מהו ניקוטין?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מהו ניקוטין?ניקוטין הוא החומר הפעיל בסיגריות, אשר מצוי בטבק ונחשב לגורם העיקרי להתמכרות לעישון.

לאחר שנשאף, הניקוטין עושה את דרכו אל המוח תוך מספר שניות, שם נקשר לקולטנים שונים וגורם להשפעות רבות.

הניקוטין נחשב לסם מעורר, ובין היתר מגביר את הפרשת הדופמין ונוירוטרנסמיטורים נוספים.

בזכות ההשפעות שלו על מאזן הדופמין ועל מאזן חומרים נוספים במוח, הוא גורם להשפעה של רוגע, נינוחות, ריכוז מוגבר והשפעות נוספות.

הניקוטין הוא חומר ממכר, והגמילה מניקוטין נחשבת לאחד התהליכים הקשים ביותר, אשר גורר אחריו תופעות לוואי קשות ביותר.

הבנת הפעילות של הניקוטין, השפעתו על הגוף והמוח ותפקידיו השונים מאפשרת להבין טוב יותר את המקור לתסמיני הגמילה המדוברים, ויכולה לסייע לשיפור הסיכויים להצלחת הגמילה.

השפעתו המעוררת של הניקוטין

הניקוטין הוא חומר בעל השפעה מעוררת, אשר גורם לעירור מערכות שונות בגוף:

  • המוח – הניקוטין אשר נקשר לקולטנים ניקוטיניים במוח גורם לשרשרת תגובות הגורמת להפרשת נוירוטרנסמיטורים שונים. לדוגמא, הניקוטין גורם לשחרור מוגבר של דופמין, אשר גורם להשריית תחושת רוגע ואופוריה. מלבד זאת, הוא בעל השפעה על הפרשת הסרוטונין, אנדרופינים וחומרים נוספים אשר גורמים גם כן להרגשה טובה, ושילוב ההשפעות של הניקוטין על מערכת העצבים המרכזית גורם בסופו של דבר לתחושת הרוגע והעונג שאחרי עישון סיגריה. מלבד זאת, לניקוטין אפקט מעורר, והוא גורם להפרשת נוירוטקנסמיטורים אחרים אשר משפיעים על יכולות הריכוז, הערנות והחדות.
  • מערכת העיכול – לניקוטין השפעות שונות על מערכת העיכול, וידוע שהוא גורם לירידה במשקל. הניקוטין גורם לדיכוי התיאבון, שינוי ההעדפות התזונתיות והגברת המטבוליזם, ובסופו של דבר גורם לשמירה על המשקל ואף לירידה במשקל. אנשים אשר הפסיקו לעשן מכירים עליה אופיינית של כ-4 ק"ג, וקיימים מקרים בהם עליית המשקל היא משמעותית יותר ויכולה להגיע ל-10 ק"ג ומעלה.
  • המערכת הקרדיווסקולרית – הניקוטין גורם לכיווץ כלי דם, ועל כן עישון סיגריה גורר אחריו עליה זמנית בלחץ הדם. כמו כן, לניקוטין השפעה על הפרשת האדרנלין, והוא יכול לגרום בדרך זו להאצת קצב הלב ולעליה בלחץ הדם. כיווץ כלי הדם הנגרם כתוצאה מהשפעת הניקוטין יכול לגרום להפרעה באספקת דם לרקמות שונות, ויכול לפגוע בצורה משמעותית בתפקוד איברים שונים בגוף. הדוגמא הטובה ביותר לבעיה הזו היא השפעת העישון על עור הפנים, אשר לאחר שנות עישון רבות הופך למקומט וחסר חיוניות.

תהליך ההתמכרות לניקוטין

הניקוטין הוא אחד החומרים הממכרים ביותר בטבע, ופוטנציאל ההתמכרות הגדול שלו גורם לכך שכמעט כל אדם אשר מתחיל לעשן, מתמכר להרגל.

המפתח לפוטנציאל ההתמכרות הגדול של הניקוטין הוא השפעתו הרבה על הדופמין, ומכיוון שהגוף "אוהב" את העלייה הזו בדופמין, ההתמכרות לניקוטין היא קלה מאוד.

הניקוטין גורם לעליה זמנית ברמת הדופמין, אשר מחזיקה מעמד לרוב במשך שעה בלבד. לאחר שרמת הדופמין והניקוטין יורדות, הגוף "רוצה עוד", ומעשנים סיגריה נוספת על מנת להעלות את הרמות האלה עוד יותר.

לאחר מספר סיגריות, רמת הניקוטין והדופמין מגיעה לשיא, עליו הגוף שומר בעישון סיגריות קבוע.

השפעת הניקוטין על הגוף, בעיקר בתחום הריכוז והרוגע, משפיעה בצורה מרחיקת לכת על המעשנים. קיימים מעשנים אשר לא מצליחים "להתחיל את היום" לפני שעישנו מספר סיגריות, ואחרים אשר נאלצים לצאת לעשן כל מספר דקות על מנת לשמור על חיוניות במקום העבודה.

מכיוון שהגוף לומד להכיר את השפעת הניקוטין, ומפתח בו תלות קשה, הגמילה מניקוטין היא תהליך קשה ביותר.

במהלך התקופה הראשונה לגמילה, המחסור בניקוטין משפיע על התפקוד היום יומי בצורה אדירה, וגורם להשפעה ההפוכה להשפעתו החיובית של הניקוטין – הנגמלים מתחילים לפתח אי שקט, רוגזנות וחוסר ריכוז ולכן מתקשים להיגמל.

אם היה נראה כי סיגריה אלקטרונית תהווה תחלופה ראויה לעישון סיגריות, נראה לאחרונה כי סיגריה אלקטרונית יכולה להוות סכנה, זאת לאחר ש- 450 אנשים אושפזו בארה"ב ו – 6 אנשים מתו, לאחר שנמצא כי חלו במחלת ריאות מסתורית שארעה בשל השימוש בסיגריה אלקטרונית. להרחבה בנושא: האם סיגריה אלקטרונית גורמת למחלת ריאות מסתורית?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!