ניקוטין

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ניקוטין הוא חומר כימי המכיל חנקן, אלקלואיד, המיוצר על ידי מספר סוגי צמחים, כולל צמח הטבק. ניקוטין הוא גם חומר סינטטי. מלבד היותו חומר המצוי במוצרי טבק, ניקוטין מכיל גם כימיקל שבמקור היה מיועד לשימוש נרחב לחיסול חרקים.

השפעות הניקוטין

השפעות תרופתיות של הניקוטין או החשיפה אליו כוללות הגברת קצב צריכת החמצן בהשפעה על קצב הלב, תפקוד שרירי הלב, נפח הלב ושבץ. ההשפעות הפסיכולוגיות של ניקוטין כוללות תחושת התרוממות רוח, אופוריה ותחושת רוגע. למותר לציין כי אלו הן השפעות מזויפות.

לאחר שאיפת עשן טבק, ניקוטין חודר במהירות לזרם הדם, חוצה את מחסום הדם-מוח, ונותר במוח למשך שמונה עד עשרים שניות. בתוך כשעתיים מהזנת הגוף בניקוטין, מחצית מהשפעתו נעלמת. השפעות הניקוטין על גוף המעשן תלויות בגורמים הכוללים את סוג הטבק הנמצא בשימוש; שאיפת העשן או הימנעות משאיפתו; שימוש בפילטר ובסוג הפילטר.

מוצרי טבק ללעיסה, הממוקמים בתוך הפה נוטים לשחרר כמויות גדולות באופן משמעותי יותר של ניקוטין, בהשוואה לעישון. הניקוטין מתפרק בכבד, בעיקר על ידי אנזימי ציטוכרום P450. קוטינין הוא המטבוליט העיקרי.

התמכרות לניקוטין

ניקוטין הוא חומר ממכר ביותר. אנשים הצורכים ניקוטין באופן קבוע ואז חדלים פתאום מצריכתו, חווים תסמיני גמילה, העשויים לכלול תשוקה לניקוטין, תחושת ריקנות, חרדה, דיכאון, דכדוך, עצבנות, וחוסר תשומת לב. ניקוטין הוא אחד החומרים מהם הכי קשה להיגמל, בתהליך קשה לפחות כמו גמילה מהרואין.

דו"ח שפורסם על ידי מחלקת הבריאות של הציבור במסצ'וסטס, חושף שחברות הטבק הגדילו בהתמדה את תוכן הניקוטין בסיגריות שלהן בין השנים 1998 עד 2004, בשיעור של כעשרה אחוזים. הניקוטין הגבוה בכל סיגריה, מקשה יותר על המעשן הקבוע להיגמל ממנו.

חברות הטבק הואשמו בגרימה מכוונת להגברת ההתמכרות של המעשנים, כך שיוכלו להבטיח מכירות. רופאים מתלוננים כי האסטרטגיה העסקית הזאת של קבלת יותר לקוחות מכורים, מערערת את אחוזי הצלחת הטיפולים להפסקת עישון.

בחודש נובמבר 2012, הצטוו חברות הטבק על ידי שופט בית המשפט המחוזי בארצות הברית, להודיע לצרכנים על התמרונים המכוונים אותם ביצעו בסיגריות, מתוך כוונה לגרום להתמכרות יתר. מחקר שנערך במכון הלאומי האמריקאי לשימוש בסמים מצא שצריכת ניקוטין גורמת להתמכרות יותר מצריכת קוקאין. בנוסף להשפעות אלו, ניקוטין קשורים לשבעים גורמים לפחות האחראים לסרטן. הכימיקלים בניקוטין גורמים להתפתחות מחלות הקשורות לעישון כגון סרטן ריאות, מחלות לב ושבץ.

גמילה מניקוטין

בשל השפעות הניקוטין והסיכונים הכרוכים, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן קורא לכל המעשנים לנקוט בכל המאמצים להתחלת תכנית גמילה מיידית, אך היות והחומרים הממכרים בניקוטין משפיעים כל כך חזק על המעשן, הגמילה היא תהליך קשה, המצריך, יותר מכל, התמדה וחוזק נפשי להתמודדות עם התסמינים.

תסמיני הגמילה מניקוטין עשויים להתרחש בתוך חצי שעה מהשימוש האחרון בטבק, ותלויים ברמת ההתמכרות. גורמים כגון משך השימוש בטבק, והכמות היומית של צריכת טבק משפיעים על חומרת תסמיני הגמילה.

התסמינים עשויים להגיע לשיאם בתוך יומיים עד שלושה ימים, ובדרך כלל נעלמים בתוך שבועיים. חלק מהאנשים עשויים לחוות את תסמיני הגמילה מניקוטין במשך מספר חודשים. עם ההחלטה להפסיק לעשן, מומלץ להתייעץ עם הרופא לגבי השיטות להתמודדות עם תסמיני הגמילה והעלייה במשקל. הרופא יספק גישה לתרופות מרשם או מידע על קבוצות תמיכה.

מספר אפשרויות טיפול שונות זמינות לגמילה מניקוטין, וכוללות תרופות ללא מרשם לתחליפי ניקוטין, כגון מסטיק או מדבקות ניקוטין לעור, או שיטות לתחליפים במרשם כגון משאפי תרסיסים לאף, המסייעים להפחתת תסמינים באמצעות הפחתה הדרגתית של כמות הניקוטין בגוף. הטיפול עשוי לכלול גם שימוש בתרופות ללא מרשם לתחליפי ניקוטין כגון זיבאן או צ'מפיקס.

ראו גם:

מחקר מצא: עישון עלול להגביר את הסיכוי לדיכאון

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!