סובלנות לסמים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

סובלנות לסמיםתחשבו על הפעם הראשונה בחיים בה שתיתם כוס קפה. האם הרגשתם יותר חדים מכפי שאתם מרגישים כיום כשאתם שותים קפה? האם אתם זקוקים היום לשניים, שלושה או יותר כוסות קפה לפני שהקפאין משפיע עליכם?

מצב זה מתרחש כתוצאה מסובלנות לקפאין, המתרחשת עם כל סוגי הסמים והתרופות.

מהי סובלנות לסמים?

סובלנות לסמים, במובן הפשוט, פירושה שהתגובה של אדם לסם פוחתת ככל שהוא ממשיך להשתמש בו. במצב זה, קיים צורך במינונים גדולים יותר על מנת להשיג את אותה השפעה כפי שהייתה בעבר, ולכן מתרחש השימוש בסמים. סובלנות לסמים אינה התמכרות.

זהו מצב בו הגוף מתרגל להשפעת הסם או התרופה, בעוד שהתמכרות היא תלות פיזית כימית של הגוף בסם. אנשים רבים עם התמכרויות מתפתחים אף סובלנות לסמים, אשר מניעה אותם לחפש סמים חזקים יותר, או להשתמש במינונים גבוהים יותר.

האופן בו מתפתחת סובלנות לסמים

קיימים שני סוגי סובלנות לסמים: פיזיולוגיים והתנהגותיים. סובלנות פיזית מתרחשת ברמה התאית. הגוף מגביר את הקצב שבו התרופה מתפרקת בגוף, בתהליך חילוף חומרים. לדוגמא, כשאדם שותה אלכוהול באופן קבוע, הכבד מגביר את ייצור האנזימים לפירוק האלכוהול, וכך מאפשר לגוף להיפטר ממנו מהר יותר.

הגוף יכול אף להסתגל לנוכחות הרגילה של הסם, באמצעות הקטנת מספר הקולטנים לתרופות מסוימות, כגון תרופות אופיאוטיות. הגוף פשוט מפסיק "להקשיב" למסרים המתקבלים על ידי הסמים.

סובלנות התנהגותית לסמים

סובלנות התנהגותית היא מצב פסיכולוגי או נרכש. בדוגמה חוזרת של הקפה, שתיית הקפה בעבודה או בבית משפיעה אחרת. אדם עשוי להתרגל למסגרת שבה הוא משתמש בסם, ולא "לחוש" את השפעותיו.

באופן זהה, אדם יכול לפצות על האופן שבו הסם משפיע עליו, ולפעול כאילו הוא אינו משתמש בסמים. אם אדם מאמין שהסם פחות או יותר חזק, הוא נוטה להרגיש ולפעול בהתאם.

סיכוני סובלנות לסמים

מצב זה עשוי להיות מסוכן בשל מספר סיבות. כשאדם מפתח סובלנות לתרופות מרשם, הרופא קובע לו, ברוב המקרים, מינון גבוה יותר, וכך גובר הסיכוי להתמכר. לא כל התרופות ממכרות, אך תרופות נפוצות רבות, כגון אמפטמינים ואופיאטים, גורמים להתמכרות.

לאחר שמתפתחת התמכרות, אדם מחפש את הסם מחפש באופן כפייתי ושאינו הגיוני את הסם המועדף עליו. אנשים רבים פונים לסמים כגון הרואין, כשהרופאים מסרבים לקבוע להם מינונים גבוהים יותר של תרופות.

תופעות הלוואי של סובלנות לסמים

למרות שאדם אינו משתכר בקלות לאחר שפיתח סובלנות לאלכוהול, הוא עדיין מזיק לתפקוד המוחי ככל שהוא נצרך בכמויות גבוהות יותר. הנזק הגופני מחמיר ככל שאדם מגביר את כמות הסם בו הוא משתמש.

בסופו של דבר, הסובלנות לסמים עשויה להגביר את השתייה, ולהוביל במהירות להשפעה מוגברת. חיפוש אחר תחושת הריחוף, או רצון להיות שיכור יותר, עלול להוביל למצב חסר שליטה. אנשים מערבבים סוגי סמים או תרופות שונים על מנת להשיג תחושת ריחוף חדשה ועלולים בסופו של דבר לחוות תופעות שאינן מוכרות. כך עלולים להתרחש מגוון מצבים מסוכנים, כולל מנת יתר.

כנות היא השיטה הטובה ביותר להילחם בסכנות הסובלנות לסמים. יש להתייעץ עם הרופא לגבי השימוש בסמים והרגלי שתיית האלכוהול, לפני שהם הופכים לבעיה.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!