התמכרויות נפוצות אצל נשים

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אילו התמכרויות נפוצות בנשים?עד תחילת שנת 1990, רוב המחקר שעסק בהתמכרויות, התמקד בגברים. מאז שהתחילו סוכנויות בארה"ב לדרוש יותר מחקרים העוסקים בנשים, חוקרים למדו כי קיימים הבדלים משמעותיים בין המינים, בנוגע לסוגי התמכרויות מסוימים.

אמנם גברים נוטים להתמכרויות יותר מנשים, אך במובנים אחרים, נשים מתמודדות עם אתגרים קשים יותר, ונוטות לפתח מהר יותר התמכרויות. הן נוטות אף לפתח השלכות רפואיות וחברתיות של התמכרות במהירות גבוהה יותר מאשר גברים, ולעיתים קרובות מתקשות להפסיק את ההתמכרות, ורגישות יותר לתהליך גמילה. הבדלים אלו בין המינים, עשויים להשפיע על הטיפול.

התמכרות לאלכוהול

זהו חומר ממכר נפוץ ביותר. מאז שנות השבעים, הצטמצם הפער המגדרי בין גברים לנשים בנוגע להתמכרות לאלכוהול, כאשר שתייה הפכה להיות מקובלת יותר מבחינה חברתית. נשים נוטות לפתח תלות מהירה יותר באלכוהול בהשוואה לגברים, ובעיות הקשורות לאלכוהול, כגון ניוון מוחי או נזק לכבד מתרחשים אף הם במהירות רבה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים.

מספר גורמים ביולוגיים הופכים נשים לפגיעות יותר להשפעות אלכוהול. ראשית, הן נוטות לשקול פחות מאשר גברים, וגוף האישה מכיל פחות מים ויותר רקמות שומן בהשוואה לגוף גברי. היות ושומן שומר על אלכוהול ומים מדללים אותו, איברי האישה מאפשרים חשיפה גדולה יותר לחומר.

התמכרות לניקוטין

נשים מעשנות מתמודדות עם יותר סיכונים בריאותיים בהשוואה לגברים מעשנים. הן נוטות לפתח יותר מקרים של סרטן ריאות, למשל, והן נמצאות בסיכון כפול להתקף לב. מחקרים מראים כי נשים מתקשות יותר מגברים להפסיק לעשן, וקיים סיכוי גבוה יותר שהן יתחילו לעשן שוב גם לאחר תהליך גמילה.

מחקרים מצאו כי נשים מעשנות קשובות יותר לרמזים וגורמים סביבתיים, כגון רצון להדליק סיגריה בעת שתיית אלכוהול או קפה. טיפול של ייעוץ בשילוב עם טיפול תרופתי מגביר את הסיכוי להפסקת עישון בקרב נשים. בהתחשב בכך שהן מגיבות יותר לרמזים סביבתיים אשר עלולים לעורר התקפים, טיפול קוגנטיבי התנהגותי מסייע להן להתנגד לרמזים כאלו.

התמכרות למין

קו דק קיים בי מה שנחשב על ידי רוב האנשים כהתנהגות מינית מקובלת, לבין מה שנחשב להתמכרות מינית ממכרת או כפייתית. זה נכון במיוחד עבור נשים בחברה של היום, המאופיינת לעיתים קרובות בהתייחסות למין כאל סחורה.

התרבות מעודדת נשים להיות אסרטיביות וישירות בביטוי צרכיהן המיניים, ובכך מעודדת סגנון פיתוי מניפולטיבי. חלק מהנשים עוברות את קו הגושפנקא התרבותית הקשורה למין, ומשתמשות בו באופן כפייתי כאמצעי להשגת כוח ואהבה.

האלמנטים של התמכרות למין בקרב נשים, זהים לכל התמכרות אחרת ובנויים מכפייה, המשך בהתמכרות למרות ההשלכות השליליות, ועיסוק אובססיבי במין. ההתנהגויות הבאות, כאשר הן מבוטאות באופן מוגבר, מרמזות על התמכרו למין בקרב נשים:

  • הפרת הבטחות לעצמה או לאחרים לעצור התנהגות מינית פוגענית.
  • המשך התנהגות מינית למרות ההשלכות השליליות, המתבטאות בהריונות בלתי מתוכננים, הפלות, מחלות מין או אלימות.
  • בושה ואשמה הנובעת מפעילות מינית מוגזמת.
  • ירידה בפריון בעבודה עקב התנהגות מינית.
  • בעיות ביחסים ובמשפחה הנובעים מרומנים מחוץ לנישואין או בילוי זמן מוגזם בפעילויות מיניות.
  • דיכאון הקשור לחוסר היכולת לשנות את הדפוסים המיניים או השלכותיהם.
  • מחשבות טורדניות בתכנון או קבלת מין.

התמכרות לסמים

נשים מדווחות על שימוש בקוקאין לראשונה בגילאים צעירים יותר מאשר גברים. הראיות המדעיות הראשוניות מציעות כי נשים מפתחות במהירות רבה יותר את התלות בחומרים ממריצים, ונוטות יותר להישנות ההתמכרות לאחר הפסקת ההרגל.

תנודות הורמונאליות עלולות להגביר את התשוקה לקוקאין בתקופות מסוימות של המחזור החודשי. ראיות מדעיות ראשוניות מצביעות על כך כי נשים עשויות לחוות תשוקה עזה יותר לסמים מאשר גברים, בעת חשיפה לרמזים המזכירים להן את הסם.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!