טיפול קבוצתי לסובלים מהתמכרויות

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

טיפול קבוצתי בהתמכרויותהמונח "התמכרויות" כולל בתוכו מגוון רחב של התנהגויות, ביניהם: התמכרות לסמים, אלכוהול, הימורים, אוכל, מין וכדומה. המשותף לכולם הוא התמכרות להתנהגות מסוימת, אשר המכור יודע כי היא פוגעת בו, ובכל זאת אינו יכול להפסיק מלבצעה.

בדרך כלל, במקרים של התמכרות, על מנת להיגמל מן ההתמכרות ולפתוח דף חדש, יש צורך בטיפול. אחד הטיפולים המוצעים למכורים הוא הטיפול הקבוצתי.

מהו טיפול קבוצתי?

טיפול קבוצתי כולל קבוצה של אנשים (בדרך כלל בין 8-10 משתתפים) הסובלים מבעיה משותפת או ממכנה משותף כלשהו.

ההנחה בטיפול קבוצתי היא שהפורום הקבוצתי הוא האמצעי הטיפולי. כך שהתמיכה שמעניקים חברי הקבוצה זה לזה, השיקוף שנותנת הקבוצה לכל משתתף, התובנות שעולות בקבוצה והיחסים הנוצרים בקבוצה, הם האמצעי הטיפולי המסייע לביצוע השינוי המיוחל אצל המשתתפים.

סוגים של טיפול קבוצתי בהתמכרויות

ישנם סוגים רבים של טיפולים קבוצתיים, כאשר בטיפול בהתמכרויות ישנם שני זרמים מרכזיים:

1 . קבוצה טיפולית קלאסית: קבוצה זו כוללת את משתתפי הקבוצה ומנחה, שהינו איש מקצוע מתחום הטיפול. המנחה אחראי על ניתוב התהליך הקבוצתי, שיקוף התהליך, וכן התערבויות קצרות במהלך כל פגישה שמטרתן לחדד תובנות או להאיר דברים באור חדש, לחבר בין דברים שאומרים משתתפים ולהעניק תמיכה והכלה הן לקבוצה כקבוצה והן למשתתפים כפרטים בקבוצה. הקבוצה היא זו שעובדת והמנחה מתערב.

2 . קבוצה לעזרה עצמית: בקבוצה זו אין מנחה מקצועי. הקבוצה מופעלת על ידי חבריה, לרוב מכורים מאותו תחום התמכרות. פעמים רבות ישנו משתתף שהינו מכור לשעבר אך ותיק בתהליך שלוקח על עצמו את תפקידי הארגון וההובלה בקבוצה. את העזרה והתמיכה מקבלים חברי הקבוצה זה מזה.

מהן המטרות של טיפול קבוצתי בהתמכרויות?

1 . להוות מקום תומך ובטוח למשתתפים: מכיוון שכל המשתתפים הינם מכורים, המכור מרגיש שייך, בטוח ומובן בקבוצה. זאת בניגוד לעולם שמחוץ לקבוצה שם מרגיש המכור חריג, תחושת כישלון, תחושת אשמה ועוד. בקבוצה המכור יכול לדבר בבטחה על רגשותיו, מעשיו, מעידותיו, ללא חשש משיפוטיות או התנשאות.

2 . למידת כלים להתמודדות: גמילה מהתמכרות הינה תהליך קשה וכואב. הפיתוי לחזור אל ההתמכרות, אל ההרגל המוכר והמנחם – גבוה. הקבוצה, בה כל אחד מהחברים מתמודד עם קושי דומה, מספקת מתוך ניסיונם של האחרים מגוון אסטרטגיות ושיטות התמודדות, מגדילה את רפרטואר הכלים להתמודדות של כל מטופל, ומאפשרת לו לבחור את הדרך והכלים המתאימים לו.

3 . העצמה: התמכרות גורמת לפגיעה עמוקה בדימוי ובביטחון העצמי של המכור. היא מלווה בתחושת כישלון, רגשי אשמה כבדים ועוד. מכיוון שבקבוצה כל משתתף מעבר להיותו נתמך, מספק משענת גם למשתתפים האחרים, הרי שכל משתתף לומד על עצמו שיש לו גם כוחות. הוא יכול לעזור, לתמוך, להבין, לשמש מודל. המקום הזה של לא להיות רק נעזר, אלא גם עוזר, מסייע להעצמה ושיקום הביטחון והדימוי העצמי.

4 . להוות מסגרת ברורה ומחזיקה: מאד קשה לעבור גמילה לבד, ללא מסגרת. מכורים – נקיים רבים זקוקים למסגרת מחזיקה ומכילה, ברורה וקבועה כדי להצליח לשמור על הניקיון, לפחות בתקופה הראשונה שלאחר הגמילה. הקבוצה נפגשת בזמן ובמקום קבועים ובהרכב קבוע. קביעות זו מהווה מסגרת מחזיקה גם לתהליך הגמילה עצמו.

יתרונות הטיפול הקבוצתי בהתמכרויות

לטיפול קבוצתי בהתמכרויות ישנן מספר רב של יתרונות, ביניהן: המפגש עם קבוצת השווים, היכולת להיתמך אך גם לתמוך, היכולת לקבל מגוון של נקודות השקפה על הבעיה ומגוון של כלי התמודדות, היכולת לבחור אם להיות אקטיבי או פאסיבי בטיפול, היכולת לקבל שיקופים שונים ותובנות שונות על עצמך ועל דרך ההתמודדות שלך ועוד.

חסרונות הטיפול הקבוצתי בהתמכרויות

הטיפול הקבוצתי בהתמכרויות אינו נותן מענה לבעיות אישיות. הטיפול הקבוצתי כללי יותר ופחות יכול להעמיק בבעיות הייחודיות לכל אחד מהמשתתפים. לכן בדרך כלל מומלץ למכורים להשתתף בטיפול קבוצתי בנוסף לטיפולים נוספים כמו טיפול פרטני או משפחתי.

טיפול קבוצתי, אם כן, מהווה מענה משמעותי ויעיל לטיפול בהתמכרויות.

קראו עוד על יתרונות טיפול קבוצתי

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3562947
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!