישון. בנוסף, עישון נחשב אף כגורם משמעותי בסיכון למחלות לב כליליות.

בשילוב עם גורמי סיכון אחרים, כגון יתר לחץ דם, השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית או סוכרת, הסיכון לחלות במחלה קשה, מחלה כרונית ומוות הוא עצום. עישון מחמיר אף את גורמי הסיכון למחלת לב. הוא מגביר את לחץ הדם, ומקשה על ביצוע פעילות גופנית, היות והוא גורם להתקרשות קלה יותר של הדם.

נשים מעשנות הנוטלות גלולות למניעת הריון נמצאות בסיכון גבוה באופן משמעותי להתפתחות מחלת לב כלילית ושבץ, בהשוואה לנשים שאינן מעשנות ומשתמשות בגלולות. עישון גורם גם לירידה ברמות ה-HDL, הידוע ככולסטרול הטוב. אם לאדם יש היסטוריה של מחלת לב, והוא מעשן, הסיכון שלו ללקות במחלות אלו הוא גבוה ביותר.

היתרונות הבריאותיים של הפסקת עישון

הפסקת עישון משפיעה באופן משמעותי על הבריאות ואורח החיים. אף פעם לא מאוחר מידי להפסיק לעשן גם אם זה בגיל העמידה, עדיין ניתן למנוע סרטן או מחלה קשה אחרת. יחד עם זאת, ככל שהפסקת העישון מתבצעת מוקדם יותר, כך פוחת הסיכון. למעשה, מדענים מצאו כי אם אדם מפסיק לעשן לפני גיל חמישים, הסיכון שלו למות מופחת באופן זהה כמעט ללא מעשנים.

יתרונות הפסקת העישון כוללים:

הפחתת הסיכון לחלות במחלות רציניות הקשורות לעישון – כגון מחלות לב, סרטן, מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) ומחלת כלי דם היקפית.

הפחתת הסיכון לחלות במחלות שונות – גם מחלות שאינן מסכנות חיים והקשורות לעישון, עלולות לגרום למצבים בריאותיים שאינם נעימים כגון אימפוטנציה, בעיות פוריות, נוירופתיה אופטית, מצב רפואי המשפיע על עצבי העיניים, קטרקט, ניוון מקולרי, פסוריאזיס, מחלת חניכיים, איבוד שיניים, אוסטיאופורוזיס, תסמונת רנו והפחתת הסיכון לסיבוכי הריון.

יתרונות אחרים המתקבלים מהפסקת עישון וקשורים לאיכות חיים משופרת הם:

  • נשימה נקייה שאינה מסריחה מטבק מעופש.
  • בגדים, שיער ובית נקיים מריח טבק מעופש.
  • טעם וריח טוב בהרבה של מזונות ומשקאות.
  • חסכון כספי משמעותי.
  • תנאים טובים יותר של פוליסות ביטוח.
  • תחושה כללית פיסית ונפשית טובה.

אם אדם מפסיק לעשן לפני גיל 35, תוחלת החיים שלו כמעט זהה לזו של אנשים שמעולם לא עישנו, וגם אם אדם מעשן כבר אובחן עם מחלת ריאות או מחלת לב, מצבו יכול להשתפר באופן משמעותי אם הוא מפסיק לעשן.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!