מדבקות להפסקת עישון

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

הפסקת עישון יכולה להיות קשה. בנוסף לצורך להיגמל מההיבט הפסיכולוגי של ההרגל, יש להתמודד אף עם ההתמכרות לניקוטין. הפסקת הצורך בניקוטין היא תהליך מורכב, ולא משנה מה, הוא עשוי להיות כה אכזרי, עד שאם מעשן נוקט בגישת ההפסקה הפתאומית "במכה", הוא עשוי שלא להתמיד.

שיטות תחליפי ניקוטין מסייעות למעשנים להיגמל, בכך שהן מאפשרות להם לרדת בהדרגה בכמות הניקוטין אותה הם צורכים. מדבקת הניקוטין הראשונה יצאה לשוק ואושרה לשימוש בשנת 1991. בתחילה היא הייתה זמינה עם מרשם רופא בלבד, אך מינהל המזון והתרופות של ארה"ב אישר אותה לשימוש בשנת 1996 והפך אותה לזמינה ללא מרשם.

מדבקות ניקוטין: כלי סיוע בהפסקת עישון

מדבקת ניקוטין מודבקת על העור והניקוטין חודר דרך העור לזרם הדם. שיטה זו משחררת ניקוטין לגוף כתחליף לעישון. המדבקות מכילות כרית המכילה ניקוטין, המכוסה בשכבת פלסטיק שנראית כמו תחבושת.

המדבקות דביקות ונשארות במקום במשך רוב היום, ואינן יורדות גם בפעילות מאומצת. הן נועדו להישאר על העור למשך יממה ולספק כמות מסוימת של ניקוטין כל עוד הן נשארות על העור. המינון ההתחלתי של המדבקה על העור נקבע בהתאם לרמת העישון, כך שהיא מספקת תחליף הולם ראשוני לכמות הניקוטין וצריכת הסיגריות.

חוזק המינון נע בין שבעה מיליגרם עד 21 מיליגרם. הכוונה היא שלאחר זמן מה, הגוף ידרוש פחות ניקוטין וניתן יהיה להפחית את המינון בהדרגה עד שניתן יהיה להפסיק לחלוטין את השימוש במדבקה.

מדבקות ניקוטין מאפשרות לגוף לספוג פחות ניקוטין ובקצב איטי יותר בהשוואה לעישון. כך הופכת ההתמכרות למתונה יותר וקל להפסיק את השימוש במדבקות מאשר להפסיק לעשן. לאחר הצבת המדבקה על העור, רמת הניקוטין בדם עולה באיטיות במשך מספר שעות.

אם בנקודה זו מניחים מיד מדבקה חדשה, רמת הניקוטין נשארת גבוהה. לכן יש להשתמש במדבקה אחת ליום ולאפשר לגוף לספוג עד שני שלישים ממינון הניקוטין המתקבל מעישון רגיל.

יתרונות

אנשים שמשתמשים במדבקות ניקוטין נהנים מסיכויים גבוהים פי שניים להפסיק לעשן לתמיד. למרות שהמדבקות כרוכות בתופעות לוואי ומספר סיכונים, היתרונות עולים בהרבה על הסיכונים. עשרות ניסויים קליניים הוכיחו את יעילות המדבקות, עם שיעורי הצלחה כמעט כפולים בהשוואה לניסויי פלצבו.

תופעות לוואי של מדבקות ניקוטין

למרות שהמדבקות נחשבות לבטוחות לשימוש, הן עדיין מכילות חומרים כימיקלים ולכן עשויות להוביל לתופעות לוואי שליליות המשפיעות על הבריאות. חלק מתופעות הלוואי הנפוצות כוללות גירוי עור, גירוד, בחילות, סחרחורות, כאבי ראש, חרדה, ונדודי שינה. מדבקות ניקוטין עלולות לגרום אף לתחושת דופק לב מואץ.

תופעות הלוואי החמורות יותר קשורות למינונים גבוהים, ולכן מומלץ לעבור למינון נמוך יותר אם מתרחשות תופעות לוואי שליליות בלתי נסבלות. טיפול זה יעיל ביותר בסיוע להפסקת עישון אחת ולתמיד, אך יש להשתמש במדבקות בזהירות ולהרחיקן מהישג ידם של ילדים, ובהחלט שאין להשתמש בהן אם אדם ממשיך לעשן.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!