מהי סיגריה אלקטרונית?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

סיגריה אלקטרוניתסיגריה אלקטרונית מספקת פתרון התנהגותי לאנשים המנסים להיגמל מעישון, ומאפשרת לבצע את פעולת העישון מבלי לצרוך כמות גדולה של ניקוטין וללא הפוטנציאל המזיק של הסיגריות הרגילות.

השימוש בסיגריה אלקטרונית מתבצע בצורה דומה לסיגריה רגילה, אך הסיגריה האלקטרונית אינה מכילה את כל הרעלים ואת כמות הניקוטין הגדולה כמו הסיגריה הרגילה.

מכיוון שניתן לעשן את הסיגריה האלקטרונית מתי שרוצים, היא מספקת פתרון התנהגותי יעיל מכיוון שהיא מאפשרת להמשיך את פעולת העישון ללא שינוי.

עם הזמן, מכיוון שאינה מכילה ניקוטין או חומרים ממכרים אחרים, הצורך בעישון הסיגריה פוחת עד שבסופו של דבר פוסק.

חשוב להבין שסיגריה אלקטרונית אינה מטפלת בצורה יעילה בתסמיני הגמילה מניקוטין מכיוון שאינה מכילה כמות משמעותית של ניקוטין, ועל כן מומלץ להשתמש בה בשילוב עם תכשירי גמילה נוספים כמו מדבקות ניקוטין או מסטיקים.

איך זה עובד?

הסיגריה האלקטרונית היא מכשיר אשר נראה כמו סיגריה לכל דבר, ומכילה פילטר, נוזל וסוללה אשר מאפשרים את פעולתה. השימוש בסיגריה האלקטרונית נעשה כעישון לכל דבר, בו שואפים את אדי הנוזל ובכך מדמים את פעולת העישון.

בנוזל הסיגריה האלקטרונית מספר מרכיבים, אשר כמובן אינם כוללים את כל הרעלים אשר נמצאים בסיגריה ה"רגילה" ויכולים להכיל ניקוטין במידת הצורך.

שאיפת אדי הנוזל מתבצעת על ידי המנגנון האלקטרוני אשר גורם לחימום הנוזל ומאפשר את יצירת האדים, ובכך מתאפשרת פעולת הסיגריה האלקטרונית. את נוזל הסיגריה האלקטרונית יש להחליף אחת לתקופה, ואת הסוללה יש להטעין.

סיגריה אלקטרונית מספקת פתרון התנהגותי

ניתן לראות שעישון הסיגריה האלקטרונית דומה מאוד לעישון סיגריה אמיתית, ועל כן הסיגריה האלקטרונית מספקת תחליף יעיל ומאפשרת אמצעי לגמילה מעישון. עם זאת, הסיגריה האלקטרונית לא מספקת פתרון לתסמיני הגמילה השונים אלא אם משתמשים בנוזל המכיל ניקוטין.

סיגריה אלקטרונית מדמה את העישון של סיגריה רגילה בכך שמספקת למעשנים את ההתנהגות האופיינית של עישון סיגריה הכוללת:

  • החזקת הסיגריה – אנשים רבים נהנים מאוד מההרגל להחזיק את הסיגריה ולהנות מפעולת העישון.
  • פליטת העשן – כאשר מעשנים סיגריה אלקטרונית פולטים עשן בצורה הדומה לסיגריה רגילה, ובכך הפעולה של עישון הסיגריה נשמרת.
  • תחושת העישון – כאשר שואפים את עשן הסיגריה האלקטרונית מרגישים את תחושת החנק הקל המלווה את עישון הסיגריה הרגילה, ובכך שומרים על תחושת העישון.

בדרך זו, מספקת הסיגריה האלקטרונית פעולה הדומה מאוד לסיגריה רגילה, ובכך מסייעת למנסים להיגמל לדמות בצורה כמעט מושלמת את פעולת העישון.

כאשר קיימת כמיהה לסיגריה (לדוגמא כאשר שותים קפה) ניתן להדליק סיגריה אלקטרונית, ומכיוון שסיגריה אלקטרונית מכילה כמות מוגבלת של ניקוטין (או כלל לא מכילה ניקוטין) בנוזל הסיגריה, עם הזמן התלות בניקוטין פגה ותהליך הגמילה מצליח.

היכולת לעשן במהלך פעילויות שונות

אחת הבעיות הגדולות של אנשים המנסים להיגמל מעישון היא העובדה שהפסקת העישון פוגמת בהנאתם מפעילויות שונות. כל אדם אשר מעשן תקופה מסויימת מקשר את עישון הסיגריה באופן אוטומטי להנאה מפעולות מסויימות, כמו שתיית קפה, סיום ארוחה וכו'.

כאשר מפסיקים לעשן, אנשים רבים מתלוננים על כך שללא הסיגריה כבר אינם נהנים מאותם פעולות יום יומיות, ולכן נגרמת להם פגיעה קשה באיכות החיים ובמצב הרוח. סיגריה אלקטרונית מספקת פתרון עבור המצב, מכיוון שמאפשרת עישון בזמן כל הפעילויות שהוזכרו, ובכך מסייעת לשמירת ההנאה תוך שימוש מוגבל בניקוטין אשר בסופו של דבר מאפשר גמילה.

לאחרונה נמצאו חומרים מסרטנים בסיגריה האלקטרונית

בשנת 2009 פורסמה על ידי ה-FDA אזהרה לגבי נוכחות חומרים מסרטנים בנוזל הסיגריה האלקטרונית. ככל הנראה, בנוזל הסיגריה האלקטרונית קיימים חומרים בעלי פוטנציאל מסרטן, ולכן משרד הבריאות שוקל להגביל את השימוש בסיגריה האלקטרונית.

למרות שגם בסיגריות רגילות קיימים חומרים מסרטנים, חשוב להבין שרק בעוד שנים רבות נדע האם באמת הסיגריה האלקטרונית היא מוצר בריא, ונכון להיום רוב הרופאים ימליצו על שימוש בתכשירי גמילה אחרים.

על ממצאים מטרידים אלה, הצטרפו לאחרונה ממצאים חדשים, כאשר 450 אנשים אושפזו ו- 6 מתו ממחלת ריאות מסתורית שפקדה את המשתמשים בסיגריה אלקטרונית בארצות הברית. להרחבה בנושא: האם סיגריה אלקטרונית גורמת למחלת ריאות מסתורית?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!