התמכרות לריטלין – איך זה קורה?

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התמכרות לריטליןהריטלין הוא סם המשמש לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות ונרקולפסיה (נטייה קיצונית להירדמות), ומורשה לשימוש כתרופה מגיל 6. למרות היותו סם ממריץ, הוא משפיע בצורה מרגיעה על הסובלים מההפרעה ועוזר להם להתרכז, לשלוט טוב יותר בעצמם ולהתעלם מגירויים חיצוניים.

עיקר השפעתה של התרופה הוא על מערכת העצבים המרכזית, אך לא ידוע בוודאות כיצד הוא פועל בגוף האדם. הריטלין למעשה אינו יכול לרפא את ההפרעה, אך הוא מקל על התסמינים שלה.

מדובר בתרופה פופולארית ביותר המסייעת משמעותית לסובלים מההפרעות הללו בתפקוד היומיומי ובפרט בלימודים. רבים מהסובלים מההפרעה מדווחים שלולא הריטלין הם לא היו מצליחים להגיע להישגים הלימודיים אליהם הגיעו.

עם זאת היום נעשה שימוש נרחב בריטלין גם בקרב אנשים שאינם סובלים מהפרעת קשב וריכוז, ובפרט תלמידי תיכון וסטודנטים המעוניינים בשיפור הישגיהם הלימודיים.

הריטלין מסייע להם ללמוד ברציפות במשך שעות רבות ולשמור על ריכוז. בניגוד לעבר שהמרשם לתרופה היה ניתן רק על ידי רופא מומחה או פסיכיאטר כיום בישראל גם רופאי משפחה מורשים לתת מרשם לאנשים מעל גיל 18, מה שמקל על השגת התרופה לאלו שאינם סובלים מהפרעת קשב וריכוז.

סכנות הריטלין

לריטלין ישנן מספר תופעות לוואי. הנפוצות שבהן הן ירידה בתיאבון, נדודי שינה, כאבי ראש, ועצבנות. פעמים רבות התופעות חולפות לאחר תקופת הסתגלות לתרופה. עם זאת ישנן עדויות על תופעות לוואי ארוכות טווח וחמורות יותר, בעיקר בקרב אנשים שנטלו מינון יתר, השתמשו בתרופה למרות שאינם סובלים מהפרעת קשב וריכוז או עשו בה שימוש לרעה.

בין התופעות הללו ניתן למצוא יתר לחץ דם, נזק לכלי דם קטנים כתוצאה מהזרקת החומר, הפרעות פסיכוטיות, הזיות, חרדות, עצבנות, תוקפנות, דיכאון, דופק מהיר, עוויתות, התכווצויות שרירים ועוד. בנוסף דווח על מספר מקרים של מוות כתוצאה משימוש בריטלין.

שימוש נרחב בריטלין

השימוש הנרחב כיום בריטלין הגיע ממש למימדים מבהילים. הנטייה לתת מרשם כלאחר יד כמו גם אבחון היתר של הפרעת קשב וריכוז גורמים לריטלין להיות בהישג יד עבור כל דורש, גם למי שאינו זקוק לכך מבחינה רפואית. על אף טענות רבות מצד רופאים, רוקחים, פסיכיאטרים ומטופלים שהריטלין אינו ממכר, משתמשים רבים מדווחים שהתרופה דווקא כן מובילה להתמכרות אליה ואף להתמכרות לסמים אחרים. עיקר ההתמכרות לריטלין מתרחשת בגילאי התיכון.

כיצד מתרחשת ההתמכרות

לאחר שימוש קבוע או זמני בריטלין, בדרך כלל לצורכי לימודים, מתחילים לפתח תלות בסם. הריטלין גורם לתחושה מעוררת ומשחררת, הרגשת "high", ולאחר שהשפעתו פגה יש צניחה פתאומית המאופיינת בתשישות ודיכאון. כדי להיפטר מהמצב הזה חוזרים להשתמש בריטלין וחוזר חלילה.

ככל שמינון השימוש בריטלין עולה, כך השפעתו על הגוף פוחתת, ולכן משתמשים רבים הרוצים לחוות את ההרגשה אליה הגיעו עם הריטלין עוברים לשימוש בסמים חזקים יותר כגון קוקאין והרואין. מחקרים מראים שילדים שהשתמשו בריטלין היו בסיכון גבוה פי כמה להתמכר לסמים מאשר ילדים אחרים. כדי להשיג השפעה רחבה ומהירה יותר על הגוף המשתמשים כותשים את הכדור לאבקה ומסניפים אותו, או לחילופין ממיסים אותו במים ומזריקים אותו ישירות לגוף.

כיצד משיגים ריטלין

למרבה הצער קל מאוד להשיג את הריטלין ועלותו זולה לעומת סמים אחרים, בפרט כשרוכשים אותו מחברים ללימודים. רבים מתחזים לסובלים מהפרעת קשב וריכוז כדי לקבל מרשם, אחרים גונבים או מזייפים מרשם וחלק פשוט קונים או גונבים מבני משפחה וחברים את הכדורים. לסיכום, התמכרות לריטלין היא מסוכנת וצריך לחשוב פעמיים ושלוש לפני שנותנים לילד ריטלין ולהיזהר משימוש שאינו הכרחי.

התמכרות היא לא משחק! בחרו נכון – גמילה מהתמכרויות!

המרכז לגמילה מהתמכרויות

האתר המקיף והמקצועי ביותר בתחום ההתמכרויות, כל מה שרציתם לדעת על התמכרויות במקום אחד. אנו מנגישים לכם את הידע האיכותי ביותר מצורה נוחה ועושים לכם סדר בכל המידע הרחב שיש על הנושא.

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!