מריחואנה והסיכון להתמכרויות אחרות

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מחקר שנערך במשך עשרים שנים, בחן את השפעות המריחואנה על המעשנים אותה, ומצא קשר בין עישון מריחואנה להתפתחות התמכרויות אחרות. קשה אמנם להתעלם מהדעות החלוקות בנושא מריחואנה ובהשפעתה החיובית על תופעות בריאות שונות.

יחד עם זאת, המחקר, שאסף נתונים לאורך פרק זמן ממושך מאד, העלה למודעות את השפעות ארוכות הטווח של המריחואנה והיותה כזו המהווה פתח לשימוש בסמים קשים, סמים ממכרים.

ממצאי המחקר

המחקר הגיע למספר מסקנות: אחד מתוך שישה בני נוער, המעשנים באופן קבוע מריחואנה, הופכים עם הזמן לתלויים בה. המריחואנה מכפילה את הסיכון להתפתחותן של הפרעות פסיכוטיות מסוגים שונים, לרבות סכיזופרניה ושימוש כבד במריחואנה עשוי לפגוע בהתפתחות האינטלקטואלית של המעשן.

בנוסף, אחד מתוך עשרה מבוגרים שמעשן מריחואנה באופן קבוע ותלוי בה נוטה לרוב להתמכר לסמים קשים בהמשך ולהיות תלוי גם בהם. עורך המחקר טוען שמריחואנה איננה מזיקה. לדבריו, מי שמפסיק את השימוש במריחואנה, נוטה לסבול מחרדות לעתים קרובות, מהפרעות בתיאבון, מדיכאון, נדודי שינה ועוד. בנוסף, הסיכוי לעשן מריחואנה בגילאים הצעירים, בקרב בני נוער, זהה לסיכוי לעשן סיגריות רגילות, מה שהופך אותה לנפוצה מאד.

מנת יתר של מריחואנה

אחת הנקודות המעניינות לגבי מריחואנה היא שאי אפשר, בניגוד למשל לסמים קשים אחרים כמו קוקאין או הרואין, לקחת מנת יתר קטלנית ממנה. הדבר הופך אותה, כביכול, לפחות מסוכן כפי שהיא נתפסת על ידי החברה, צעירים ומבוגרים כאחד.

אך, כדאי לזכור שלשימוש לאורך זמן במריחואנה ישנן השלכות בריאותיות שונות, כמו העלאת הסיכון להתקפי לב, לחלות במחלת הסרטן, לפתח ברוניכיטיס, ונשים הרות נמצאות בסיכון ללידת תינוק במשקל נמוך. לצד כל אלה, וזה אולי הממצא העיקרי של המחקר, עישון מריחואנה בקרב בני נוער יכול להוביל לבעיות נפשיות וגם להתמכרות. כשהשימוש במריחואנה הוא יום יומי ולמשך תקופה ארוכה, המעשנים יכולים לחוות תסמיני גמילה בדיוק כמו הרואין ואלכוהול.

מחקרים אחרים וטענות סותרות

ממצאי מחקר זה הניבו התנגדויות רבות ותגובות סוערות. מחקרים אחרים, שבוצעו בתחום, דיברו דווקא על יתרונותיו של עישון המריחואנה ועל השפעתה החיובית של המריחואנה עצמה על מערכות הגוף השונות.

חוקרים ישראלים אף טוענים כי המריחואנה טובה כטיפול אנטי סרטני וחוקרים אמריקאים טוענים כי היא עשויה להפחית את הסיכון להתקף לב בחמישים אחוזים. הסתירות בין ממצאי המחקרים ממשיכות להוביל חוקרים נוספים לבדוק את מידת השפעתה של המריחואנה על הגוף ועל הסיכון לפתח התמכרויות לסמים אחרים.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!